Díky modernizaci odhalí infekce rychleji. Mikrobiologové z FNOL zachraňují životy

Infekční onemocnění jsou a nadále i budou jednou z hlavních výzev současné medicíny. Hrozbu bakteriálních infekcí navíc zvyšují také některé civilizační faktory, které souvisejí i s moderními léčebnými metodami. Stále důležitější roli v boji s infekcemi proto hrají inovativní diagnostické postupy. Významným přínosem pro pacienty Fakultní nemocnice Olomouc je proto zavedení kontinuálního vyšetřování hemokultur.

V rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), nástroje REACT-EU, bylo v největším zdravotnickém zařízení na střední Moravě rozšířeno a modernizováno vybavení pro včasnou detekci bakterií nacházejících se v krvi pacientů se závažnými až život ohrožujícími onemocněními.

V boji s infekčními onemocněními je zřejmá zásadní role klinické mikrobiologie, kterou je nutné chápat jako základní lékařskou specializaci se zaměřením na konkrétního pacienta, diagnostiku infekčního onemocnění a určení příslušných vlastností etiologického agens - například v případě bakterií jejich rezistence k antibiotikům. Tyto skutečnosti jsou základním předpokladem pro prevenci i úspěšnou léčbu v případě nemoci,“ zdůrazňuje přednosta Ústavu mikrobiologie FN Olomouc Milan Kolář.

A potvrzuje, že význam bakteriálních infekcí se v posledních letech neustále zvyšuje. „Za hlavní důvody lze považovat to, že původce bakteriálních infekcí velmi často pochází z přirozeného mikrobiomu lidského těla. Také se zvyšuje rezistence bakterií k účinku antibakteriálních léčiv a s tím i související riziko selhání nasazené antibiotické léčby, dále stoupá počet imunokompromitovaných pacientů a osob s umělými materiály, což ve svém důsledku zvyšuje pravděpodobnost rozvoje infekce vyvolané fakultativně patogenní bakterií a v neposlední řadě se stále více používají invazivní diagnostické i léčebné postupy ovlivňující lidský mikrobiom,“ vypočítává profesor Kolář.

Důležitou roli v klinické mikrobiologii hrají moderní diagnostické postupy a aplikace rychlých molekulárních metodik. „Modernizace, k níž v naší nemocnici na poli včasné detekce bakterií nacházejících se v krvi pacientů došlo, spočívá v rozšíření kapacity pro tato vyšetření až na 400 vzorků a současně v umístění takzvaného satelitního přístroje pro kultivaci bakterií na Oddělení klinické biochemie s nepřetržitým provozem. Je tedy zajištěno, že krev odebraná od pacienta s projevy sepse je i mimo pracovní dobu vložena do přístroje a nedochází k prodlevě až do rána druhého dne a zahájení standardního provozu. Možnost vkládat do specializovaného přístroje vzorky krve od pacientů ihned po jejich odebrání výrazně urychlí diagnostiku bakterií nacházejících se v krvi. Vzorky tak mohou hlásit pozitivu dříve, než tomu bylo doposud. Tato skutečnost je velmi důležitá a může významně přispět k úspěšné léčbě pacienta,“ vyzdvihuje přednosta Ústavu mikrobiologie FN Olomouc.

