Vnitroblok Albertova s parkováním bojuje už několik let. Dříve se tu parkovalo na nezpevněné cestě, místní se v posledních letech dočkali 20 zpevněných parkovacích míst. Teď má v lokalitě vzniknout dalších 35 míst na stání. S tím ale nesouhlasí část obyvatel, která podala na město žádost se zachováním zeleně. Podle investičního náměstka Miloslava Tichého to ale nedává smysl.
„Těch pár obyvatel, kteří nyní žádají, abychom tuto investiční akci nerealizovali nebo ji změnili, chtějí, aby tam zůstaly trávníky místo plánovaných parkovacích míst. Jenže zároveň víme – a oni to ani nepopírají – že na těch trávnících běžně parkují. Máme to doložené fotografiemi. Takže ve výsledku nechtějí parkovací místa, ale chtějí stát s autem na trávě,“ vysvětlil pro Report investiční náměstek primátora Miloslav Tichý (ANO).
Lidé tak na zeleni parkují nelegálně a zároveň ji sami ničí. „Navíc v místě není ani příjezdová cesta, takže auta tam jezdí přes chodník. My se snažíme to celé narovnat. Naším cílem je budovat legální parkovací místa tak, aby byla kapacita dostačující a parkování probíhalo v souladu s pravidly,“ dodal Tichý pro Report.
Žádost za zachování zeleně v minulém týdnu probírala Rada města Olomouce. Tichý tam radní seznámil se svou odpovědí petentům. „Teď jim konkrétně vadí 14 parkovacích míst, která mají být u jednoho bytového domu. Přitom nepředložili ani návrh, že by tam třeba byla nová výsadba. Jen chtějí zachovat zeleň. Což by samozřejmě bylo pěkné, kdyby tam opravdu neparkovali. Ale realita je jiná,“ popsal náměstek.
Situaci pro Report okomentoval i jeden z místních. Ten zmiňoval případy, kdy tvůrci petice nechtějí, aby na zeleni parkovali nerezidenti, ale zároveň sami tam parkovat chtějí. A naopak nechtějí dostávat pokuty od městských strážníků.
„Když se jich zeptáte, kde chtějí parkovat, když ne na té zeleni, tak vám neřeknou. Takže reálně by tím přesunuli problém jinam – na jiná místa, kde už je situace také napjatá. Je to přesně ten typ situace, kdy lidé chtějí parkovat, ale zároveň chtějí zachovat zeleň. A to prostě nejde dohromady,“ potvrdil i náměstek Tichý.
Tichý už s petenty schůzku měl, a později jim také odepsal a zodpověděl jejich otázky. Zároveň zamítl možnost zachování zeleně. „Ano, odpověděl jsem jim. V jejich podnětu je toho víc – třeba že nechtějí, aby byl průjezd skrz vnitroblok. Ten ale v projektu není. V plánu je tam chodník, možná by se dal osadit i sloupky, ale žádný průjezd se nechystá,“ dodal Miloslav Tichý.
Podnět podepsalo podle náměstka 15 až 20 lidí: „Myslím, že všichni bydlí v tom jednom bytovém domě. Argumentovali mimo jiné tím, že jsou to převážně senioři bez aut. Jenže situace se mění – byty kupují i studenti, ti auta mají, a parkovacích míst bude čím dál víc potřeba.“
Problém přitom existuje ve vnitrobloku už dlouho. Na přelomu let 2023 a 2024 tady opravy ochromily dopravu na několik měsíců, takže místní museli několik měsíců hledat parkovací místa v okolních ulicích. „Ano. Když je někde v bloku uzavírka kvůli opravám, lidé z okolí mají večer problém zaparkovat. Parkují pak různě – na trávě, na štěrku, prostě na místech, kde to není legální. Snažíme se, aby to bylo v pořádku. Aby mohli parkovat bez obav, že někdo zavolá městskou policii. Ta tam sice běžně nejezdí, ale když ji někdo zavolá, musí přijet a rozdávat pokuty,“ řekl náměstek primátora pro Report.
Řešením by podle jednoho z místních, který nechtěl být zmiňován, bylo vybudování nových parkovacích míst, ale také zavedení zón. To by podle něj mohlo uklidnit i petenty, kteří nechtějí hledat místo u domu, když jim je zaberou dojíždějící.
„Stává se, že lidé přijíždějí z okolí Olomouce, zaparkují tady a jdou do fakultní nemocnice. Chtěli bychom, aby se zavedly parkovací zóny C a D a začalo se za stání platit. Kdo tu nebydlí, ať parkuje jinde. Jinak tu pro nás nebude místo,“ řekl pro Report jeden z místních.