Počet nemocných stoupl. Hygienici mluví o epidemii

Počet nemocných v Olomouckém kraji opět mírně vzrostl, a to o 5,7 procenta oproti předchozímu týdnu. Hygienici nyní evidují 2 336 případů na 100 tisíc obyvatel, i nadále tak zůstává překročen epidemický práh, který je stanoven v rozmezí 1600 až 1800 případů na 100 tisíc obyvatel, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Vzrostl i počet případů chřipky, hygienici již v kraji zaznamenali v této souvislosti tři úmrtí. Kvůli nepříznivé epidemické situaci apelují na dodržování preventivních opatření.

"Nejvyšší nemocnost hlásí okres Prostějov, kde dosahuje 2 703 případů na 100 tisíc obyvatel. Více než 2 tisíc případů na 100 tisíc obyvatel evidujeme také v okresech Olomouc, Jeseník a Šumperk," uvedla ředitelka protiepidemického odboru Andrea Škurková. Nejvíce nemocných je stále mezi dětmi do pěti let, zatímco nejméně mezi seniory nad 65 let.

Vzrostl také počet nemocných s klinickým obrazem chřipky, a to o 40,6 procenta. Hygienici aktuálně evidují 291 případů na 100 tisíc obyvatel. "K dnešnímu dni bylo v kraji zaznamenáno deset případů chřipky s klinicky závažným průběhem, z toho tři úmrtí. Ve všech případech se jednalo o chřipku typu A," doplnila mluvčí. V uplynulém týdnu hygienici zaznamenali také 33 nových případů onemocnění covidem-19, což je o 12 případů více než v předchozím týdnu. Nejvíce nových případů bylo v okrese Olomouc (24), následovaly okresy Přerov (4), Šumperk (3) a Prostějov (2).

Nemocnost nejvíce pociťují ve školkách, právě děti do pěti let plní v těchto dnech ordinace lékařů nejčastěji. Například jedna z hranických školek kvůli vysokému počtu nemocných dětí i učitelek musela ve čtvrtek a v pátek minulý týden uzavřít provoz, informovala o tom radnice na webu.

Opatření již přijaly také všechny nemocnice v kraji kromě nemocnice v Jeseníku. Nemocnice Šumperk od 22. ledna zakázala návštěvy u hospitalizovaných, již týden platí také omezení návštěv ve Fakultní nemocnici Olomouc a až do odvolání platí od minulého pondělí také zákaz návštěv na interním oddělení ve šternberské nemocnici. Přerovská nemocnice od 20. ledna do odvolání zakázala návštěvy na oddělení LDN a kvůli nepříznivé epidemické situaci a zvýšenému riziku zákaz rozšířila od 30. ledna také pro interní oddělení, včetně JIP. V prostějovské nemocnici platí zákaz návštěv na všech odděleních nemocnice od soboty 25. ledna.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním
    Zdraví

    Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním

    Kvalita vody ve vodní nádrži Plumlov nedaleko Prostějova je nadále zhoršená, hygienici ji označují stupněm tři z pětibodové škály. Poslední vzorky vody odebírali v přehradě v pondělí, výsledky zveřejnili dnes na svých stránkách. Tento týden kontrolovali také kvalitu vody ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce, tam je čistá.

  • Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku
    Zdraví

    Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku

    Zajištění dostatku pitné vody i důslednější kontrola zdravotního stavu se staly v těchto tropických dnech součástí péče o klienty v domovech pro seniory v Olomouckém kraji. Kvůli vysokým teplotám pracovníci domovů upravují denní režim, omezují venkovní aktivity a dbají také na dostatečné zastínění prostor. Podle některých ředitelů snášejí především nejstarší lidé současná vedra těžce, zjistila ČTK.

  • Olomoučtí neurochirurgové dosáhli prvenství v léčbě OCD
    Zdraví

    Olomoučtí neurochirurgové dosáhli prvenství v léčbě OCD

    Neurochirurgové z Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc) provedli jako první v České republice hlubokou mozkovou stimulaci u psychiatrického pacienta s obsedantně-kompulzivní poruchou. Při operačním zákroku vsunuli do mozku miniaturní elektrody, jejichž pomocí upravují jeho fungování, a zmírnili tak psychické potíže pacienta. Operaci podstoupil dvaačtyřicetiletý muž, u něhož selhala dlouhodobá farmakologická, psychoterapeutická i elektrokonvulzivní léčba. Jeho psychický stav se po zavedení elektrod zlepšuje. Novinářům to dnes řekl primář Neurochirurgické kliniky FN Olomouc David Krahulík.

Seriály