Je to jak sednout z mercedesu na tříkolku, zní ze stavebních úřadů
Úředníci ze stavebních úřadů v Olomouckém kraji se stále potýkají s digitalizovaným stavebním řízením, nepomohla tomu podle nich ani úterní aktualizace systému. Nedostatky podle nich přetrvávají a celé řízení nově podaných žádostí se neúměrně protahuje. Řada úředníků přiznává, že zatím pracují ve starém systému, věnují se totiž žádostem podaným do konce června. Doufají přitom, že se mezitím podaří chyby odstranit. Je to jak sednout z mercedesu na tříkolku, porovnal oba systémy vedoucí oddělení stavebního úřadu přerovské radnice Jaromír Kluka.
"Když to srovnáme s předchozím systémem, který jsme užívali a který jsme si zaplatili, to jsme jeli jak v mercedesu. Nyní jsme spadli na šlapací tříkolku. V novém systému chybí funkcionality, které nám usnadňují práci. Stav je nyní takový, že dokážeme něco vydat, ale s obrovským časovým zpožděním oproti stávajícímu stavu," uvedl Kluka. Úpravy, které resort aktualizoval, podle něj pomohou v určitých částech. "Co my cítíme jako obrovský problém, že systém například neumí propsat údaje, které jsme tam zadali v rámci řízení, do všech úkonů, které následně tvoříme. Toto opraveno není, znovu to tak musíme vypisovat," doplnil vedoucí úřadu. Poukázal na to, že celý proces stavebního řízení je velmi složitý.
Za stálé trápení označil situaci s digitalizovaným stavebním řízením také vedoucí odboru stavebního úřadu prostějovské radnice Jan Košťál. "Je to pořád trápení. Funguje něco jednoduchého, například že se podaří odeslat nějaké sdělení do datové schránky. Nefunguje ale to základní, tedy vypsat řízení, oznámit to účastníkům řízení a pak vydat rozhodnutí, to v žádném případě nefunguje," řekl Košťál.
Také podle něj se současný systém s tím předchozím porovnat nedá. "Starý systém fungoval, jen to odsýpalo. Oznámení o zahájení řízení na nějakou stavbu bylo vypsáno během chvilky. Naštvaní jsou hlavně účastníci řízení a žadatelé," doplnil Košťál. Poukázal na to, že mezi 10. a 28. červnem, tedy před spuštěním digitalizovaného systému, obdržel úřad 700 žádostí, které úředníci nyní zpracovávají ještě ve starém systému. Nové žádosti, které od července přicházejí, se jim tak hromadí. "Přes Portál stavebníka žádost přijde, ale nejde s ní nic dělat," řekl Košťál. Dodal, že nějaké výrazné úpravy v systému úředníci nezaznamenali.
Také v Jeseníku se nyní věnují velkému objemu žádostí, které přišly do konce června; řízení zahájená do 30. června se totiž podle zákona dokončují podle dosavadních právních předpisů, úředníci je tedy zpracovávají ještě ve starém systému. "V novém systému jsme akorát zakládali dvě žádosti. V pátek jsme chtěli vložit záměr, nechtělo nám to načíst přílohy, jenom se točilo kolečko, pak se to nakonec probralo," řekl vedoucí stavebního odboru Jan Kalina.
Informační systém stavebního řízení, využívaný stavebními úřady pro vyřizování žádostí, byl spuštěn 1. července. Od té doby systém kritizují městské úřady, stavebníci i projektanti.