Současná klinická mikrobiologie přináší podle jeho slov významné urychlení přesné detekce etiologického agens. „V pozitivních hemokulturách je pomocí diagnostického systému MALDI TOF založeného na hmotnostní spektrometrii provedena identifikace přítomné bakterie, což umožní zhodnotit probíhající léčbu na základě přirozené rezistence daného bakteriálního druhu k antibiotikům a v případě nutnosti ji ihned upravit. Současně je možné posoudit úroveň získané rezistence a zvolit optimální antibiotickou léčbu. Především v případě sepsí je tento postup zcela zásadní, protože z odborné literatury je známo, že každá hodina zpoždění v nasazení účinné antibiotické léčby zvyšuje riziko úmrtí pacienta o osm procent. Komplexní postup od včasné detekce pozitivního vzorku krve pacienta, přesné určení patogenní bakterie a stanovení genů rezistence k vyhodnocení primární a sekundární rezistence výrazně zvyšuje pravděpodobnost úspěšné léčby, která v řadě případů může být život zachraňující,“ říká Milan Kolář a dodává: „Je třeba vyjádřit velké poděkování kolektivu Oddělení klinické biochemie naší nemocnice pod vedením paní primářky Jitky Proškové za vstřícný přístup a skvělou spolupráci při zavádění výše uvedeného postupu pro kontinuální vyšetřování vzorků krve odebraných od pacientů. Jsem přesvědčen, že se v tomto případě zcela naplňuje motto Fakultní nemocnice Olomouc Profesionalita a lidský přístup a současně se zvyšuje kvalita zdravotnické péče o pacienty.“

Pořízení přístrojů je součástí dotačního projektu Modernizace a obnova laboratorního komplementu ve FN Olomouc, který je realizován z Integrovaného regionálního operačního programu v rámci 100. výzvy, prioritní osy 6 REACT-EU. Cílem projektu je obnova, modernizace a nákup nového přístrojového vybavení pro laboratorní segment FNOL se záměrem zvýšení kvality, rychlosti a rozšíření spektra laboratorních vyšetření s ohledem na potenciální hrozby COVID-19 a případná další infekční onemocnění.

Projekt Modernizace a obnova laboratorního komplementu ve FN Olomouc je spolufinancován Evropskou unií v rámci její reakce na pandemii COVID-19.

Související

  • Radnice pomůže padesáti žadatelům s obnovou plotů po povodních
    Společnost

    Radnice pomůže padesáti žadatelům s obnovou plotů po povodních

    Jesenická radnice rozdá pěti desítkám žadatelů 1,4 milionu korun na obnovu plotů, které zničily zářijové záplavy. Město bude dotovat oplocení, které navazuje na veřejná prostranství. Lidé se mohli o peníze hlásit v dotačním programu města, zájem o něj byl velký, sdělila ČTK mluvčí radnice Markéta Kaniová. Cílem dotačního programu byla snaha vylepšit vzhled veřejného prostoru. Rozsáhlé záplavy postihly Jeseník a široké okolí v polovině září loňského roku. Samotné město aktuálně vyčísluje škody na 620 milionů korun, řekla dnes ČTK starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem).

  • Ve Slatinicích nesmí používat pitnou vodu na zalévání. Olomouc vyčkává
    Společnost

    Ve Slatinicích nesmí používat pitnou vodu na zalévání. Olomouc vyčkává

    Olomouc se potýká s důsledky extrémně teplého a suchého počasí. Město zvažuje zavedení mimořádných opatření, která by mohla omezit využívání pitné vody z veřejného vodovodu. Opatření by se dotkla zejména napouštění bazénů, zalévání zahrad či mytí aut. Podnět k jejich zavedení vzešel z několika okolních obcí, které na situaci reagují s předstihem.

  • Začínal tu i David Krejčí. Co bude se šternberským zimákem?
    Společnost
    Sport

    Začínal tu i David Krejčí. Co bude se šternberským zimákem?

    Začínal tu s hokejem i vítěz Stanley Cupu a rodák David Krejčí. Zimní stadion ve Šternberku na Olomoucku odkoupilo město v březnu, teď s ním má velké plány. Areál navazuje na sousední sportoviště – atletický a fotbalový stadion i aquacentrum. Do vlastnictví města přešla hala, tribuny se šatnami, přilehlá dvoupatrová budova s ubytovnou, restaurace s kancelářemi i strojovna s chladicí technologií.

