Město Olomouc pomáhá v obcích poničených tornádem. Do obce Hrušky poslalo elektrocentrálu

Město Olomouc dál organizuje pomoc pro obce na jižní Moravě zasažené čtvrtečním tornádem. Do poničené obce Hrušky v sobotu z Olomouce zamířila výkonná elektrocentrála a do zpustošené oblasti míří z města i další potřebný stavební materiál.

„Jsme v kontaktu s krizovým štábem v Břeclavi, což je obec s rozšířenou působností, která dokáže potřebný materiál podle požadavků dál distribuovat. Od včerejška se totiž ukazuje, že pomoc je potřeba skutečně dobře koordinovat. Prioritní je nyní zásobování elektřinou a zajištění materiálu potřebného k provizornímu zakrytí poničených střech,“ vysvětlil primátor Miroslav Žbánek.

Auto s elektrocentrálou zamířilo na Moravu hned v sobotu ráno. „Dobrovolní hasiči z Droždína s ním odjeli přímo do obce Hrušky. Je to naše vůbec nejvýkonnější elektrocentrálu, kterou máme k dispozici,“ objasnil Martin Major, olomoucký náměstek primátora, který má oblast ochrany obyvatel na starosti. „V poničené obci bude zařízení vyrábět elektřinu, která provizorně zajistí fungování tamní čističky odpadních vod,“ dodal.

Z Olomouce mířil i stavební materiál

Spolu s elektrocentrálou zamířil z Olomouce během soboty na jižní Moravu i další stavební materiál za téměř 100 tisíc korun. „Na základě požadavků krizového štábu se nám podařilo urychleně zajistit a do obcí díky profesionálním hasičům z Prostějova poslat střešní latě, plachty, hřebíky a další spojovací materiál na zakrytí zničených střech. Vše bude krizový štáb rozdělovat do obcí podle aktuální potřeby,“ popsal primátor Žbánek.

Kromě krizového štábu v Břeclavi organizuje Olomouc pomoc zasaženým oblastem prostřednictvím Hasičských záchranných sborů Olomouckého a Jihomoravského kraje. „S nimi náš odbor ochrany potřebnou součinnost koordinuje tak, aby se pomoc dostala na potřebná místa. Jakmile to bude potřeba, jsme připraveni vyslat do oblasti i další jednotky našich dobrovolných hasičů,“ připomněl náměstek Martin Major.

Katastrofa v podobě tornáda v obcích na jižní Moravě přináší nebývalou vlnu solidarity. Obyvatelé Česka přispěli už stovky milionů. Další peníze posílají firmy, města i kraje. Rada města Olomouce už v pátek 25. června schválila na pomoc moravským obcím částku ve výši půl milionu korun.

Související

  • Máme důstojné zázemí pro společenské akce, říká starosta Dolan po rekonstrukci sokolovny
    Společnost

    Máme důstojné zázemí pro společenské akce, říká starosta Dolan po rekonstrukci sokolovny

    Obyvatelům Dolan u Olomouce od soboty slouží nově zrekonstruovaná sokolovna. Stoletá budova procházela od května 2024 celkovou rekonstrukcí a po dvou letech je hotovo. Starosta Dolan Rudolf Pečinka (ODS) se pro Report podělil, co všechno rekonstrukce obci přinese a jaký symbol nese plastika kohouta od sochaře Jana Dostála.

  • Přinese světlo i optimismus. Pod okna fakultky se vrací benefiční festival Onkologie (o)žije
    Společnost

    Přinese světlo i optimismus. Pod okna fakultky se vrací benefiční festival Onkologie (o)žije

    I v letošním roce proběhne v areálu Fakultní nemocnice Olomouc festival Onkologie (o)žije. První ročník byl mimořádně silný a emotivní, druhý ročník jedinečné kulturní akce přinese sérii koncertů a vystoupení přímo pod okna Onkologické kliniky. Propojí hudbu, solidaritu a podporu onkologických pacientů. Festival má potvrdit, že i nemocniční prostředí může být místem radosti, lidské blízkosti a povzbuzení.

  • Rekonstrukcí projde zámecká věž v Hranicích. Práce potrvají do konce roku
    Společnost

    Rekonstrukcí projde zámecká věž v Hranicích. Práce potrvají do konce roku

    Zámek v Hranicích na Přerovsku, který v současné době slouží jako sídlo městského úřadu, bude mít opravenou věž. První část obnovy přijde na víc než 15 milionu korun a skončit má na konci letošního roku. Druhou etapou bude oprava fasády.

  • Pozemek i s kaplí teď patří obci. Štarnovskou památku čeká rekonstrukce
    Společnost

    Pozemek i s kaplí teď patří obci. Štarnovskou památku čeká rekonstrukce

    Stát bezúplatně převedl obci Štarnov na Olomoucku pozemek s kaplí Panny Marie Bolestné, která je evidována jako kulturní památka. Obec se díky tomu bude moci pustit do plánovaných oprav kaple. ČTK to sdělil Zdeněk Nevělík z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Olomouc se i nadále chystá na dopravní omezení. Několik desítek už běží, další se chystají. Důvody pro uzavírky částečné i úplné jsou různé, najdete mezi nimi festival, opravy i budování nových přechodů. Na která místa si dát pozor? 
  • OLOMOUC
    Začátkem června se otevřela zrekonstruovaná plocha starého autobusáku na olomoucké tržnici. Opravená část okolo zastávek se po dešti ukázala jako vadná, když se na ni vytvořily hrbolky. Město o problému ví a chystá se rychlá náprava. Více.
  • OLOMOUCKO
    Na změny v cestování se budou muset připravit cestující v Uničově. Příští pondělí 22. června bude zahájena celková rekonstrukce tamního autobusového nádraží. Zahájení prací bude znamenat změny v polohách zastávek. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály