Ještě letos cestující zjistí polohu tramvaje. DPMO chystá výměnu vozů i platbu kartou

Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) připravuje několik novinek. Obměna vozového parku, platba kartou nebo zjišťování polohy vozu je jen pár změn, které chystá. Mluvčí dopravního podniku Anna Sýkorová mluvila o novinkách v Pondělním podcastu radia Metropole.

„Bude vyřazeno devět starších tramvají, čtyři vozy Astra, které jezdí většinou na lince č. 7. Dlouhodobě na ně nemáme náhradní díly,“ řekla Sýkorová. Vozy Astra jsou prvními nízkopodlažními vozy, do kterých mohli olomoučtí cestující nasednout. Staré vozy nahradí devět nových tramvají, dvě už v Olomouci jsou.

Dopravní podnik chce také spustit platbu jízdenek kartou. Cestující by nastoupil do vozu, přiložil bezkontaktní kartu k jízdenkomatu a takto si cestu zaplatil. „Do konce března bychom měli podepsat smlouvu a dodavatel na spuštění má rok a půl. Pokud se nic nestane, v roce 2026 před koncem kalendářního roku budeme moct nastoupit jen s kartou a zaplatit jízdenku,“ řekla pro Pondělní podcast radia Metropole mluvčí DPMO Anna Sýkorová.

Podle mluvčí DPMO už jde o standard, který je dnes potřeba. Podobně si takto jízdenku už několik let kupují cestující třeba v Ostravě. Další novinkou je zjišťování polohy vozu, cestující by ještě letos mohli zjistit, kde se nachází tramvaj nebo autobus, na který čekají. „V říjnu letošního roku už cestující uvidí polohu vozu, a to třeba v naší aplikaci nebo v systému IDOS. Už to nebude jen oznámení o zpoždění, ale i poloha vozu, kde zrovna je. Jde o otázku vybavení technologiemi,“ vysvětlila Sýkorová s tím, že tento projekt už dopravní podnik realizuje.

A jaké další novinky DPMO chystá? „Připravuje se prodloužení trati na Nové Sady, kde by měla vzniknout plnohodnotná točna. Teď probíhá výkup pozemků. Na starších úsecích tratí, které se dlouho neopravovaly, také řešíme modernizaci. Jde třeba o trať na Neředín,“ řekla mluvčí Anna Sýkorová pro radio Metropole.

Studie se připravuje i na tramvajovou trať do části Hodolany. „Ta je nejkomplikovanější, protože ani silnice není města, některé části patří Ředitelství silnic a dálnic a to už je trochu oříšek,“ popsala Sýkorová.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály