Kauza s defibrilátory ve FN Olomouc: Odboráři stojí za ředitelem Havlíkem

Odborové organizace ve Fakultní nemocnici Olomouc se v souvislosti s policejním vyšetřováním operací pacientů s přístroji na kontrolu srdečního rytmu postavily za jejího ředitele Romana Havlíka. Podle odborářů je třeba vyčkat na výsledky vyšetřování a nečinit unáhlené závěry, které by mohly toto největší zdravotnické zařízení v Olomouckém kraji destabilizovat. 

ČTK to dnes sdělil předseda místní organizace Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR FN Olomouc a Lékařské fakulty UP Martin Pejzl. Policie případ prověřuje kvůli podezření z podvodu a těžkého ublížení na zdraví, vyšetřování se týká stovek pacientů.

Trestní řízení souvisí s policejním zásahem z loňského prosince. Zaměřeno je na možné nesrovnalosti ve studijní dokumentaci a prověřuje rovněž, zda u některých pacientů nebyly nadužívány implantace defibrilátorů ICD. Jde o malé elektronické zařízení, které lékaři implantují pacientům s vysokým rizikem život ohrožujících poruch srdečního rytmu. Přístroj hlídá srdce a v případě potřeby ho dokáže elektrickým výbojem korigovat zpět do normálního rytmu.

Nemocnice od začátku odmítá, že by voperované přístroje ICD mohly některým pacientům se srdečními problémy ublížit. Lékaři je podle dřívějšího vyjádření vedení implantovali pouze těm, kteří je kvůli srdeční vadě opravdu potřebují. Ministerstvo zdravotnictví v polovině března kvůli operacím pacientů s přístroji ICD ve FN Olomouc podalo trestní oznámení. Důkazy podle ministerstva ukazují na neobvykle vysoké počty výkonů a vznikla podezření na obcházení kritérií pro voperování těchto přístrojů.

"Respektujeme rozhodnutí ministerstva zdravotnictví o podání trestního oznámení a současně podporujeme výzvu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, aby všichni, tedy veřejnost, zaměstnanci a zúčastnění, počkali na výsledky vyšetřování Policie ČR," stojí ve vyjádření, které podepsali zástupci místních organizací Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR, Profesní a odborové unie zdravotních pracovníků, Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů a Odborové organizace Pro Libertate - FN Olomouc.

Odboráři odmítají předčasné závěry a mediální tlak na personální změny před dokončením vyšetřování. "Máme za to, že jakékoli ukvapené kroky před zveřejněním výsledků šetření Policie ČR by mohly negativně ovlivnit objektivitu vyšetřování a stabilitu nemocnice," uvedli. Odboráři podporují setrvání Havlíka ve funkci ředitele FN Olomouc do uzavření policejního vyšetřování. "Pod jeho vedením nemocnice dosáhla významného rozvoje a stability," uvedli zástupci odborových organizací, podle kterých by odchod Havlíka mohl narušit chod nemocnice a ohrozit péči o pacienty.

FN Olomouc, která je součástí sítě 11 fakultních nemocnic řízených ministerstvem zdravotnictví, má 70 pracovišť. Předloni disponovala 1229 lůžky a na konci roku 2024 evidovala 4243 zaměstnanců. Ročně ambulantně ošetří více než milion pacientů. Lékaři FN Olomouc ročně provedou přibližně 34.000 operací.

Související

  • Na D1 neprojedete. Kvůli nehodě tří aut stojí doprava u Kojetína
    Krimi

    Na D1 neprojedete. Kvůli nehodě tří aut stojí doprava u Kojetína

    Provoz na dálnici D1 mezi Kroměříží a Kojetínem na Přerovsku zastavila dnes časně ráno nehoda. Oba jízdní pruhy ve směru na Prahu blokuje převrácený kamion. Vyplývá to z informací zveřejněných Národním dopravním informačním centrem a policií na síti X. Hasiči na facebooku uvedli, že na dálnici havaroval kamion a dvě dodávky, přičemž dva lidé utrpěli zranění. Ve směru na Ostravu je dálnice průjezdná jedním pruhem.

  • Skočila pod auto, řidič ji srazil. Žena skončila na fakultce
    Krimi

    Skočila pod auto, řidič ji srazil. Žena skončila na fakultce

    Zábava v centru po Olomouc (o)žije ještě neutichala a na jednom z míst už zasahovali policisté. Krátce po půlnoci v noci na neděli vyjížděli policisté ke srážce ženy a řidiče auta. Žena se zraněním skončila v nemocnici.

  • S autem nabourala do schodů. Po čelním náraze skončila řidička se zraněním
    Krimi

    S autem nabourala do schodů. Po čelním náraze skončila řidička se zraněním

    Řidička v Jeseníku neudržela auto na silnici. Šedesátnice z neznámých důvodů sjela při jízdě po Šumperské ulici s autem mimo komunikaci a čelně narazila do betonových schodů.

  • Nezvládl zatáčku a havaroval. 19letý muž na Přerovsku dostal auto na bok
    Krimi

    Nezvládl zatáčku a havaroval. 19letý muž na Přerovsku dostal auto na bok

    Nepřiměřená rychlost způsobila dopravní nehodu v pondělí večer na Přerovsku. Mezi Výkleky a Lazníky havaroval v levotočivé zatáčce 19letý řidič se svým spolujezdcem. Řidič byl preventivně převezen do nemocnice, škoda se vyšplhala na 25 tisíc korun.

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály