Významný krok pro ortopedy. Nová metoda léčby chrupavky už je i ve FNOL

Fakultní nemocnice Olomouc se zařadila mezi špičková zdravotnická zařízení, která nabízejí rekonstrukci chrupavky pomocí metody AutoCart. Tato technologie, vyvinutá společností Arthrex, využívá vlastní biologický materiál pacienta k obnově poškozené chrupavky a představuje významný pokrok v léčbě ortopedických onemocnění.

Inovativní operaci provedl tým Maroše Béreše začátkem měsíce. „Jsem moc rád, že jsme tuto techniku ve spolupráci se společností Arthrex uvedli do praxe i na našem pracovišti. Má totiž významné uplatnění v léčbě defektů chrupavky. Principem operace je odběr odlučující se chrupavky z okrajů defektu, její smíchání s krevní plazmou pacienta a následné umístění této směsi do defektu, čímž dochází k obnově kloubní plochy,“ vysvětluje ortoped Maroš Béreš.

Metoda AutoCart se provádí artroskopicky, tedy pomocí drobných nástrojů zavedených do kloubu malými řezy. Tento miniinvazivní přístup přináší pacientům rychlejší zotavení a menší bolestivost po zákroku. „Chceme našim pacientům nabídnout ty nejmodernější postupy a co nejefektivnější řešení jejich obtíží. Metoda AutoCart znamená velký posun v léčbě poškozené chrupavky a dává pacientům reálnou šanci na ‚vyhojení‘ chrupavky a následně plnohodnotný pohyb bez bolesti. Těší nás, že ji nyní můžeme nabídnout v rámci nově rozvíjeného segmentu regenerační péče na naší klinice,“ říká Jiří Gallo, přednosta Ortopedické kliniky FN Olomouc.

Metoda je určena především pro mladší aktivní pacienty s ohraničeným poškozením chrupavky do čtyř centimetrů čtverečních. Podmínkou je dostatečně vysoká a zachovalá chrupavka v okolí defektu, proto se zákrok neprovádí u pacientů s pokročilou artrózou. Samotná operace trvá přibližně hodinu, po ní následuje dočasná imobilizace ortézou a chůze o berlích. Návrat k běžným aktivitám je možný postupně, plná sportovní zátěž se doporučuje přibližně po šesti měsících.

Fakultní nemocnice Olomouc zavedením této metody dále rozšiřuje své spektrum moderních léčebných postupů a potvrzuje svůj závazek poskytovat pacientům špičkovou zdravotní péči na úrovni nejnovějších medicínských poznatků.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Konec jmen na vizitkách jako reakce na agresi. Máme právo na bezpečí, hájí se zdravotníci
    Zdraví
    Společnost
    Krimi

    Konec jmen na vizitkách jako reakce na agresi. Máme právo na bezpečí, hájí se zdravotníci

    Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) je často objektem násilí a agrese. Přestože lékaři i sestry zachraňují životy na denní bázi, musí čelit verbální i fyzické agresi. „Nejde o ojedinělé excesy, jde bohužel o trend,“ říká tiskový mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • Maminky budou rodit jinde. Porodnice se dočká nového pavilonu
    Zdraví

    Maminky budou rodit jinde. Porodnice se dočká nového pavilonu

    Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc) chystá stavbu nového pavilonu C1 pro porodnicko-gynekologickou kliniku, která nyní sídlí ve více než sto let staré budově. Projekt si vyžádá investici až dvě miliardy korun. Nemocnice už vypsala tendr na stavební firmu. ČTK dnes informaci získala z databáze veřejných zakázek. FN Olomouc, která je součástí sítě 11 fakultních nemocnic řízených ministerstvem zdravotnictví, díky dlouhodobě ziskovému hospodaření každoročně masivně investuje do svého rozvoje.

Seriály