Jaké byly nejčastější přestupky? Policisté zveřejnili výsledky Speed Marathonu

V závěru minulého týdne kontrolovali policisté po celé republice, jak dodržují řidiči nejvyšší povolenou rychlost. Policisté se zaměřili na dodržování limitů jak v obcích, tak mimo obec na předem vytipovaných místech. Během jednoho dne zkontrolovali přes 200 vozidel a na pokutách vybrali skoro 200 tisíc korun.

Minulý pátek probíhala po celé republice rozsáhlá policejní akce Speed Marathon, během které jen v Olomouckém kraji zkontrolovali policisté 209 vozidel a řešili celkem 133 přestupků. „Nejvyšší povolenou rychlost překročilo 92 řidičů, dvěma z nich policisté na místě zadrželi řidičské průkazy, dalšímu z řidičů policisté zadrželi řidičský průkaz kvůli jeho ovlivnění alkoholem,“ uvedla mluvčí policie Jiřina Vybíhalová.

Mezi další nejčetnější přestupky, které policisté řešili, patřil špatný technický stav vozidel, nesprávný způsob jízdy nebo předjíždění v místech, kde je to zakázáno a držení telefonu během jízdy. „Příkazem na místě vyřešili 119 přestupků, na pokutách vybrali částku 198 200 korun. Zbývajících 14 přestupků oznámili k projednání příslušnému správnímu orgánu,“ doplnila mluvčí Vybíhalová.

„V roce 2023 bylo při této akci zkontrolováno v celém Olomouckém kraji 370 vozidel. Zjištěno bylo celkem 175 dopravních přestupků a jeden trestný čin. Nejvyšší povolenou rychlost překročilo 125 řidičů. Policisté dále přistihli dva řidiče pod vlivem alkoholu a jeden pod vlivem návykových látek,“ shrnul loňský ročník mluvčí policie Ladislav Jílek.

Účelem akce podle policie není odhalit co nejvíce přestupků, ale upozornit na rizika spojená s nedodržováním rychlostních limitů. Takovému chování přisuzují tisíce dopravních nehod a desítky zmařených lidských životů. „Cílem těchto preventivních akcí je především snížit dopravní nehodovost a zvýšit bezpečnost na pozemních komunikacích. Proto také policie o akci předem informuje veřejnost prostřednictvím médií,“ doplnil mluvčí Jílek.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály