Vyrostla jsem na folku, ani teď moje hudba nepatří do mainstreamu, říká Magdalena Trajerová

Na konci května zazářila v cenách Radiotalent a teď jde do vysílání na rádiu Haná její úspěšný singl. Když Magdaleně Trajerové posílali diváci hlasy a získala Cenu veřejnosti Objev roku v kategorii Pop, ještě ani netušila, že se za pár týdnů přestěhuje do Olomouce, nebo bude natáčet nové EP. Přečtěte si rozhovor.

Vyhrála jste Cenu veřejnosti v kategorii Pop. Jde o diváckou cenu, to je vlastně ještě lepší, když víte, že se singl líbí i posluchačům, ne?

Já jsem za to strašně moc ráda. Vlastně jsem se přihlásila a pak jsem na to zapomněla. Pak to našla až moje mamka, která je můj největší fanoušek a hodně mě podporuje. Jednou za čas hledá moje jméno ve vyhledávači, jestli o mě nějaká informace nevyšla a našla, že už běží hlasování, a tak jsem to jen sdílela a opravdu za to potom už vděčím těm lidem. Nevím, kolik jich bylo, ale jsem moc vděčná.

Co ta výhra znamená pro vás?

Já jsem byla strašně překvapená. Byla jsem pozvaná na předávání cen a myslela jsem, že si jdeme jen poslechnout lidi, kteří vyhráli kategorie, které hodnotila porota, že si jdeme jen s přítelkyní udělat hezký večer. A najednou vyhlásili, že tuhle diváckou kategorii jsem vyhrála já. Byl to takový ten moment, kdy tomu vůbec nedokážete uvěřit. Dostala jsem do ruky mikrofon, nebyla jsem schopná nic říct, jen jsem poděkovala a rychle šla pryč.

Setkáváme se v Olomouci, ale vy pocházíte odjinud... Co děláte mimo hudbu?

Pocházím z Děčína. A studuji teď žurnalistiku v Praze, jsem už v pátém ročníku, vlastně v šestém, mám všechny předměty, ale píšu ještě diplomku, proto můžu být tady v Olomouci.

A chcete se věnovat žurnalistice nebo hudbě?

Tak nejradši napůl. Spíš mě to táhne k PR a studuji kulturní žurnalistiku. Na bakaláři jsem se věnovala rozhlasové. Ale spíš mě lákají sociální sítě, i třeba videa, trochu do audio-vizuálna. Ale zároveň teď dělám junior redaktorku pro Refresher, tam píšu zpravodajství, a to mě taky baví.

Máte to nějak propojené s hudbou? Tím, že se zajímáte o kulturu celkově, zvažujete při tvorbě hudby, co teď frčí nebo chcete spíš high class hudební styl?

Já si myslím, že vůbec nejdu s vlnou, která frčí, já jsem vyrostla na folku, a to díky mým rodičům. První festival, na kterém jsem byla, byl Porta v Řevnicích, myslím, že ten folk je tam hodně slyšet a taky folk není podle mě úplně to, co by mainstream teď vyhledával.

Sama bych si poslechla queer českou hudbu, ta tu ale není

Ale možná právě v té jedinečnosti pak budete bodovat?

Já hodně hraju na tu strunu, že dělám queer písničky a myslím si, že queer české hudby tady je, ale není tolik slyšet. Vybavím si teď jednu zpěvačku. Já osobně bych si ráda poslechla něco queer s českým textem, tak jsem si řekla, že to musím nahrát.

Řekněte mi něco o singlu Blíženic, se kterým jste Radiotalent vyhrála.

Je to písnička Blíženic, což je první písnička alba, které jsem vydala v únoru. Je to písnička, kterou jsem složila o jedné slečně, se kterou jsme měly takový situationship a ona odmítala být něco víc, takže slova „blíže“ a „nic“ to měly vystihovat a zároveň byla blíženec. Hra se slovy, to je moje. A obecně většina mých písniček je o ženských příbězích nebo mých vztazích, které jsem prožila. Ale říkám si, že jsem tohle konkrétně slyšela už mockrát – jeden člověk to chce posunout dál, druhý nechce. Slibovala jsem si od toho to, že to zažil i někdo jiný. A asi ano, protože jsem vyhrála.

Není podle mě důležité zdůrazňovat, že je to queer, ale hlavně to, že tyhle vztahy prožíváme všichni a queer člověk zároveň bude rád, že to trochu víc cílí na něj.

To hraní se slovy je v každém vašem singlu?

Téměř.

Takže váš vzor je třeba Tomáš Klus?

Hodně lidí mě k němu přirovnává, ale vlastně to tak vůbec není. Doma ho neposloucháme, spíš je v mainstreamu nejvíce známý. Já jsem spíš vyrostla na tom folku. Nerez, Vlasta Redl, Samson Lenk. Teď už se tomu folku asi trochu vzdaluji, teď je to spíš indie pop, indie rock. Uvidíme.

Píšu, když se mně něco děje

Kde ještě kromě vztahů berete inspiraci?

Já mám vlastně teď trochu problém, protože já píšu, když se mi něco děje, nebo mě něco trápí. Ale teď mám zdravý krásný vztah, přestěhovala jsem se a líbí se mi tady a jsem teď moc spokojená, takže nemám o čem psát.

Co s tím teda budete dělat? Nebo je to konec tvorby?

