FOTO: Jižní Morava očima dobrovolníků z Olomouce. Teď je čas řemeslníků a lidí, co mají zlaté ručičky, říká Hana Pauchová

Na jižní Moravě pomáhají dobrovolníci z celé republiky. Nechybí mezi nimi ani lidé z Olomouce, potažmo z Olomouckého kraje. Zeptali jsme se proto přímo jich na dojmy z míst, ve kterých vypomáhají.

Jedním z dobrovolníků, které jsme oslovili je Petr Bilík, pedagog z Univerzity Palackého (UP), který se na jih Moravy vydal i společně s dalšími studenty. Další dobrovolnicí pomáhající v postižených oblastech je fotografka Hana Pauchová. Naše redakce položila individuálně stejnou sadu oběma dobrovolníkům.

Jak jste se k dobrovolnictví dostali? Jeli jste na vlastní pěst nebo po nějaké předešlé domluvě s obcí či jiný způsob?

Petr: Poprvé jsme jeli s několika studenty UP na základě přímých kontaktů v postižených místech. Nyní situaci velmi přesně mapujeme a přátelé jsou na místě, takže máme zcela aktuální informace a manuály. Vždy by měla být respektována místní samospráva a její pokyny.

Hana: Strašně moc jsem chtěla jet hned! Jeden můj známý, co bydlí ve vedlejší vesnici psal, že pomoc potřebují! Tak jsme se se tam hned jak to šlo vydali a začali makat a pomáhat! Navíc nás i skupinku lidi ubytoval asi dva kilometry od Hrušek.

Můžete prosím popsat celkový proces organizace dobrovolnictví? Od příjezdu, rozdělení práce až po samotnou práci?

Petr: V každé obci již fungují koordinační centra, která jsou ve spojení s krajem a Hodonínem. Zde je tříděna pomoc a evidováni dobrovolníci, kteří jsou přímo přerozdělováni do firem, statků, domů.

Hana: Situace se pořád mění! Nejdřív zakazovali, pak se i přes zákazy lidi rozhodli jinak, a pak psali o pomoc a začali je trochu směrovat. Myslím, že tohle by měl dělat krizový tým, který má být v záloze, i kdyby tady chodili dinosauři, ne až po několika dnech!

S čím konkrétně jste pomáhali?

Petr: Naprosto převažující prací je odklízení sutin, ale také jsme se pustili do čistění rybníka.

Hana: Dojeli jsme k domu, uprostřed ulice naproti škole a hned se začalo makat. Bylo potřeba strhnout sádrokartony a vytahat skelnou vatu co byla nasákla vodou. Zahrady a dvorky byly zaházené věcmi, skelná vata rozváta všude, zohýbané ploty, všude cihly a tašky. Tašky ve fasádách nešly ani vyndat, jak byly zaseklé. Stopovala jsem kontejnery, ušlapávala v nich vatu (jako jedna z mála sem mela dlouhé kalhoty), vyvážela tašky, stříhala plot. Ze střechy jsme vytahovali vatu asi v "60 stupních" a přišla chvíli i na použití respirátoru, protože zde bylo velké množství prachu. U sousedů jsem pak pomáhala i pokrývači tahat fólii na střeše nebo jsme pomáhala s rozdáváním jídla.

S čím podle vás potřebují lidé nejvíce pomoci?

Petr: Nyní jsou nejvíce zapotřebí konkrétní řemeslné profese. Pokrývači, zedníci, sklenáři. Ale množství práce pro dobrovolníky je stále bezbřehé.

Hana: Materiálu mají už dost, že ho nemají kam dávat. Teď je čas řemeslníků a lidí, co mají zlaté ručičky.

Jaké byly vaše prvotní pocity, když jste poničenou obec viděli?

