Zastupitelstvo rozdělilo kulturní dotace. Největší dostane Divadlo na cucky a Tramtarie

Zastupitelstvo schválilo dotace v oblasti kultury a cestovního ruchu. Celkově rozdělí deset milionu korun. Vybíralo se ze 159 žádostí a největší podporu dostanou divadla na cucky a Tramtarie. A to 1 milion a 600 tisíc korun. Na co peníze půjdou a podle čeho se město při jejich rozdělování rozhoduje?

Město má pro rozvoj kultury vypracovanou strategii do roku 2027, i ta je jedním z kritérií pro výběr z žadatelů o dotace. U divadel jsou pak další specifická kritéria. "Důležitý je samozřejmě počet návštěvníků, ale také podíl financování ve velikosti celkového rozpočtu. Když vám přijde žadatel, jehož celoroční rozpočet činí třeba 35 milionů korun a on si žádá o 2 miliony, tak jde o jiný případ, než když přijde žadatel s celkovým ročním rozpočtem třeba 20 tisíc. Bavíme se o jiných řádech," doplnil další kritéria pro Report Viktor Tichák, náměstek primátora (ProOlomouc a Piráti).

Divadlo na cucky v roce 2024 spadalo mezi žadatele o víceletou podporu. "My jsme původně byli schváleným projektem pro víceletou dotaci, ale nakonec nám bylo řečeno, že by nás rádi podpořili, ale nevejdeme se do alokovaných financí," uvedla ředitelka Alžběta Kvapilová. Tichák vysvětlil, že u víceletých dotací schvalovaných v minulém roce bylo rozhodujícím kritériem, zda se jedná o jednu z vlajkových lodí olomoucké kultury.

Část peněz půjde na nájem, část na mzdy

Tříletou podporu podle Kvapilové dostane například Kino Metropol, Divadelní Flora nebo Academia film Olomouc (AFO), což jsou rozsahově podobné projekty tomu, které předložilo Divadlo na cucky. "Jsme jediným projektem takového rozsahu, který spadl pod jednoroční dotace, a tím pádem mezi ostatními s milionovou částkou jednoznačně vyčníváme. Proto je trochu zavádějící uvést pouze, že jsme dostali nejvyšší dotaci," vysvětlila Kvapilová pro Report.

Dotace pokryje zhruba 10 % celoročních nákladů Divadla na cucky. "Peníze půjdou na provoz našeho kulturního centra. Tedy, Kulturní dům na cucky, Divadlo na cucky a Galerie XY," uvedla Kvapilová pro Report. Divadlo bude z dotace financovat všechny kulturní akce, které se odehrávají v jeho budově na Dolním Náměstí. "Z toho milionu půjde nesjpíš část na nájem, zpravidla z toho platíme účetní služby nebo základní údržbu a také mzdy stálým zaměstnancům, umělecké honoráře hercům a lektorům a podobně," doplnila Kvapilová.

S jednoletou dotací může počítat i Bounty Rock Cafe, Ensemble Damian, Kašpárkova říše, Jazz Tibet Club, Galerie města Olomouce nebo Vlastivědné muzeum či mezinárodní výstava psů Floracanis.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc
    Kultura

    Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc

    Téměř padesát muzeí a institucí se otevře obyvatelům Olomouce a jeho návštěvníkům při sedmém ročníku Muzejní noci. Svátek všech příznivců kultury se koná 18. až 19. května. Muzejní noc v Olomouci vám nabídne příležitost projít si výstavy v neopakovatelné atmosféře páteční noci. Olomoucká muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí 2021, který se koná v celé České republice.

  • Ostatky olomouckých Přemyslovců se vrátily do kostela sv. Štěpána
    Kultura

    Ostatky olomouckých Přemyslovců se vrátily do kostela sv. Štěpána

    Ostatky olomouckých Přemyslovců, objevené před sedmi lety v Klášterním Hradisku v Olomouci, se vrátily na místo svého původního spočinutí. Arcibiskup Josef Nuzík je při mši uložil ve středu do hrobu v bočním oltáři kostela sv. Štěpána, informuje o tom dnes na webu olomoucké arcibiskupství. Ostatky nalezené v malované dřevěné truhle v zákristii kaple patří mimo jiné knížeti Otu I. zvanému Sličný, který byl nejmladším synem Břetislava I. a Jitky a je zakladatelem kláštera Hradisko. Potvrdili to archeologové po dlouholetém výzkumu za pomoci DNA a radiouhlíkové metody datování.

  • Obraz není jen vizuální věc, ale médium sdělení, říká malíř muralů Vincent Chignier
    Kultura
    Rozhovory

    Obraz není jen vizuální věc, ale médium sdělení, říká malíř muralů Vincent Chignier

    Francouzský umělec Vincent Chignier působí v České republice už devět let. Vystudoval výtvarné umění na pařížské Sorbonně, má streetartové kořeny, a dnes jeho barevné murály proměňují podchody, školy i technické budovy ve Šternberku, Olomouci nebo Brně. Mluvili jsme s ním o tom, jak se mu v Česku žije, jak tvoří ve veřejném prostoru a proč se snaží harmonizovat přírodu, město a lidi.

Seriály