Atmosféra byla jiná, než u našich závodů, říká teprve třetí olympijský rozhodčí ve veslování

Olomoucká stopa na olympiádě v Paříži je zářivější, než jen šermířský bronz Jakuba Jurky. Mezi rozhodčími u veslování byl totiž Radim Dostál, rozhodčí z Hněvotína na Olomoucku. Jaké to je, kvalifikovat se mezi rozhodčí? Kolik závodů odjede za sezonu? A jaká atmosféra panovala na olympijských závodech ve veslování?

Jste prvním z Olomouckého kraje a třetím rozhodčím veslování z Česka. Jaká je konkurence a co obnáší kvalifikovat se na olympiádu?

Základem je mít mezinárodní licenci veslařského rozhodčího. To znamená složit zkoušky z pravidel a postupových klíčů a všech možných regulí ohledně světového veslování, a to v angličtině. Když jsem zkoušky dělal v roce 2004, bylo nás asi 20 kandidátů, z toho jsme postoupili tři do praktických testů a všichni tři jsme prošli. V současné době je asi kolem 500 veslařských rozhodčích na celém světě a na Olympijské hry je potřeba projít přes mezinárodní regaty, přes mistrovství Evropy (ME) a přes mistrovství světa (MS). Teprve potom můžeme podat žádost o nominaci na olympijské hry.

Je nějaký počet mistrovství, které byste měl splnit před olympiádou?

Počet ne, ale v mistrovstvích jsou věkové kategorie – do 19 let, do 23 let a mistrovství mužů anebo žen. Já mám všechny tři ME i MS.

O Francouzích se říká, že nemají rádi, když na ně lidé mluví anglicky. Potřeboval jste i francouzštinu?

Já základy francouzštiny mám, ale stačila mi angličtina. Tam veškerá komunikace probíhá v angličtině, startovní povely, všechno.

Jak jsou na tom čeští rozhodčí v porovnání se světem? Protože tady v Olomouci se veslařině daří, je to tak vnímáno i na profesionální úrovni?

Na to, že jsme poměrně malý stát, tak máme teď čtyři rozhodčí s mezinárodní licencí, a ještě bychom rádi tak dva přidali. Třeba v Německu, Holandsku nebo ve Velké Británii mají okolo 40 až 50 mezinárodních rozhodčích.

Na veslování na olympiádě fandí i fanoušci, kteří mu nerozumějí

Jak jste se stal rozhodčím?

V 11 letech jsem začal veslovat. K tomu mě přivedl můj bratr, protože byl v roce 1986 na Mistrovství světa juniorů a tam byla velká skupina, asi 13 závodníků, z Olomouckého kraje. Jedna posádka, čistě olomoucká, to mistrovství i vyhrála, to byl popud, abych začal taky. Kolem 20. roku jsem přestal veslovat a začal pracovat, v té době jsem si udělal i zkoušky na národního českého rozhodčího. Pak si komise rozhodčích českého veslování všimla, že umím anglicky, tak se mě zeptali, jestli nechci dělat toho mezinárodního, že jich je málo, a já se začal učit na mezinárodní zkoušky a dotáhl jsem to až do Paříže.

Je ještě nějaká meta, kam se ještě po OH můžete posunout? Nějaký váš cíl nebo sen?

Teď mě zrovna nic nenapadá, přece jenom jsem ještě plný dojmů z téhle olympiády. Rád bych si vyzkoušel regatu nebo mistrovství třeba v Austrálii nebo na Novém Zélandu, tam jsou sportovní fanoušci vysoko. A samozřejmě Velkou Británii. Když jsem viděl v televizi veslařské závody v Londýně, tam bylo přes 40 tisíc diváků. To bylo opravdu něco.

Pojďme ještě k té olympiádě. Kolik závodů jste rozhodoval a jak to probíhalo?

Účastnil jsem se všech a střídal jsem různé pozice, začínal jsem jako asistent startéra, tam jsem připravoval posádky do různých tratí. Potom jsem dělal rozhodčího na člunu, který kontroluje, aby lodě držely svůj směr a nedošlo k nějaké srážce. Nebo jsem kontroloval, jestli v cestě není nějaká překážka, to bych musel posádku upozornit.

Další post byl rozhodčí na startu, ten srovnává lodě, každá loď má na špičce bílý balónek, ty se musí srovnat. Pak jsem byl i v cíli, kde se rozhoduje o pořadí a vyhodnocuje se výsledná listina. Další pozice byla v kontrolní komisi, tam se těsně před startem, než jdou lodě na vodu, musí zkontrolovat bezpečnostní prvky – jestli je všechno v pořádku, jestli mají správné číslo nebo jestli nemají na lodi nepovolenou reklamu atd. A potom jsem i startoval samotné finále.

Je při olympiádě něco jinak z hlediska vaší profese než u jiných závodů?

Jediné co, tak se musíme řídit olympijskou chartou, která zakazuje skoro všechny reklamy. Na lodi může být jen identifikace té země. Ale třeba na MS bývají na lodi dvě i tři reklamy.

Jaká tam byla atmosféra?

Výborná, protože přijela spousta lidí a ten základ, který je třeba i na MS, jsou skalní fanoušci veslování. Na olympiádě jsou ale i fanoušci jiných sportů a na veslování jdou vyloženě fandit své zemi. Atmosféra byla úplně jiná, hrozně moc fandili, i když nerozuměli veslování. Všichni v oranžové barvě křičeli „Netherlands!“ a zpívali písničky už půl hodiny před startem.

Jaké to pro vás bylo, když jste se dozvěděl, že pojedete na olympiádu?

Já jsem doufal, že by se to mohlo podařit a byl jsem moc rád, že to vyšlo. Že se těch 20 let ježdění po různých závodech vyplatilo a vyústilo to v olympiádu.

Jací jsou čeští fanoušci? Byli i na olympiádě přímo čeští fanoušci nebo jste jich moc nezaznamenal a byli tam obecně fanoušci sportu?

To taky úplně nevím, já vím jen o jedněch svých známých, asi o skupině 15 lidí z Lysé nad Labem. Myslím si, že jeli spíše zájemci o veslování. Přece jen už nemáme takové ikony, jako byl Ondřej Synek nebo Mirka Knapková, kteří vozili medaile i z Olympiády a na ty se jezdila dívat spousta lidí. Ale jinak nevím, denně prý bylo v hledišti mezi 15 a 20 tisíci diváky, takže nevím, kdo křičel česky a kdo ne.

Máme nějaké takové podobné Mirky Knapkové nebo Ondry Synky teď?

V Olomouci, zrovna teď na cestě do Kanady na MS Juniorů, máme dvě úspěšné holky – Evu Slepičkovou a Míšu Uličnou. A na olympiádě už jela dvojskif Anička Šantrůčková.

Jak jste si olympiádu užil vy? Budete si nějaký zážitek pamatovat?

Tak hlavně se mi líbilo, že jsem startoval finále, to bylo hezké. Odpoledne, večer jsem si mohl chodit po různých stanovištích, podívat se na jiné sporty. A podařilo se mi dostat na finále tenisu mixu, kde naši vyhráli. Byl zážitek být kousek od antuky, kde naši tenisté zvítězili.

Zvyšuje se počet lidí se zájmem o to být mezinárodními rozhodčími?

Myslím, že mírně ano, když jsem začínal tak celkově mezinárodních bylo něco přes 400 a teď se to postupně navyšuje. A taky se navyšuje počet závodů, takže se to zvyšuje společně.

Jako rozhodčí můžu na olympiádu jen jednou

Je to tak, že se už třeba rozhodčí někam dostat nemůže, protože už na nějakém konkrétním závodě byl?

V současné době platí podmínka, že na OH můžete jako mezinárodní rozhodčí jen jednou. Netýká se to MS ani ME, tam je jediná podmínka, že nemůže 2 roky po sobě na stejnou regatu. Ale za 2 roky zase ano. Takže vím, že na olympiádu už se jako rozhodčí nepodívám. Leda na paralympiádu.

Tu jste taky už rozhodoval? Je to stejné?

Je to hodně podobné. Závodí se taky na dva kilometry, rozhodčí taky jezdí přímo na lodi. Je to jiné v tom, že v nějaké kategorii mají na lodi plováky, aby se loď nepřevrátila a pracují jen rukama nebo trupem. Nebo jsou třeba závodníci s postižením očí, že nevidí vůbec nebo jen trochu, těm musí kormidelník říkat, co mají dělat.

Jak dlouho můžete dělat rozhodčího? Je tam nějaké omezení?

V současnosti je to omezení na 70 let, ale je k tomu dodatek, že rozhodčí musí být schopný zastávat všechny posty. Musí být aktivní, neměl by mít žádné zdravotní postižení, a hlavně musí mít dobrý zrak.

Co vás čeká teď?

Na konci září se jako rozhodčí účastním Mistrovství ČR družstev v Račicích. Z mezinárodních závodů je to pro letošek všechno.

Kolik závodů se dá za sezonu stihnout?

