KOMENTÁŘ: Olomouc objevuje modré zóny. Město chce peníze od občanů

Nedávno byla představena regulace automobilové dopravy v Olomouci přicházející přes vytvoření zón placeného parkování a zdražení poplatků. Překvapilo mne, že od září současně došlo k omezení MHD ruku v ruce se zdražením. Nejde to proti sobě? Není logické, aby omezení automobilové dopravy bylo podpořeno současně cenově lepší nabídkou MHD a její dostupností?

Deklarovaný cíl modrých zón je snížit počet aut v ulicích a dát Olomoučanům větší šanci zaparkovat poblíž domu. Tedy upřednostnit rezidenty před nerezidenty. Je to reálný a skutečný cíl? Odpověď je, jak kde a je to pouze částečný cíl.

Řekněme si upřímně, že primárně jde přece o peníze. Peníze, které město chce od občanů získat. Parkovací karty přibydou, zvýší se sazby a se zvýšeným parkovným přinesou do fondu mobility další peníze. Dokonalou ilustrací je 100% zvýšení parkovného v centru města, kdy od září rezidenti místo dosavadního tisíce korun ročně zaplatí 2 tisíce korun. Rovněž politici říkají, že se bude více lidí hlásit k trvalému pobytu ve městě, aby měli levnější parkování, což přinese další peníze do rozpočtu města.

Mimochodem fond dle slibů měl být transparentní. Jeho příjmy a výdaje se ovšem zahrnovaly v položce rozpočtu města. Dle programového prohlášení mělo platit: „Prostředky z parkovného budou využity na rozšíření a zkvalitnění parkování.“ Letošní realita je ale taková, že z výtěžku za parkování město financuje informační systém pro návštěvníky ZOO a opravu autobusové zastávky na Envelopě.

Navíc je klamné, že by se tímto získaly peníze na investice navíc. Lze přepokládat, že o to, co se vybere navíc, se sníží investice z městského rozpočtu.


Autorem komentáře je olomoucký patriot Kamil Andree profesí advokát, mediátor, insolvenční správce a rozhodce. Iniciátor, spolupořadatel akcí, např. Sousedských slavností Úřední čtvrti, Námořnického plesu, člen kapely Pokus Band a akcionář místního pivovaru Chomout.


A bohužel to nepřinese žádná nová parkovací místa. Ulice nejsou nafukovací, tak kde by se také vzala. Aktuálně ani jejich navyšování či výstavba parkovacích domů nejsou v běhu. Takže komu to pomůže? Rozpočtu města, trochu rezidentům v širším centru. Kdo bude nejvíce trpět? Pravidelní návštěvníci města, kteří zde dojíždí za prací. Pro ně nejsou připravena žádná odstavná parkoviště s návazností na MHD. Pojem P+R je jakoby pro radnici neznámý.

Ale trpět budou i rezidenti v částech města, kde nejsou modré zóny zavedené a tipuji, že i v zóně D, kde je parkovné plánováno na dobu od páté večer do šesté ranní. Tam se již jistě těší.

Nezpoplatníme parkování, kde se nyní parkuje zdarma!

A aby těch plateb od občanů nebylo málo, dochází od září ke zdražení MHD ruku v ruce s omezením spojů. Nejde to proti sobě? Není logické, aby omezení automobilové dopravy bylo podpořeno současně cenově lepší nabídkou MHD a její dostupností? Myslím, že ano, směřujte své dotazy na pana náměstka primátora Pejpka (ProOlomouc/Piráti), který sliboval: „Parkovací politiku tak, aby byla vstřícná k obyvatelům a doprava fungovala. Podpora MHD-podpory nákupu celoročních a dlouhodobých jízdenek.“ Dříve dokonce zaznívala slova o plánu zlevnit jízdné všem občanům.

Jako perličku můžeme ocitovat jeden z volebních bodů vládnoucího hnutí ANO, které před rokem slibovalo: „Nezpoplatníme parkování, kde se nyní parkuje zdarma.“ (Ne)čekaná otočka...

Modré zóny jsou standard a skutečně je třeba umožnit rezidentům lépe parkovat. Navrhované řešení má ale zbytečně mnoho vad. A to jsme se nedostali k otázce kompatibility jednotlivých sousedících podzón a jejich hranic. Na otázku rezidentů, kteří sice mají trvalé bydliště v Olomouci, ale s ohledem na životní situaci bydlí na jiné adrese a v jiné zóně. Nebo návštěvy, cesty do práce napříč městem.

Buďme na závěr optimisté, hlas veřejnosti snad některé věci upraví.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

  • Habusta, Matocha a další, Sigma skládá nové béčko
    Sport

    Habusta, Matocha a další, Sigma skládá nové béčko

    Před startem přípravy béčka prodloužili smlouvy s SK Sigma Olomouc dva hráči z kádru minulé sezóny, jsou to obránce Vojtěch Křišťál a útočník Adam Proniuk. První profesionální kontrakt podepsal s klubem mládežnický reprezentant Miroslav Andrle, který nastupoval v uplynulé sezoně za dorost. Kádr rozšířili také záložník Marek Matocha a obránce Jakub Habusta. Oba odchovanci se do Sigmy vracejí z Prostějova, kde jim skončily smlouvy. Sigma o tom informovala na svém webu.

  • Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun
    Sport
    Společnost

    Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun

    Olomoucká radnice chystá v městské části Nemilany stavbu sportovní haly pro míčové sporty zhruba za 236 milionů korun. Radní v úterý schválili studii, která poslouží jako podklad pro přípravu projektu. Na sociálních sítích o tom informoval primátorčin náměstek Miloslav Tichý (ANO).

  • Jak si bezpečně užít u vody? Hasiči připomínají důležité zásady
    Společnost

    Jak si bezpečně užít u vody? Hasiči připomínají důležité zásady

    Letní sezóna odstartovala, horké dny lákají na koupaliště, k jezerům i bazénům. Utonutí je v České republice druhou nejčastější úrazovou příčinou náhlé smrti dětí a mládeže a čtvrtou nejčastější u dospělé populace. Hasiči tak připomínají, na co myslet při pobytu u vody, aby se nestalo neštěstí. 

  • Máte rádi Lázně Slatinice? Můžete pro ně hlasovat v Cenách kraje
    Tipy

    Máte rádi Lázně Slatinice? Můžete pro ně hlasovat v Cenách kraje

    Další ročník Cen Olomouckého kraje je tady. A vy nyní můžete hlasovat, dnes pokračujeme další kategorií s názvem Relax a chill. Jako první tady máme Lázně Slatinice.

Nejčtenější

Seriály