Hana: No, bylo to peklo. Na druhou stranu, někteří “přišli” o víc, než jen cihly... Je lepší tu lidi podpořit a snažit se je rozesmát, než je litovat! Ale nedostala jsem se do kontaktu s lidmi, kteří řeší zdravotní a životní rány. Cihly postavíme, životy ale nevrátíme. Když jsem viděla zničenou školu, tak jako mámu mě to zasáhlo a jen jsem si povzdechla, že je aspoň "dobře", že tornádo nepřišlo přes den, kdy by bylo uvnitř plno dětí.

Plánujete jako dobrovolník vyjet znovu?

Petr: Nyní usiluji o zprovoznění racionální organizované pomoci z Olomouce, ale v naśedujícím období se plánuji zapojit i osobně. Tak, abych byl platný a nezavazel.

Hana: Jsme tu (V úterý 29.6. večer - pozn. red.), začíná foukat a trochu pršet, ale snad to bude ok. Uvidíme, snad plachty vydrží na domech.

Související

  • Máme důstojné zázemí pro společenské akce, říká starosta Dolan po rekonstrukci sokolovny
    Společnost

    Máme důstojné zázemí pro společenské akce, říká starosta Dolan po rekonstrukci sokolovny

    Obyvatelům Dolan u Olomouce od soboty slouží nově zrekonstruovaná sokolovna. Stoletá budova procházela od května 2024 celkovou rekonstrukcí a po dvou letech je hotovo. Starosta Dolan Rudolf Pečinka (ODS) se pro Report podělil, co všechno rekonstrukce obci přinese a jaký symbol nese plastika kohouta od sochaře Jana Dostála.

  • Přinese světlo i optimismus. Pod okna fakultky se vrací benefiční festival Onkologie (o)žije
    Společnost

    Přinese světlo i optimismus. Pod okna fakultky se vrací benefiční festival Onkologie (o)žije

    I v letošním roce proběhne v areálu Fakultní nemocnice Olomouc festival Onkologie (o)žije. První ročník byl mimořádně silný a emotivní, druhý ročník jedinečné kulturní akce přinese sérii koncertů a vystoupení přímo pod okna Onkologické kliniky. Propojí hudbu, solidaritu a podporu onkologických pacientů. Festival má potvrdit, že i nemocniční prostředí může být místem radosti, lidské blízkosti a povzbuzení.

  • Rekonstrukcí projde zámecká věž v Hranicích. Práce potrvají do konce roku
    Společnost

    Rekonstrukcí projde zámecká věž v Hranicích. Práce potrvají do konce roku

    Zámek v Hranicích na Přerovsku, který v současné době slouží jako sídlo městského úřadu, bude mít opravenou věž. První část obnovy přijde na víc než 15 milionu korun a skončit má na konci letošního roku. Druhou etapou bude oprava fasády.

  • Pozemek i s kaplí teď patří obci. Štarnovskou památku čeká rekonstrukce
    Společnost

    Pozemek i s kaplí teď patří obci. Štarnovskou památku čeká rekonstrukce

    Stát bezúplatně převedl obci Štarnov na Olomoucku pozemek s kaplí Panny Marie Bolestné, která je evidována jako kulturní památka. Obec se díky tomu bude moci pustit do plánovaných oprav kaple. ČTK to sdělil Zdeněk Nevělík z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Olomouc se i nadále chystá na dopravní omezení. Několik desítek už běží, další se chystají. Důvody pro uzavírky částečné i úplné jsou různé, najdete mezi nimi festival, opravy i budování nových přechodů. Na která místa si dát pozor? 
  • OLOMOUC
    Začátkem června se otevřela zrekonstruovaná plocha starého autobusáku na olomoucké tržnici. Opravená část okolo zastávek se po dešti ukázala jako vadná, když se na ni vytvořily hrbolky. Město o problému ví a chystá se rychlá náprava. Více.
  • OLOMOUCKO
    Na změny v cestování se budou muset připravit cestující v Uničově. Příští pondělí 22. června bude zahájena celková rekonstrukce tamního autobusového nádraží. Zahájení prací bude znamenat změny v polohách zastávek. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály