Významný krok pro ortopedy. Nová metoda léčby chrupavky už je i ve FNOL

Fakultní nemocnice Olomouc se zařadila mezi špičková zdravotnická zařízení, která nabízejí rekonstrukci chrupavky pomocí metody AutoCart. Tato technologie, vyvinutá společností Arthrex, využívá vlastní biologický materiál pacienta k obnově poškozené chrupavky a představuje významný pokrok v léčbě ortopedických onemocnění.

Inovativní operaci provedl tým Maroše Béreše začátkem měsíce. „Jsem moc rád, že jsme tuto techniku ve spolupráci se společností Arthrex uvedli do praxe i na našem pracovišti. Má totiž významné uplatnění v léčbě defektů chrupavky. Principem operace je odběr odlučující se chrupavky z okrajů defektu, její smíchání s krevní plazmou pacienta a následné umístění této směsi do defektu, čímž dochází k obnově kloubní plochy,“ vysvětluje ortoped Maroš Béreš.

Metoda AutoCart se provádí artroskopicky, tedy pomocí drobných nástrojů zavedených do kloubu malými řezy. Tento miniinvazivní přístup přináší pacientům rychlejší zotavení a menší bolestivost po zákroku. „Chceme našim pacientům nabídnout ty nejmodernější postupy a co nejefektivnější řešení jejich obtíží. Metoda AutoCart znamená velký posun v léčbě poškozené chrupavky a dává pacientům reálnou šanci na ‚vyhojení‘ chrupavky a následně plnohodnotný pohyb bez bolesti. Těší nás, že ji nyní můžeme nabídnout v rámci nově rozvíjeného segmentu regenerační péče na naší klinice,“ říká Jiří Gallo, přednosta Ortopedické kliniky FN Olomouc.

Metoda je určena především pro mladší aktivní pacienty s ohraničeným poškozením chrupavky do čtyř centimetrů čtverečních. Podmínkou je dostatečně vysoká a zachovalá chrupavka v okolí defektu, proto se zákrok neprovádí u pacientů s pokročilou artrózou. Samotná operace trvá přibližně hodinu, po ní následuje dočasná imobilizace ortézou a chůze o berlích. Návrat k běžným aktivitám je možný postupně, plná sportovní zátěž se doporučuje přibližně po šesti měsících.

Fakultní nemocnice Olomouc zavedením této metody dále rozšiřuje své spektrum moderních léčebných postupů a potvrzuje svůj závazek poskytovat pacientům špičkovou zdravotní péči na úrovni nejnovějších medicínských poznatků.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním
    Zdraví

    Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním

    Kvalita vody ve vodní nádrži Plumlov nedaleko Prostějova je nadále zhoršená, hygienici ji označují stupněm tři z pětibodové škály. Poslední vzorky vody odebírali v přehradě v pondělí, výsledky zveřejnili dnes na svých stránkách. Tento týden kontrolovali také kvalitu vody ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce, tam je čistá.

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije
    Zdraví

    FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije

    Přímo pod okny Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc se letos poprvé uskuteční unikátní kulturní festival s názvem Onkologie (o)žije. Akce, která navazuje na dřívější projekt Olomouc (o)žije, proběhne od 23. do 27. června 2025 a nabídne pacientům i návštěvníkům hudbu, lidskost a povzbuzení v těžkém životním období.

Seriály