Zastupitelstvo rozdělilo kulturní dotace. Největší dostane Divadlo na cucky a Tramtarie

Zastupitelstvo schválilo dotace v oblasti kultury a cestovního ruchu. Celkově rozdělí deset milionu korun. Vybíralo se ze 159 žádostí a největší podporu dostanou divadla na cucky a Tramtarie. A to 1 milion a 600 tisíc korun. Na co peníze půjdou a podle čeho se město při jejich rozdělování rozhoduje?

Město má pro rozvoj kultury vypracovanou strategii do roku 2027, i ta je jedním z kritérií pro výběr z žadatelů o dotace. U divadel jsou pak další specifická kritéria. "Důležitý je samozřejmě počet návštěvníků, ale také podíl financování ve velikosti celkového rozpočtu. Když vám přijde žadatel, jehož celoroční rozpočet činí třeba 35 milionů korun a on si žádá o 2 miliony, tak jde o jiný případ, než když přijde žadatel s celkovým ročním rozpočtem třeba 20 tisíc. Bavíme se o jiných řádech," doplnil další kritéria pro Report Viktor Tichák, náměstek primátora (ProOlomouc a Piráti).

Divadlo na cucky v roce 2024 spadalo mezi žadatele o víceletou podporu. "My jsme původně byli schváleným projektem pro víceletou dotaci, ale nakonec nám bylo řečeno, že by nás rádi podpořili, ale nevejdeme se do alokovaných financí," uvedla ředitelka Alžběta Kvapilová. Tichák vysvětlil, že u víceletých dotací schvalovaných v minulém roce bylo rozhodujícím kritériem, zda se jedná o jednu z vlajkových lodí olomoucké kultury.

Část peněz půjde na nájem, část na mzdy

Tříletou podporu podle Kvapilové dostane například Kino Metropol, Divadelní Flora nebo Academia film Olomouc (AFO), což jsou rozsahově podobné projekty tomu, které předložilo Divadlo na cucky. "Jsme jediným projektem takového rozsahu, který spadl pod jednoroční dotace, a tím pádem mezi ostatními s milionovou částkou jednoznačně vyčníváme. Proto je trochu zavádějící uvést pouze, že jsme dostali nejvyšší dotaci," vysvětlila Kvapilová pro Report.

Dotace pokryje zhruba 10 % celoročních nákladů Divadla na cucky. "Peníze půjdou na provoz našeho kulturního centra. Tedy, Kulturní dům na cucky, Divadlo na cucky a Galerie XY," uvedla Kvapilová pro Report. Divadlo bude z dotace financovat všechny kulturní akce, které se odehrávají v jeho budově na Dolním Náměstí. "Z toho milionu půjde nesjpíš část na nájem, zpravidla z toho platíme účetní služby nebo základní údržbu a také mzdy stálým zaměstnancům, umělecké honoráře hercům a lektorům a podobně," doplnila Kvapilová.

S jednoletou dotací může počítat i Bounty Rock Cafe, Ensemble Damian, Kašpárkova říše, Jazz Tibet Club, Galerie města Olomouce nebo Vlastivědné muzeum či mezinárodní výstava psů Floracanis.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Na Sovinec se nedostanete. Obsadili jej herci
    Kultura

    Na Sovinec se nedostanete. Obsadili jej herci

    Hrad Sovinec zůstane o víkendu pro návštěvníky zavřený. Natáčí se tam totiž nová verze pohádky o Zlatovlásce. Mezi herci, kteří už na místě natáčí, je Marek Lambora, nebo Ján Jackuliak.

  • Central se otevírá, láká na divadlo i koncerty. Podívejte se dovnitř
    Kultura

    Central se otevírá, láká na divadlo i koncerty. Podívejte se dovnitř

    Po dvaceti letech se veřejnost opět podívá do kina Central. Nově zrekonstruovaný areál jako součást Muzea umění Olomouc (MUO) se otevře širokému publiku už v příštím týdnu během komentovaných prohlídek.

  • Kapela O5 a Radeček nahraje další vánoční koledu. Chystá se i na Českého slavíka
    Kultura

    Kapela O5 a Radeček nahraje další vánoční koledu. Chystá se i na Českého slavíka

    Šumperská kapela O5 a Radeček stejně jako v předchozích letech nahraje nové zpracování jedné z vánočních koled. Tentokrát si vybrala poprvé jiné hory než Jeseníky a pozvala na natáčení širokou veřejnost. Ondřej Polák pro Olomoucký Report odtajnil název koledy, důvody, proč si vybrali zrovna natáčení na Lysé hoře v Beskydech a pozval k hlasování v Českém slavíkovi.

Seriály