Ještě letos cestující zjistí polohu tramvaje. DPMO chystá výměnu vozů i platbu kartou

Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) připravuje několik novinek. Obměna vozového parku, platba kartou nebo zjišťování polohy vozu je jen pár změn, které chystá. Mluvčí dopravního podniku Anna Sýkorová mluvila o novinkách v Pondělním podcastu radia Metropole.

„Bude vyřazeno devět starších tramvají, čtyři vozy Astra, které jezdí většinou na lince č. 7. Dlouhodobě na ně nemáme náhradní díly,“ řekla Sýkorová. Vozy Astra jsou prvními nízkopodlažními vozy, do kterých mohli olomoučtí cestující nasednout. Staré vozy nahradí devět nových tramvají, dvě už v Olomouci jsou.

Dopravní podnik chce také spustit platbu jízdenek kartou. Cestující by nastoupil do vozu, přiložil bezkontaktní kartu k jízdenkomatu a takto si cestu zaplatil. „Do konce března bychom měli podepsat smlouvu a dodavatel na spuštění má rok a půl. Pokud se nic nestane, v roce 2026 před koncem kalendářního roku budeme moct nastoupit jen s kartou a zaplatit jízdenku,“ řekla pro Pondělní podcast radia Metropole mluvčí DPMO Anna Sýkorová.

Podle mluvčí DPMO už jde o standard, který je dnes potřeba. Podobně si takto jízdenku už několik let kupují cestující třeba v Ostravě. Další novinkou je zjišťování polohy vozu, cestující by ještě letos mohli zjistit, kde se nachází tramvaj nebo autobus, na který čekají. „V říjnu letošního roku už cestující uvidí polohu vozu, a to třeba v naší aplikaci nebo v systému IDOS. Už to nebude jen oznámení o zpoždění, ale i poloha vozu, kde zrovna je. Jde o otázku vybavení technologiemi,“ vysvětlila Sýkorová s tím, že tento projekt už dopravní podnik realizuje.

A jaké další novinky DPMO chystá? „Připravuje se prodloužení trati na Nové Sady, kde by měla vzniknout plnohodnotná točna. Teď probíhá výkup pozemků. Na starších úsecích tratí, které se dlouho neopravovaly, také řešíme modernizaci. Jde třeba o trať na Neředín,“ řekla mluvčí Anna Sýkorová pro radio Metropole.

Studie se připravuje i na tramvajovou trať do části Hodolany. „Ta je nejkomplikovanější, protože ani silnice není města, některé části patří Ředitelství silnic a dálnic a to už je trochu oříšek,“ popsala Sýkorová.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

  • Pevnost poznání v Olomouci zve děti na letní příměstské tábory
    Tipy

    Pevnost poznání v Olomouci zve děti na letní příměstské tábory

    Hledáte pro své děti smysluplný program na léto, kde nebudou jen sedět u obrazovek, ale zažijí dny plné pohybu, zábavy a objevování? Prázdniny jsou za dveřmi a na příměstských táborech Pevnosti poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého zbývají poslední volná místa.

  • Scene Wellness v areálu Resortu Hodolany usiluje o vaše hlasy v Cenách kraje
    Tipy

    Scene Wellness v areálu Resortu Hodolany usiluje o vaše hlasy v Cenách kraje

    Další ročník Cen Olomouckého kraje je tady. A vy nyní můžete hlasovat, tady je další místo v kategorii Relax a chill. Dnes vám představíme Scene Wellness v areálu Resortu Hodolany.

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

Nejčtenější

Seriály