Jezdíval jsem na 12 regat a 2 mezinárodní závody. Sezona je od dubna do září, takže jsem byl každý víkend někde. Teď je to asi 3-4 závody po ČR a 1 nebo 2 mezinárodní. Každý rok se mění termíny a destinace jednotlivých mistrovství. Po zveřejnění termínové listiny si vytipuju, kam bych chtěl jet, a komise tyhle priority sesbírá ode všech rozhodčích a z nich sestaví nominace.

Související

  • Olomoucký zimní stadion čekají úpravy, videorozhodčí musí být nový
    Sport

    Olomoucký zimní stadion čekají úpravy, videorozhodčí musí být nový

    Pro novou extraligovou sezónu musí dojít na olomouckém zimním stadionu ke změně ve vybavení pro videorozhodčí. To stávající už je technologickým pokrokem překonáno a musí dojít k jeho modernizace. Obnovu potřebného zařízení schválilo město Olomouc, které zimní stadion vlastní.

  • Marek Heinz je zpět v Sigmě, stal se asistentem u béčka
    Sport

    Marek Heinz je zpět v Sigmě, stal se asistentem u béčka

    Poslední červnový den se poprvé k společnému tréninku na startu přípravy před novou sezónou sešlo béčko SK Sigma Olomouc. Trenér Roman West v něm přivítal řadu nových tváří. Jednou z nich byl i Marek Heinz. Někdejší vynikající hráč, odchovanec SK Sigma a klubová legenda se stal Westovým asistentem.

  • Sportovní deník fanouška: Atleti odjížděli do Madridu v oslabení, uspěli ale s přehledem
    Sport

    Sportovní deník fanouška: Atleti odjížděli do Madridu v oslabení, uspěli ale s přehledem

    Česká atletika odjížděla do Madridu … asi jako Titanic poté, co narazil do ledovce. A už jsme si chystali dveře, abychom na nich jako Kate Winslet dopluli po mrazivém oceánu do druhé divize mistrovství Evropy družstev.

  • Tereza Kneblová vyhrála v Troji
    Sport

    Tereza Kneblová vyhrála v Troji

    Olomoucká vodní slalomářka Tereza Kneblová vyhrála závod v kayakcrossu na domácím Světovém poháru v Praze. Vloni na stejném podniku obsadila čtvrtou příčku, na kterou ji z prvního místa odsunul verdikt rozhodčích. Druhé místo ve stejném závodě, ale v kategorii mužů získal olomoucký Martin Rudorfer.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Pro novou extraligovou sezónu musí dojít na olomouckém zimním stadionu ke změně ve vybavení pro videorozhodčí. To stávající už je technologickým pokrokem překonáno a musí dojít k jeho modernizace. Více.
  • OLOMOUC
    Dřevěná chalupa, kterou vidí návštěvníci olomouckého letního kina dlouhodobě sloužila jako provozní základna. Kvůli nevyhovujícím hygienickým a technickým podmínkám je ale uzavřena a čeká ji demolice. Nové řešení v podobě designových gastro kontejnerů má být přechodnou fází na cestě k trvalé restauraci. Realizaci nové gastro zóny chystají na roky 2026–2027. Podrobnosti.
  • OLOMOUC
    Město dokončilo opravy několika důležitých úseků. Doprava už nebude váznout na ulicích Na Letné, na Rooseveltově, nebo u Husova sboru. Stavební úpravy dokončilo město jak pro řidiče, tak i cyklisty a pěší. Více.

Nejnovější

  • Kraj spustil nový web. Přiblíží tak téma duševního zdraví
    Společnost

    Kraj spustil nový web. Přiblíží tak téma duševního zdraví

    Nový krajský web Notok.cz má za cíl přiblížit téma duševního zdraví dětí a mladistvých. Cílit chtějí nejen na mladé lidi. Lidé na něm najdou informace o získání první pomoci, přes komunikaci s odborníky, až po jednoduché každodenní techniky pro zklidnění a duševní pohodu.

  • Komentované prohlídky Olomouce aneb staňte se turistou ve vlastním městě
    Doporučujeme

    Komentované prohlídky Olomouce aneb staňte se turistou ve vlastním městě

    Jaké jsou nejvýznamnější památky v centru Olomouce? Proč z domu na Dolním náměstí vyskakuje černý kůň? A jak to bylo s olomouckou synagogou? Nejen to, prozradí tradiční komentované prohlídky, které i na tuto letní sezonu připravilo Informační centrum Olomouc. Mezi pravidelnými prohlídkovými okruhy bude letos i jedna novinka.

