Testování pitné vody po zářijových povodních? Po sanačních opatřeních je bezpečná

Zářijové povodně na severu Olomouckého kraje kontaminovaly kromě zasažených studní i vodu z téměř třetiny vodovodů, které testovali hygienici. Do monitoringu zařadili 27 vodovodů zajišťujících zásobování pitnou vodou více než 45 tisíc obyvatel. Po provedení sanačních opatření v 2. kole testování však již vzorky odpovídaly hodnotám pitné vody, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice (KHS) Markéta Koutná. Hygienici zároveň uvedli, že v souvislosti s povodněmi nezaznamenali žádné epidemické výskyty infekčních onemocnění spojených s nekvalitní pitnou vodou.

Hygienici se po povodních zaměřili na vodu ve vodovodech v obcích na Šumpersku a Jesenicku, které byly zasaženy extrémními srážkami nebo kde zdroje vody mohly být či byly zasaženy splachy z okolních polí, luk a lesů nebo kde byla úpravna vody mimo provoz. "Byly poškozeny odběrné objekty, hlavní vodovodní řad, splašková kanalizace, eventuálně vodovodní síť i po částečném nebo úplném zprovoznění nebyla stabilní. V rámci prvního kola vzorkování bylo v součinnosti se Zdravotním ústavem odebráno 115 vzorků, přičemž ve 35 případech (30,4 procenta) byla zjištěna mikrobiální kontaminace vody," uvedla Koutná.

Hygienici v této vodě zjistili bakterie E.coli, což jsou bakterie střevního původu, které žijí ve střevním traktu živočichů včetně člověka. Do vody se mohou dostat ze septiků a městské kanalizace či splachem odpadů ze zemědělství nebo z pole. Jsou zdrojem infekcí, nevolností, střevních potíží a dlouhodobých zdravotních problémů. "V rámci druhého kola vzorkování, které probíhalo po provedení sanačních opatření, již kvalita vody splňovala požadavky na jakost pitné vody," doplnila Koutná.

Odborníci testovali po povodních i kvalitu pitné vody ve studních, o bezplatné vyšetření vzorků požádalo 40 obcí. Analýzou jakosti vody prošlo více než 1000 studní, které byly přímo zasaženy povodní nebo se v jejich oblasti povodně nacházely. Samotnému odběru přitom předcházely sanační práce a dezinfekce uvedeného zdroje vody. "V rámci testování, které probíhalo od 20. září do 15. prosince 2024, bylo v součinnosti se Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě vyšetřeno 1034 vzorků vod ze studní. Z tohoto počtu pouze 90 vzorků (8,7 procenta) splňovalo požadavky na jakost pitné vody. U zbývajících vzorků byla zjištěna mikrobiální nebo chemická kontaminace," uvedla mluvčí hygieniků. Hygienici poté majitelům studní doporučili potřebná opatření, dodala.

Starostové obcí na Jesenicku letos v polovině ledna ČTK řekli, že kvalita vody v zaplavených studních se po druhém kole testování vzorků výrazně zlepšila. "Dohromady jsme řešili kolem 65 až 70 studen, nyní jich je zhruba 60 již v pořádku," řekl například ČTK radní obce Česká Ves Roman Michálek. Přesto se na mnoha místech s problémy ohledně vody potýkají nadále.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Konec jmen na vizitkách jako reakce na agresi. Máme právo na bezpečí, hájí se zdravotníci
    Zdraví
    Společnost
    Krimi

    Konec jmen na vizitkách jako reakce na agresi. Máme právo na bezpečí, hájí se zdravotníci

    Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) je často objektem násilí a agrese. Přestože lékaři i sestry zachraňují životy na denní bázi, musí čelit verbální i fyzické agresi. „Nejde o ojedinělé excesy, jde bohužel o trend,“ říká tiskový mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • Maminky budou rodit jinde. Porodnice se dočká nového pavilonu
    Zdraví

    Maminky budou rodit jinde. Porodnice se dočká nového pavilonu

    Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc) chystá stavbu nového pavilonu C1 pro porodnicko-gynekologickou kliniku, která nyní sídlí ve více než sto let staré budově. Projekt si vyžádá investici až dvě miliardy korun. Nemocnice už vypsala tendr na stavební firmu. ČTK dnes informaci získala z databáze veřejných zakázek. FN Olomouc, která je součástí sítě 11 fakultních nemocnic řízených ministerstvem zdravotnictví, díky dlouhodobě ziskovému hospodaření každoročně masivně investuje do svého rozvoje.

Seriály