Vyrostla jsem na folku, ani teď moje hudba nepatří do mainstreamu, říká Magdalena Trajerová

Na konci května zazářila v cenách Radiotalent a teď jde do vysílání na rádiu Haná její úspěšný singl. Když Magdaleně Trajerové posílali diváci hlasy a získala Cenu veřejnosti Objev roku v kategorii Pop, ještě ani netušila, že se za pár týdnů přestěhuje do Olomouce, nebo bude natáčet nové EP. Přečtěte si rozhovor.

Vyhrála jste Cenu veřejnosti v kategorii Pop. Jde o diváckou cenu, to je vlastně ještě lepší, když víte, že se singl líbí i posluchačům, ne?

Já jsem za to strašně moc ráda. Vlastně jsem se přihlásila a pak jsem na to zapomněla. Pak to našla až moje mamka, která je můj největší fanoušek a hodně mě podporuje. Jednou za čas hledá moje jméno ve vyhledávači, jestli o mě nějaká informace nevyšla a našla, že už běží hlasování, a tak jsem to jen sdílela a opravdu za to potom už vděčím těm lidem. Nevím, kolik jich bylo, ale jsem moc vděčná.

Co ta výhra znamená pro vás?

Já jsem byla strašně překvapená. Byla jsem pozvaná na předávání cen a myslela jsem, že si jdeme jen poslechnout lidi, kteří vyhráli kategorie, které hodnotila porota, že si jdeme jen s přítelkyní udělat hezký večer. A najednou vyhlásili, že tuhle diváckou kategorii jsem vyhrála já. Byl to takový ten moment, kdy tomu vůbec nedokážete uvěřit. Dostala jsem do ruky mikrofon, nebyla jsem schopná nic říct, jen jsem poděkovala a rychle šla pryč.

Setkáváme se v Olomouci, ale vy pocházíte odjinud... Co děláte mimo hudbu?

Pocházím z Děčína. A studuji teď žurnalistiku v Praze, jsem už v pátém ročníku, vlastně v šestém, mám všechny předměty, ale píšu ještě diplomku, proto můžu být tady v Olomouci.

A chcete se věnovat žurnalistice nebo hudbě?

Tak nejradši napůl. Spíš mě to táhne k PR a studuji kulturní žurnalistiku. Na bakaláři jsem se věnovala rozhlasové. Ale spíš mě lákají sociální sítě, i třeba videa, trochu do audio-vizuálna. Ale zároveň teď dělám junior redaktorku pro Refresher, tam píšu zpravodajství, a to mě taky baví.

Máte to nějak propojené s hudbou? Tím, že se zajímáte o kulturu celkově, zvažujete při tvorbě hudby, co teď frčí nebo chcete spíš high class hudební styl?

Já si myslím, že vůbec nejdu s vlnou, která frčí, já jsem vyrostla na folku, a to díky mým rodičům. První festival, na kterém jsem byla, byl Porta v Řevnicích, myslím, že ten folk je tam hodně slyšet a taky folk není podle mě úplně to, co by mainstream teď vyhledával.

Sama bych si poslechla queer českou hudbu, ta tu ale není

Ale možná právě v té jedinečnosti pak budete bodovat?

Já hodně hraju na tu strunu, že dělám queer písničky a myslím si, že queer české hudby tady je, ale není tolik slyšet. Vybavím si teď jednu zpěvačku. Já osobně bych si ráda poslechla něco queer s českým textem, tak jsem si řekla, že to musím nahrát.

Řekněte mi něco o singlu Blíženic, se kterým jste Radiotalent vyhrála.

Je to písnička Blíženic, což je první písnička alba, které jsem vydala v únoru. Je to písnička, kterou jsem složila o jedné slečně, se kterou jsme měly takový situationship a ona odmítala být něco víc, takže slova „blíže“ a „nic“ to měly vystihovat a zároveň byla blíženec. Hra se slovy, to je moje. A obecně většina mých písniček je o ženských příbězích nebo mých vztazích, které jsem prožila. Ale říkám si, že jsem tohle konkrétně slyšela už mockrát – jeden člověk to chce posunout dál, druhý nechce. Slibovala jsem si od toho to, že to zažil i někdo jiný. A asi ano, protože jsem vyhrála.

Není podle mě důležité zdůrazňovat, že je to queer, ale hlavně to, že tyhle vztahy prožíváme všichni a queer člověk zároveň bude rád, že to trochu víc cílí na něj.

To hraní se slovy je v každém vašem singlu?

Téměř.

Takže váš vzor je třeba Tomáš Klus?

Hodně lidí mě k němu přirovnává, ale vlastně to tak vůbec není. Doma ho neposloucháme, spíš je v mainstreamu nejvíce známý. Já jsem spíš vyrostla na tom folku. Nerez, Vlasta Redl, Samson Lenk. Teď už se tomu folku asi trochu vzdaluji, teď je to spíš indie pop, indie rock. Uvidíme.

Píšu, když se mně něco děje

Kde ještě kromě vztahů berete inspiraci?

Já mám vlastně teď trochu problém, protože já píšu, když se mi něco děje, nebo mě něco trápí. Ale teď mám zdravý krásný vztah, přestěhovala jsem se a líbí se mi tady a jsem teď moc spokojená, takže nemám o čem psát.

Co s tím teda budete dělat? Nebo je to konec tvorby?

Budu muset začít hledat témata jinde. O něčem, co mě štve nebo úplně jiným směrem. Teď se snažím napsat song o imposter syndromu, protože mám pořád tak trochu pocit, že nevím, co dělám, že moje písnička bude v rádiu a já mám pocit, že tam nepatřím.

Hry se slovy vznikají často překlepem, nebo někdo něco řekne a já si to zapíšu. Mám v poznámkách několik rozepsaných textů. Teď jsem nedávno narazila na překlep „bojivý sport“ a to se k tomu imposter syndromu skvěle hodí.

Spousta umělců, ale prochází tím procesem, že se dostanou k veselým songům. Myslíte, že se to u vás nestane?

Mně to právě hrozně nejde. Mám jeden takový song, ale i ten je trochu naštvaný.

Na Den sesterství vyšlo album o ženách, teď se chystá EP

Co teď plánujete v nejbližší době?

Na podzim bych chtěla vydat EP. Budou to tři naštvané songy a když všechno klapne, tak v listopadu bych měla vystupovat na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, tak na to se těším.

Vydáváte vlastně už druhé album. Jak vznikla první deska To Ony?

Jsou to To Ony, což jsou „ony“, ale když se přečte dohromady, tak to jsou „tóny“, album vyšlo 22. února a celé je o ženách a ženském cítění, vnímání a vztazích. A 22. února je skautský svátek „den sesterství“, takže jsem to i tím dnem propojila s ženami.

A co chystáte po albu?

Chci probourat to, že nejsem smutná a nemám trápení a mým obrovským snem, někdy hodně v budoucnu, je mít něco nahrané na gramodesce. Mám gramofon a miluji desky a chtěla bych mít album na gramodesce.

Posloucháte sebe samu?

Ano, ale většinou proto, abych si dala sama feedback. Abych si řekla, co příště udělat jinak. Když jsem to album vydala, tak jsem si ho pouštěla, protože jsem tomu nemohla uvěřit, že mám přece venku na Spotify svoje album. Teď už ale ani tolik ne. Spíš se snažím hodně hrát na kytaru, protože vystupuji akusticky, zpěv a kytara a tak trénuju a zároveň si zahraju svoje songy.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

  • Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod
    Společnost

    Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod

    V Olomouci prasklo v noci na dnešek hlavní vodovodní potrubí u budovy magistrátu v Hynaisově ulici nedaleko centra města. Možnou příčinou jsou vysoké teploty. Následovaly další dvě havárie vodovodu v okolí, kvůli nimž v několika ulicích neteče pitná voda. 

  • Skočila pod auto, řidič ji srazil. Žena skončila na fakultce
    Krimi

    Skočila pod auto, řidič ji srazil. Žena skončila na fakultce

    Zábava v centru po Olomouc (o)žije ještě neutichala a na jednom z míst už zasahovali policisté. Krátce po půlnoci v noci na neděli vyjížděli policisté ke srážce ženy a řidiče auta. Žena se zraněním skončila v nemocnici.

  • Chance Liga 2026/27 rozlosována, Sigma začíná v Jablonci
    Sport

    Chance Liga 2026/27 rozlosována, Sigma začíná v Jablonci

    Fotbalová Chance Liga už má rozlosovaný ročník 2026/2027. Tým SK Sigma Olomouc do něj vstoupí zápasem v Jablonci, nejvyšší soutěž bude začínat poslední červencový víkend. Poprvé doma budou hrát Hanáci ve 2. kole proti Mladé Boleslavi.

  • Sigma začala přípravu, nejprve testy, potom hřiště
    Sport

    Sigma začala přípravu, nejprve testy, potom hřiště

    Fotbalisté SK Sigma Olomouc už začali s přípravou na novou sezónu Chance Ligy. Pod vedením trenéra Pavla Hapala si nejprve dali testování, to bylo o víkendu. A od pondělí 22. června už jsou i na hřišti.

Nejčtenější

  • Domov snů u Přerova. Obec Čechy láká na skvělou cenu pozemků i výhled na Hostýn
    Tipy

    Domov snů u Přerova. Obec Čechy láká na skvělou cenu pozemků i výhled na Hostýn

    Ideální poloha i velikost pro výstavbu rodinného domu. To jsou dvě nejdůležitější charakteristiky pozemků, které jsou nyní k prodeji v obci Čechy nedaleko Přerova. Jedinečnou příležitost může využít každý, kdo si chce vytvořit domov snů v klidném a příjemném prostředí. Vybrat můžete z desítek pozemků.

  • Dny plné zábavy v Hrubé Vodě. Otevírá se nová naučná stezka i kuličková dráha
    Tipy

    Dny plné zábavy v Hrubé Vodě. Otevírá se nová naučná stezka i kuličková dráha

    Letní lanovka, kuličková dráha, bobovka, Kamzíkova stezka a nově také Hrubíkův lesopark – Resort Hrubá Voda láká rodiny s dětmi na bohatý program uprostřed přírody. Už v sobotu 2. srpna se návštěvníci mohou těšit na otevření nové naučné stezky, která začíná u horní stanice lanovky a končí u vodního parku. Atrakce už teď lákají stovky návštěvníků denně.

  • Velkolepá dámská jízda na fortu: Osmý ročník Ladies Clubu trhal rekordy
    Tipy

    Velkolepá dámská jízda na fortu: Osmý ročník Ladies Clubu trhal rekordy

    Historické hradby olomouckého Fortu XX se v uplynulých dnech staly dějištěm jedinečného setkání. Konal se zde totiž v pořadí již 8. ročník prestižního Ladies Clubu Olomouc, kterého se zúčastnilo doposud nejvíce dam nejen ze světa byznysu.

Seriály