  • Druhý Středoškolák roku je z Olomouce. Pippal nyní míří na Oxford
    Společnost

    Druhý Středoškolák roku je z Olomouce. Pippal nyní míří na Oxford

    Na druhém místě se v letošní soutěži Středoškolák roku umístil Nikolas Pippal. Soutěž v mimoškolních aktivitách od roku 2015 oceňuje aktivní středoškoláky, kteří tvoří hodnoty pro celou společnost.

  • Desítky nehod, stovky přestupků a letecké zásahy. IZS má za sebou náročný víkend
    Krimi

    Desítky nehod, stovky přestupků a letecké zásahy. IZS má za sebou náročný víkend

    Během prvního prázdninového víkendu měli záchranné složky na pilno. Policisté šetřili přes 40 dopravních nehod, přičemž některé z nich vyžadovaly také přílet letecké záchranné služby. Krom toho záchranáři řešili také pády z výšky nebo vážné popáleniny u dětí.

Doporučujeme

  • Olomouc hostí světový unikát. Ženský paraatletický Grand Prix startuje ve čtvrtek
    Doporučujeme
    Sport

    Olomouc hostí světový unikát. Ženský paraatletický Grand Prix startuje ve čtvrtek

    Světový pohár v paraatletice žen startuje už ve čtvrtek 3. července v Olomouci. Jedná se o jeden z devíti závodů prestižní paraatletické série World Para Athletics Grand Prix, která je obdobou atletické Diamantové ligy. Zahájení proběhne za účasti hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO), primátora Olomouce Miroslava Žbánka (ANO) a první dámy Evy Pavlové.

  • Eleanor Cafe Žulová soutěží v Cenách kraje. Získá váš hlas?
    Doporučujeme

    Eleanor Cafe Žulová soutěží v Cenách kraje. Získá váš hlas?

    Malá rodinná kavárna v divokém prostředí Rychlebských hor, umístěná v jednom z nejmenších měst Česka - v centru Žulové. Pracují s výběrovou kávou, pečou si své dorty, koláče a zákusky, vaří krémovou polévku a k tomu všemu ještě rozdávají milé úsměvy. Nyní můžete kavárnu podpořit v Cenách Olomouckého kraje.

  • Jízda králů v Doloplazích bude i s hodovou zábavou
    Doporučujeme

    Jízda králů v Doloplazích bude i s hodovou zábavou

    Na první červencový víkend připravili v Doloplazích Jízdu králů a hodovou zábavu. Kromě krásných krojů nebo ušlechtilých koňů toho bude k vidění ještě mnohem více. V programu nechybí ani pestrá a atraktivní kulturní pasáž.

  • Hanácké Woodstock 2025 se blíží, zajistěte si lístky včas
    Doporučujeme

    Hanácké Woodstock 2025 se blíží, zajistěte si lístky včas

    Oblíbený festival Hanácké Woodstock se ve Velké Bystřici uskuteční v sobotu 2. srpna. V zámeckém parku se bude začínat ve 13 hodin. A pořadatelé připravili atraktivní line-up. Zajistěte si tedy lístky včas, ať nepřijdete o skvělý hudební zážitek. Nedílnou součástí akce je také Bystřické pivní salón.

Nejčtenější

  • Fotbalová Sigma má nového vlastníka
    Sport

    Fotbalová Sigma má nového vlastníka

    Po mnoha letech snažení a různých jednání má prvoligový SK Sigma Olomouc nové vlastníka. Klub patřil spolku SK Olomouc Sigma MŽ, který převedl akcie společnosti Sigma Sport, která spadá pod společnost SPL Holding, mateřskou společnost koncernu Sigma.

  • Sigma oznámí změnu vlastníka
    Sport

    Sigma oznámí změnu vlastníka

    Dlouho avizovaná věc se stane realitou. Prvoligový SK Sigma Olomouc bude mít nového majitele. Spolek SK Olomouc Sigma MŽ už udělil souhlas s předvodem akcií a vše by mělo být potvrzeno posledního června. Sigma právě na tento den svolala tiskovou konference, na které avizuje oznámení změny ve vlastnické struktuře.

  • Sinice v Plumlovské nádrži. Koupání může ohrozit zdraví, varují hygienici
    Sport

    Sinice v Plumlovské nádrži. Koupání může ohrozit zdraví, varují hygienici

    Laboratorní analýza vody z Vodní nádrže Plumlov na Prostějovsku odhalila zhoršené podmínky pro koupání už v prvních dnech sezóny. U citlivějších jedinců může voda vyvolat kožní nebo jiné potíže, jak varovali hygienici po dalším měření kvality vody. Výsledky prokázaly nadlimitní výskyt sinic a chlorofylu-a. Plumlov se s nízkou kvalitou vody potýká dlouhodobě.

Seriály