Počet nemocných stoupl. Hygienici mluví o epidemii

Počet nemocných v Olomouckém kraji opět mírně vzrostl, a to o 5,7 procenta oproti předchozímu týdnu. Hygienici nyní evidují 2 336 případů na 100 tisíc obyvatel, i nadále tak zůstává překročen epidemický práh, který je stanoven v rozmezí 1600 až 1800 případů na 100 tisíc obyvatel, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Vzrostl i počet případů chřipky, hygienici již v kraji zaznamenali v této souvislosti tři úmrtí. Kvůli nepříznivé epidemické situaci apelují na dodržování preventivních opatření.

"Nejvyšší nemocnost hlásí okres Prostějov, kde dosahuje 2 703 případů na 100 tisíc obyvatel. Více než 2 tisíc případů na 100 tisíc obyvatel evidujeme také v okresech Olomouc, Jeseník a Šumperk," uvedla ředitelka protiepidemického odboru Andrea Škurková. Nejvíce nemocných je stále mezi dětmi do pěti let, zatímco nejméně mezi seniory nad 65 let.

Vzrostl také počet nemocných s klinickým obrazem chřipky, a to o 40,6 procenta. Hygienici aktuálně evidují 291 případů na 100 tisíc obyvatel. "K dnešnímu dni bylo v kraji zaznamenáno deset případů chřipky s klinicky závažným průběhem, z toho tři úmrtí. Ve všech případech se jednalo o chřipku typu A," doplnila mluvčí. V uplynulém týdnu hygienici zaznamenali také 33 nových případů onemocnění covidem-19, což je o 12 případů více než v předchozím týdnu. Nejvíce nových případů bylo v okrese Olomouc (24), následovaly okresy Přerov (4), Šumperk (3) a Prostějov (2).

Nemocnost nejvíce pociťují ve školkách, právě děti do pěti let plní v těchto dnech ordinace lékařů nejčastěji. Například jedna z hranických školek kvůli vysokému počtu nemocných dětí i učitelek musela ve čtvrtek a v pátek minulý týden uzavřít provoz, informovala o tom radnice na webu.

Opatření již přijaly také všechny nemocnice v kraji kromě nemocnice v Jeseníku. Nemocnice Šumperk od 22. ledna zakázala návštěvy u hospitalizovaných, již týden platí také omezení návštěv ve Fakultní nemocnici Olomouc a až do odvolání platí od minulého pondělí také zákaz návštěv na interním oddělení ve šternberské nemocnici. Přerovská nemocnice od 20. ledna do odvolání zakázala návštěvy na oddělení LDN a kvůli nepříznivé epidemické situaci a zvýšenému riziku zákaz rozšířila od 30. ledna také pro interní oddělení, včetně JIP. V prostějovské nemocnici platí zákaz návštěv na všech odděleních nemocnice od soboty 25. ledna.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy
    Zdraví

    V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy

    Nový navigační systém má Fakultní nemocnice Olomouc. Pavilonová nemocnice, která se rozkládá na ploše 33 hektarů, má nyní nové směrovky rozmístěné na uzlových bodech areálu. Novinkou je i propojení s navigací na webu Mapy.cz.

  • FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije
    Zdraví

    FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije

    Přímo pod okny Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc se letos poprvé uskuteční unikátní kulturní festival s názvem Onkologie (o)žije. Akce, která navazuje na dřívější projekt Olomouc (o)žije, proběhne od 23. do 27. června 2025 a nabídne pacientům i návštěvníkům hudbu, lidskost a povzbuzení v těžkém životním období.

Seriály