Ještě letos cestující zjistí polohu tramvaje. DPMO chystá výměnu vozů i platbu kartou

Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) připravuje několik novinek. Obměna vozového parku, platba kartou nebo zjišťování polohy vozu je jen pár změn, které chystá. Mluvčí dopravního podniku Anna Sýkorová mluvila o novinkách v Pondělním podcastu radia Metropole.

„Bude vyřazeno devět starších tramvají, čtyři vozy Astra, které jezdí většinou na lince č. 7. Dlouhodobě na ně nemáme náhradní díly,“ řekla Sýkorová. Vozy Astra jsou prvními nízkopodlažními vozy, do kterých mohli olomoučtí cestující nasednout. Staré vozy nahradí devět nových tramvají, dvě už v Olomouci jsou.

Dopravní podnik chce také spustit platbu jízdenek kartou. Cestující by nastoupil do vozu, přiložil bezkontaktní kartu k jízdenkomatu a takto si cestu zaplatil. „Do konce března bychom měli podepsat smlouvu a dodavatel na spuštění má rok a půl. Pokud se nic nestane, v roce 2026 před koncem kalendářního roku budeme moct nastoupit jen s kartou a zaplatit jízdenku,“ řekla pro Pondělní podcast radia Metropole mluvčí DPMO Anna Sýkorová.

Podle mluvčí DPMO už jde o standard, který je dnes potřeba. Podobně si takto jízdenku už několik let kupují cestující třeba v Ostravě. Další novinkou je zjišťování polohy vozu, cestující by ještě letos mohli zjistit, kde se nachází tramvaj nebo autobus, na který čekají. „V říjnu letošního roku už cestující uvidí polohu vozu, a to třeba v naší aplikaci nebo v systému IDOS. Už to nebude jen oznámení o zpoždění, ale i poloha vozu, kde zrovna je. Jde o otázku vybavení technologiemi,“ vysvětlila Sýkorová s tím, že tento projekt už dopravní podnik realizuje.

A jaké další novinky DPMO chystá? „Připravuje se prodloužení trati na Nové Sady, kde by měla vzniknout plnohodnotná točna. Teď probíhá výkup pozemků. Na starších úsecích tratí, které se dlouho neopravovaly, také řešíme modernizaci. Jde třeba o trať na Neředín,“ řekla mluvčí Anna Sýkorová pro radio Metropole.

Studie se připravuje i na tramvajovou trať do části Hodolany. „Ta je nejkomplikovanější, protože ani silnice není města, některé části patří Ředitelství silnic a dálnic a to už je trochu oříšek,“ popsala Sýkorová.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály