Testování studní po havárii cisteren v Hustopečích bude zdarma

Testování vody ve studních po nehodě cisteren s jedovatým benzenem v Hustopečích nad Bečvou by mělo být zdarma. Kterých studní se to bude týkat, určí Česká inspekce životního prostředí. O situaci v místě nehody, která se stala předminulý týden, dnes ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) informoval vládu. Novinářům po jednání řekl, že odklízecí práce postupují rychle, experti se ale obávají dešťů, které mají přijít v následujících dnech.

Zástupci Hustopečí nad Bečvou v pátek požádali hygieniky o pravidelný monitoring vytipovaných studní. Podle místostarosty městyse Zdenka Vahaly (KDU-ČSL) by měly odběry trvat měsíce, ne-li déle. Podle výsledků prvních odběrů byla v jednom z pěti odebraných vzorků identifikována přítomnost benzenu, jeho hodnota je nicméně pod hygienickým limitem. Jde o chatovou lokalitu za jezerem, které leží naproti místu havárie.

Voda ve studnách by se měla podle zástupců obcí sledovat po delší čas. Záležet bude totiž na tom, jak se benzen, který v místě havárie pronikl do podzemních vod, bude dařit odchytávat, zda se jeho koncentrace bude zvyšovat či snižovat - a v jaké míře zaberou sanační opatření.

V blízkosti nádraží v Hustopečích dnes pokračují práce v odklízení zdemolovaných cisteren. Specializovaná firma za využití pásového rypadla s demoličními nůžkami vraky stříhá a za pomoci pásového jeřábu je nakládá na nákladní vagony, které je odvážejí. Během úterka se podařilo demontovat pět z 12 cisteren. Dál platí přísná protipožární opatření.

K odstraňování vraků mohla firma přistoupit až desátý den po nehodě, důvodem byla nebezpečná toxická látka, celkem 17 cisteren v osudnou chvíli převážely více než 1000 tun výbušného benzenu. Po nehodě 15 ze 17 cisteren zachvátil požár, některé z cisteren poté vybuchly. Část vozů se podařilo odvézt po kolejích, ze zbývajících 12 poškozených cisteren hasiči museli nejprve odstranit zbytky benzenu, aby se uvnitř netvořila výbušná koncentrace a manipulace s vozy byla bezpečná. Po odstranění všech cisteren budou moct pokračovat další sanační práce - právě pod cisternami totiž leží ohnisko kontaminace.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním
    Zdraví

    Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním

    Kvalita vody ve vodní nádrži Plumlov nedaleko Prostějova je nadále zhoršená, hygienici ji označují stupněm tři z pětibodové škály. Poslední vzorky vody odebírali v přehradě v pondělí, výsledky zveřejnili dnes na svých stránkách. Tento týden kontrolovali také kvalitu vody ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce, tam je čistá.

  • Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku
    Zdraví

    Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku

    Zajištění dostatku pitné vody i důslednější kontrola zdravotního stavu se staly v těchto tropických dnech součástí péče o klienty v domovech pro seniory v Olomouckém kraji. Kvůli vysokým teplotám pracovníci domovů upravují denní režim, omezují venkovní aktivity a dbají také na dostatečné zastínění prostor. Podle některých ředitelů snášejí především nejstarší lidé současná vedra těžce, zjistila ČTK.

  • Olomoučtí neurochirurgové dosáhli prvenství v léčbě OCD
    Zdraví

    Olomoučtí neurochirurgové dosáhli prvenství v léčbě OCD

    Neurochirurgové z Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc) provedli jako první v České republice hlubokou mozkovou stimulaci u psychiatrického pacienta s obsedantně-kompulzivní poruchou. Při operačním zákroku vsunuli do mozku miniaturní elektrody, jejichž pomocí upravují jeho fungování, a zmírnili tak psychické potíže pacienta. Operaci podstoupil dvaačtyřicetiletý muž, u něhož selhala dlouhodobá farmakologická, psychoterapeutická i elektrokonvulzivní léčba. Jeho psychický stav se po zavedení elektrod zlepšuje. Novinářům to dnes řekl primář Neurochirurgické kliniky FN Olomouc David Krahulík.

Seriály