Budu muset začít hledat témata jinde. O něčem, co mě štve nebo úplně jiným směrem. Teď se snažím napsat song o imposter syndromu, protože mám pořád tak trochu pocit, že nevím, co dělám, že moje písnička bude v rádiu a já mám pocit, že tam nepatřím.

Hry se slovy vznikají často překlepem, nebo někdo něco řekne a já si to zapíšu. Mám v poznámkách několik rozepsaných textů. Teď jsem nedávno narazila na překlep „bojivý sport“ a to se k tomu imposter syndromu skvěle hodí.

Spousta umělců, ale prochází tím procesem, že se dostanou k veselým songům. Myslíte, že se to u vás nestane?

Mně to právě hrozně nejde. Mám jeden takový song, ale i ten je trochu naštvaný.

Na Den sesterství vyšlo album o ženách, teď se chystá EP

Co teď plánujete v nejbližší době?

Na podzim bych chtěla vydat EP. Budou to tři naštvané songy a když všechno klapne, tak v listopadu bych měla vystupovat na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, tak na to se těším.

Vydáváte vlastně už druhé album. Jak vznikla první deska To Ony?

Jsou to To Ony, což jsou „ony“, ale když se přečte dohromady, tak to jsou „tóny“, album vyšlo 22. února a celé je o ženách a ženském cítění, vnímání a vztazích. A 22. února je skautský svátek „den sesterství“, takže jsem to i tím dnem propojila s ženami.

A co chystáte po albu?

Chci probourat to, že nejsem smutná a nemám trápení a mým obrovským snem, někdy hodně v budoucnu, je mít něco nahrané na gramodesce. Mám gramofon a miluji desky a chtěla bych mít album na gramodesce.

Posloucháte sebe samu?

Ano, ale většinou proto, abych si dala sama feedback. Abych si řekla, co příště udělat jinak. Když jsem to album vydala, tak jsem si ho pouštěla, protože jsem tomu nemohla uvěřit, že mám přece venku na Spotify svoje album. Teď už ale ani tolik ne. Spíš se snažím hodně hrát na kytaru, protože vystupuji akusticky, zpěv a kytara a tak trénuju a zároveň si zahraju svoje songy.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

  • Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun
    Sport
    Společnost

    Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun

    Olomoucká radnice chystá v městské části Nemilany stavbu sportovní haly pro míčové sporty zhruba za 236 milionů korun. Radní v úterý schválili studii, která poslouží jako podklad pro přípravu projektu. Na sociálních sítích o tom informoval primátorčin náměstek Miloslav Tichý (ANO).

  • Jak si bezpečně užít u vody? Hasiči připomínají důležité zásady
    Společnost

    Jak si bezpečně užít u vody? Hasiči připomínají důležité zásady

    Letní sezóna odstartovala, horké dny lákají na koupaliště, k jezerům i bazénům. Utonutí je v České republice druhou nejčastější úrazovou příčinou náhlé smrti dětí a mládeže a čtvrtou nejčastější u dospělé populace. Hasiči tak připomínají, na co myslet při pobytu u vody, aby se nestalo neštěstí. 

  • Soud potvrdil tresty čtveřici za pojistný podvod s vilou v Moravičanech
    Krimi

    Soud potvrdil tresty čtveřici za pojistný podvod s vilou v Moravičanech

    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. 

  • ANKETA: Letní prázdniny jsou tady. Jak je trávili Olomoučané dříve?
    Ankety
    Společnost

    ANKETA: Letní prázdniny jsou tady. Jak je trávili Olomoučané dříve?

    Nekonečné dny venku, koupaliště, tábory nebo prarodiče na vesnici. Jak na letní prázdniny vzpomínají lidé v ulicích Olomouce a co by dělali, kdyby jim někdo dnes věnoval dva měsíce volna?

Nejčtenější

  • Nová cyklostezka láká na zajímavá stanoviště i pohodlný návrat vlakem. Trasa spojuje Konici a Prostějov
    Tipy

    Nová cyklostezka láká na zajímavá stanoviště i pohodlný návrat vlakem. Trasa spojuje Konici a Prostějov

    Máte rádi cyklistiku? Počasí na kolo je v těchto dnech ideální. Cyklistickou sezonu si můžete užít naplno. Vydejte se za zážitky pohodlně, cyklobusem. Má speciální vlek, takže snadno a bez starostí kola převeze. Vy se můžete soustředit jen na radost z výletu. Cyklobus vás dopraví z Olomouce klidně až do Konice, pak už stačí jen nasednout do sedla a vyrazit.

  • Vyberte nejkrásnější místa a zážitky při cestování po Olomouckém kraji
    Tipy

    Vyberte nejkrásnější místa a zážitky při cestování po Olomouckém kraji

    Letní sezóna startuje, a tak je ideální čas podpořit vaše nejoblíbenější tipy na výlety, zážitkové programy nebo pohodovou dovolenou. Hlasování o prestižní Ceny Olomouckého kraje v oblasti cestovního ruchu 2026 právě běží a o titul se v každé kategorii uchází pětice jedinečných finalistů. Rozhodněte svými hlasy, kdo získá letošní prvenství.

  • Zvolte nejlepší malebnou vyhlídku. Toto je Kříž srdce
    Tipy

    Zvolte nejlepší malebnou vyhlídku. Toto je Kříž srdce

    Další ročník Cen Olomouckého kraje je tady. A vy nyní můžete hlasovat, toto je další místo z kategorie Malebná vyhlídka. Dnes vám představíme Kříž srdce, který se náchází kousek od Přemyslovic.

Seriály