Testování pitné vody po zářijových povodních? Po sanačních opatřeních je bezpečná

Zářijové povodně na severu Olomouckého kraje kontaminovaly kromě zasažených studní i vodu z téměř třetiny vodovodů, které testovali hygienici. Do monitoringu zařadili 27 vodovodů zajišťujících zásobování pitnou vodou více než 45 tisíc obyvatel. Po provedení sanačních opatření v 2. kole testování však již vzorky odpovídaly hodnotám pitné vody, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice (KHS) Markéta Koutná. Hygienici zároveň uvedli, že v souvislosti s povodněmi nezaznamenali žádné epidemické výskyty infekčních onemocnění spojených s nekvalitní pitnou vodou.

Hygienici se po povodních zaměřili na vodu ve vodovodech v obcích na Šumpersku a Jesenicku, které byly zasaženy extrémními srážkami nebo kde zdroje vody mohly být či byly zasaženy splachy z okolních polí, luk a lesů nebo kde byla úpravna vody mimo provoz. "Byly poškozeny odběrné objekty, hlavní vodovodní řad, splašková kanalizace, eventuálně vodovodní síť i po částečném nebo úplném zprovoznění nebyla stabilní. V rámci prvního kola vzorkování bylo v součinnosti se Zdravotním ústavem odebráno 115 vzorků, přičemž ve 35 případech (30,4 procenta) byla zjištěna mikrobiální kontaminace vody," uvedla Koutná.

Hygienici v této vodě zjistili bakterie E.coli, což jsou bakterie střevního původu, které žijí ve střevním traktu živočichů včetně člověka. Do vody se mohou dostat ze septiků a městské kanalizace či splachem odpadů ze zemědělství nebo z pole. Jsou zdrojem infekcí, nevolností, střevních potíží a dlouhodobých zdravotních problémů. "V rámci druhého kola vzorkování, které probíhalo po provedení sanačních opatření, již kvalita vody splňovala požadavky na jakost pitné vody," doplnila Koutná.

Odborníci testovali po povodních i kvalitu pitné vody ve studních, o bezplatné vyšetření vzorků požádalo 40 obcí. Analýzou jakosti vody prošlo více než 1000 studní, které byly přímo zasaženy povodní nebo se v jejich oblasti povodně nacházely. Samotnému odběru přitom předcházely sanační práce a dezinfekce uvedeného zdroje vody. "V rámci testování, které probíhalo od 20. září do 15. prosince 2024, bylo v součinnosti se Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě vyšetřeno 1034 vzorků vod ze studní. Z tohoto počtu pouze 90 vzorků (8,7 procenta) splňovalo požadavky na jakost pitné vody. U zbývajících vzorků byla zjištěna mikrobiální nebo chemická kontaminace," uvedla mluvčí hygieniků. Hygienici poté majitelům studní doporučili potřebná opatření, dodala.

Starostové obcí na Jesenicku letos v polovině ledna ČTK řekli, že kvalita vody v zaplavených studních se po druhém kole testování vzorků výrazně zlepšila. "Dohromady jsme řešili kolem 65 až 70 studen, nyní jich je zhruba 60 již v pořádku," řekl například ČTK radní obce Česká Ves Roman Michálek. Přesto se na mnoha místech s problémy ohledně vody potýkají nadále.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • Konec jmen na vizitkách jako reakce na agresi. Máme právo na bezpečí, hájí se zdravotníci
    Zdraví
    Společnost
    Krimi

    Konec jmen na vizitkách jako reakce na agresi. Máme právo na bezpečí, hájí se zdravotníci

    Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) je často objektem násilí a agrese. Přestože lékaři i sestry zachraňují životy na denní bázi, musí čelit verbální i fyzické agresi. „Nejde o ojedinělé excesy, jde bohužel o trend,“ říká tiskový mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

  • Průjmy, horečka a křeče v břiše. Hygienici varují před bakterií z nedopečeného masa
    Zdraví

    Průjmy, horečka a křeče v břiše. Hygienici varují před bakterií z nedopečeného masa

    S nástupem teplých dní se zvyšuje popularita venkovního grilování, což s sebou přináší zdravotní rizika. Krajská hygienická stanice (KHS) Olomouckého kraje proto varuje před nejčastější bakteriální střevní infekcí v Evropské unii i Česku – kampylobakteriózou. Letní teploty poskytují bakteriím ideální podmínky k přežívání a přenosu.

Seriály