Testování studní po havárii cisteren v Hustopečích bude zdarma

Testování vody ve studních po nehodě cisteren s jedovatým benzenem v Hustopečích nad Bečvou by mělo být zdarma. Kterých studní se to bude týkat, určí Česká inspekce životního prostředí. O situaci v místě nehody, která se stala předminulý týden, dnes ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) informoval vládu. Novinářům po jednání řekl, že odklízecí práce postupují rychle, experti se ale obávají dešťů, které mají přijít v následujících dnech.

Zástupci Hustopečí nad Bečvou v pátek požádali hygieniky o pravidelný monitoring vytipovaných studní. Podle místostarosty městyse Zdenka Vahaly (KDU-ČSL) by měly odběry trvat měsíce, ne-li déle. Podle výsledků prvních odběrů byla v jednom z pěti odebraných vzorků identifikována přítomnost benzenu, jeho hodnota je nicméně pod hygienickým limitem. Jde o chatovou lokalitu za jezerem, které leží naproti místu havárie.

Voda ve studnách by se měla podle zástupců obcí sledovat po delší čas. Záležet bude totiž na tom, jak se benzen, který v místě havárie pronikl do podzemních vod, bude dařit odchytávat, zda se jeho koncentrace bude zvyšovat či snižovat - a v jaké míře zaberou sanační opatření.

V blízkosti nádraží v Hustopečích dnes pokračují práce v odklízení zdemolovaných cisteren. Specializovaná firma za využití pásového rypadla s demoličními nůžkami vraky stříhá a za pomoci pásového jeřábu je nakládá na nákladní vagony, které je odvážejí. Během úterka se podařilo demontovat pět z 12 cisteren. Dál platí přísná protipožární opatření.

K odstraňování vraků mohla firma přistoupit až desátý den po nehodě, důvodem byla nebezpečná toxická látka, celkem 17 cisteren v osudnou chvíli převážely více než 1000 tun výbušného benzenu. Po nehodě 15 ze 17 cisteren zachvátil požár, některé z cisteren poté vybuchly. Část vozů se podařilo odvézt po kolejích, ze zbývajících 12 poškozených cisteren hasiči museli nejprve odstranit zbytky benzenu, aby se uvnitř netvořila výbušná koncentrace a manipulace s vozy byla bezpečná. Po odstranění všech cisteren budou moct pokračovat další sanační práce - právě pod cisternami totiž leží ohnisko kontaminace.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Konec jmen na vizitkách jako reakce na agresi. Máme právo na bezpečí, hájí se zdravotníci
    Zdraví
    Společnost
    Krimi

    Konec jmen na vizitkách jako reakce na agresi. Máme právo na bezpečí, hájí se zdravotníci

    Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) je často objektem násilí a agrese. Přestože lékaři i sestry zachraňují životy na denní bázi, musí čelit verbální i fyzické agresi. „Nejde o ojedinělé excesy, jde bohužel o trend,“ říká tiskový mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • Maminky budou rodit jinde. Porodnice se dočká nového pavilonu
    Zdraví

    Maminky budou rodit jinde. Porodnice se dočká nového pavilonu

    Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc) chystá stavbu nového pavilonu C1 pro porodnicko-gynekologickou kliniku, která nyní sídlí ve více než sto let staré budově. Projekt si vyžádá investici až dvě miliardy korun. Nemocnice už vypsala tendr na stavební firmu. ČTK dnes informaci získala z databáze veřejných zakázek. FN Olomouc, která je součástí sítě 11 fakultních nemocnic řízených ministerstvem zdravotnictví, díky dlouhodobě ziskovému hospodaření každoročně masivně investuje do svého rozvoje.

Seriály