  • Šantovka Tower opět na stole. Řízení se přesouvá na kraj kvůli střetu zájmů
    Společnost

    Šantovka Tower opět na stole. Řízení se přesouvá na kraj kvůli střetu zájmů

    Krajský úřad Olomouckého kraje převzal od olomouckého magistrátu všechna správní řízení ohledně plánované stavby kontroverzní výškové budovy Šantovka Tower, kterou chce u historického centra Olomouce postavit developerská skupina Redstone. ČTK informaci získala z rozhodnutí krajského úřadu. Přesun řízení o projektu Šantovka Tower z magistrátu na krajský úřad navazuje na sérii soudních rozhodnutí, podle nichž byl magistrát v tomto případě systémově podjatý. O projektu tak nesmí rozhodnout jeho úředníci. Úspěšnou žalobu ve veřejném zájmu podal ombudsman.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Olomouc se opět promění na otevřenou galerii díky Street Art Festivalu. Řada umělců dostane možnost vystavit své umění na oči Olomoučanů po celém městě během celého září. Kde všude bude možnost umělecká díla vidět je stále v řešení. Podrobnosti.
  • OLOMOUC
    Kvůli opravám na kolejích je uzavřený přejezd v Litovelské ulici v Olomouci. Krom provozu MHD tak práce omezí i automobilovou dopravu a dopravu chodců. Město Olomouc po dohodě s investorem a zhotovitelem stavby nechal vybudovat další koridor pro pěší, který spojuje ulice Litovelská a Palackého. Více.
  • OLOMOUCKO
    Začínal tu s hokejem i vítěz Stanley Cupu a rodák David Krejčí. Zimní stadion ve Šternberku na Olomoucku odkoupilo město v březnu, teď s ním má velké plány. Areál navazuje na sousední sportoviště – atletický a fotbalový stadion i aquacentrum. Více.

Nejnovější

Doporučujeme

  • SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na Sovinec
    Doporučujeme

    SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na Sovinec

    Druhý červencový víkend bude na hradě Sovinec patřit milovníkům historie, šermu a středověké atmosféry. Ve dnech 12. a 13. července se zde uskuteční akce s názvem Na příkaz císaře – Akce roku, jejímž vrcholem bude velkolepý rytířský turnaj. S Reportem teď můžete vyhrát vstupenky na akci.

  • Kultovní motocykly Ducati oživí léto v Šantovce
    Doporučujeme

    Kultovní motocykly Ducati oživí léto v Šantovce

    Od pátku 4. července ozdobí prostory obchodního centra Galerie Šantovka v Olomouci více než tři desítky motocyklů slavné italské značky Ducati. Poprvé tak mají návštěvníci v Olomouckém kraji možnost zhlédnout unikátní putovní výstavu, která představuje jak historii, tak současnost tohoto motocyklového fenoménu. Mezi exponáty nechybí legendární model Ducati Cucciolo z roku 1949 – první motocykl značky – ani nejnovější modely aktuální sezóny. Výstava se koná pod záštitou oficiálního importéra Ducati pro Českou republiku a potrvá až do 3. srpna. Součástí programu je také bohatý doprovodný program včetně testovacích jízd a soutěží o atraktivní ceny.

  • Vychází nové číslo AZ magazínu. Co tam najdete?
    Doporučujeme

    Vychází nové číslo AZ magazínu. Co tam najdete?

    Nové číslo magazínu Akce Zábava už je na stáncích. Přinášíme krátký přehled toho, co v prázdninovém výtisku zjistíte. A to nejlepší? Na výdejních místech je k sehnání zdarma.

  • Získá Kavárna v oranžerii cenu kraje? Rozhodnout můžete i vy
    Doporučujeme

    Získá Kavárna v oranžerii cenu kraje? Rozhodnout můžete i vy

    Rozlehlý areál v Bludově na Šumpersku, zahradnictví, zámecká oranžérie, stánek se zmrzlinou a nejnověji i kavárna. Tady můžete posedět jak venku, tak přímo uvnitř oranžérie. Ve zrenovovaném stavu je tu oranžérie 25 let, původně přitom sloužila rodu Žerotínů již od roku 1860. Teď můžete pro Kavárnu v oranžerii hlasovat v Cenách Olomouckého kraje.

Nejčtenější

Seriály