Testování pitné vody po zářijových povodních? Po sanačních opatřeních je bezpečná

Zářijové povodně na severu Olomouckého kraje kontaminovaly kromě zasažených studní i vodu z téměř třetiny vodovodů, které testovali hygienici. Do monitoringu zařadili 27 vodovodů zajišťujících zásobování pitnou vodou více než 45 tisíc obyvatel. Po provedení sanačních opatření v 2. kole testování však již vzorky odpovídaly hodnotám pitné vody, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice (KHS) Markéta Koutná. Hygienici zároveň uvedli, že v souvislosti s povodněmi nezaznamenali žádné epidemické výskyty infekčních onemocnění spojených s nekvalitní pitnou vodou.

Hygienici se po povodních zaměřili na vodu ve vodovodech v obcích na Šumpersku a Jesenicku, které byly zasaženy extrémními srážkami nebo kde zdroje vody mohly být či byly zasaženy splachy z okolních polí, luk a lesů nebo kde byla úpravna vody mimo provoz. "Byly poškozeny odběrné objekty, hlavní vodovodní řad, splašková kanalizace, eventuálně vodovodní síť i po částečném nebo úplném zprovoznění nebyla stabilní. V rámci prvního kola vzorkování bylo v součinnosti se Zdravotním ústavem odebráno 115 vzorků, přičemž ve 35 případech (30,4 procenta) byla zjištěna mikrobiální kontaminace vody," uvedla Koutná.

Hygienici v této vodě zjistili bakterie E.coli, což jsou bakterie střevního původu, které žijí ve střevním traktu živočichů včetně člověka. Do vody se mohou dostat ze septiků a městské kanalizace či splachem odpadů ze zemědělství nebo z pole. Jsou zdrojem infekcí, nevolností, střevních potíží a dlouhodobých zdravotních problémů. "V rámci druhého kola vzorkování, které probíhalo po provedení sanačních opatření, již kvalita vody splňovala požadavky na jakost pitné vody," doplnila Koutná.

Odborníci testovali po povodních i kvalitu pitné vody ve studních, o bezplatné vyšetření vzorků požádalo 40 obcí. Analýzou jakosti vody prošlo více než 1000 studní, které byly přímo zasaženy povodní nebo se v jejich oblasti povodně nacházely. Samotnému odběru přitom předcházely sanační práce a dezinfekce uvedeného zdroje vody. "V rámci testování, které probíhalo od 20. září do 15. prosince 2024, bylo v součinnosti se Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě vyšetřeno 1034 vzorků vod ze studní. Z tohoto počtu pouze 90 vzorků (8,7 procenta) splňovalo požadavky na jakost pitné vody. U zbývajících vzorků byla zjištěna mikrobiální nebo chemická kontaminace," uvedla mluvčí hygieniků. Hygienici poté majitelům studní doporučili potřebná opatření, dodala.

Starostové obcí na Jesenicku letos v polovině ledna ČTK řekli, že kvalita vody v zaplavených studních se po druhém kole testování vzorků výrazně zlepšila. "Dohromady jsme řešili kolem 65 až 70 studen, nyní jich je zhruba 60 již v pořádku," řekl například ČTK radní obce Česká Ves Roman Michálek. Přesto se na mnoha místech s problémy ohledně vody potýkají nadále.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije
    Zdraví

    FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije

    Přímo pod okny Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc se letos poprvé uskuteční unikátní kulturní festival s názvem Onkologie (o)žije. Akce, která navazuje na dřívější projekt Olomouc (o)žije, proběhne od 23. do 27. června 2025 a nabídne pacientům i návštěvníkům hudbu, lidskost a povzbuzení v těžkém životním období.

  • V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy
    Zdraví

    V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy

    Nový navigační systém má Fakultní nemocnice Olomouc. Pavilonová nemocnice, která se rozkládá na ploše 33 hektarů, má nyní nové směrovky rozmístěné na uzlových bodech areálu. Novinkou je i propojení s navigací na webu Mapy.cz.

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

Seriály