KOMENTÁŘ: Olomouc objevuje modré zóny. Město chce peníze od občanů

Nedávno byla představena regulace automobilové dopravy v Olomouci přicházející přes vytvoření zón placeného parkování a zdražení poplatků. Překvapilo mne, že od září současně došlo k omezení MHD ruku v ruce se zdražením. Nejde to proti sobě? Není logické, aby omezení automobilové dopravy bylo podpořeno současně cenově lepší nabídkou MHD a její dostupností?

Deklarovaný cíl modrých zón je snížit počet aut v ulicích a dát Olomoučanům větší šanci zaparkovat poblíž domu. Tedy upřednostnit rezidenty před nerezidenty. Je to reálný a skutečný cíl? Odpověď je, jak kde a je to pouze částečný cíl.

Řekněme si upřímně, že primárně jde přece o peníze. Peníze, které město chce od občanů získat. Parkovací karty přibydou, zvýší se sazby a se zvýšeným parkovným přinesou do fondu mobility další peníze. Dokonalou ilustrací je 100% zvýšení parkovného v centru města, kdy od září rezidenti místo dosavadního tisíce korun ročně zaplatí 2 tisíce korun. Rovněž politici říkají, že se bude více lidí hlásit k trvalému pobytu ve městě, aby měli levnější parkování, což přinese další peníze do rozpočtu města.

Mimochodem fond dle slibů měl být transparentní. Jeho příjmy a výdaje se ovšem zahrnovaly v položce rozpočtu města. Dle programového prohlášení mělo platit: „Prostředky z parkovného budou využity na rozšíření a zkvalitnění parkování.“ Letošní realita je ale taková, že z výtěžku za parkování město financuje informační systém pro návštěvníky ZOO a opravu autobusové zastávky na Envelopě.

Navíc je klamné, že by se tímto získaly peníze na investice navíc. Lze přepokládat, že o to, co se vybere navíc, se sníží investice z městského rozpočtu.


Autorem komentáře je olomoucký patriot Kamil Andree profesí advokát, mediátor, insolvenční správce a rozhodce. Iniciátor, spolupořadatel akcí, např. Sousedských slavností Úřední čtvrti, Námořnického plesu, člen kapely Pokus Band a akcionář místního pivovaru Chomout.


A bohužel to nepřinese žádná nová parkovací místa. Ulice nejsou nafukovací, tak kde by se také vzala. Aktuálně ani jejich navyšování či výstavba parkovacích domů nejsou v běhu. Takže komu to pomůže? Rozpočtu města, trochu rezidentům v širším centru. Kdo bude nejvíce trpět? Pravidelní návštěvníci města, kteří zde dojíždí za prací. Pro ně nejsou připravena žádná odstavná parkoviště s návazností na MHD. Pojem P+R je jakoby pro radnici neznámý.

Ale trpět budou i rezidenti v částech města, kde nejsou modré zóny zavedené a tipuji, že i v zóně D, kde je parkovné plánováno na dobu od páté večer do šesté ranní. Tam se již jistě těší.

Nezpoplatníme parkování, kde se nyní parkuje zdarma!

A aby těch plateb od občanů nebylo málo, dochází od září ke zdražení MHD ruku v ruce s omezením spojů. Nejde to proti sobě? Není logické, aby omezení automobilové dopravy bylo podpořeno současně cenově lepší nabídkou MHD a její dostupností? Myslím, že ano, směřujte své dotazy na pana náměstka primátora Pejpka (ProOlomouc/Piráti), který sliboval: „Parkovací politiku tak, aby byla vstřícná k obyvatelům a doprava fungovala. Podpora MHD-podpory nákupu celoročních a dlouhodobých jízdenek.“ Dříve dokonce zaznívala slova o plánu zlevnit jízdné všem občanům.

Jako perličku můžeme ocitovat jeden z volebních bodů vládnoucího hnutí ANO, které před rokem slibovalo: „Nezpoplatníme parkování, kde se nyní parkuje zdarma.“ (Ne)čekaná otočka...

Modré zóny jsou standard a skutečně je třeba umožnit rezidentům lépe parkovat. Navrhované řešení má ale zbytečně mnoho vad. A to jsme se nedostali k otázce kompatibility jednotlivých sousedících podzón a jejich hranic. Na otázku rezidentů, kteří sice mají trvalé bydliště v Olomouci, ale s ohledem na životní situaci bydlí na jiné adrese a v jiné zóně. Nebo návštěvy, cesty do práce napříč městem.

Buďme na závěr optimisté, hlas veřejnosti snad některé věci upraví.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

  • SOUTĚŽ: Nové zpracování Orfea a Eurydiky baví. Vyhrajte lístky do nacucky!
    Tipy

    SOUTĚŽ: Nové zpracování Orfea a Eurydiky baví. Vyhrajte lístky do nacucky!

    Hra, která kombinuje operní zpěvy, moderní prostředí, milostný příběh i humor teď můžete vidět v olomouckém Divadle nacucky. Na inscenaci Orfeus a Eurydika teď můžete s Reportem vyhrát lístky.

  • Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod
    Společnost

    Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod

    V Olomouci v noci na dnešek prasklo hlavní vodovodní potrubí u budovy magistrátu v Hynaisově ulici nedaleko centra města, možnou příčinou jsou vysoké teploty. Následovaly další dvě havárie vodovodu v okolí, kvůli nimž v několika ulicích neteče pitná voda. 

  • Na D1 neprojedete. Kvůli nehodě tří aut stojí doprava u Kojetína
    Krimi

    Na D1 neprojedete. Kvůli nehodě tří aut stojí doprava u Kojetína

    Provoz na dálnici D1 mezi Kroměříží a Kojetínem na Přerovsku zastavila dnes časně ráno nehoda. Oba jízdní pruhy ve směru na Prahu blokuje převrácený kamion. Vyplývá to z informací zveřejněných Národním dopravním informačním centrem a policií na síti X. Hasiči na facebooku uvedli, že na dálnici havaroval kamion a dvě dodávky, přičemž dva lidé utrpěli zranění. Ve směru na Ostravu je dálnice průjezdná jedním pruhem.

  • Dvojitá oslava v Rakové u Konice. Obec zve na pestrý program
    Tipy

    Dvojitá oslava v Rakové u Konice. Obec zve na pestrý program

    Raková u Konice je malebná vesnička, která leží na jihovýchodním okraji Zábřežské vrchoviny. Založena byla už ve 13. století, první zmínky o ní pochází už z roku 1276. V letošním roce tak slaví jubileum. Připomene si krásné 750. narozeniny. Spolu s ní budou slavit i místní hasiči, těm je letos 140 let. Na oslavy zvou i vás.

Nejčtenější

Seriály