Počet nemocných stoupl. Hygienici mluví o epidemii

Počet nemocných v Olomouckém kraji opět mírně vzrostl, a to o 5,7 procenta oproti předchozímu týdnu. Hygienici nyní evidují 2 336 případů na 100 tisíc obyvatel, i nadále tak zůstává překročen epidemický práh, který je stanoven v rozmezí 1600 až 1800 případů na 100 tisíc obyvatel, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Vzrostl i počet případů chřipky, hygienici již v kraji zaznamenali v této souvislosti tři úmrtí. Kvůli nepříznivé epidemické situaci apelují na dodržování preventivních opatření.

"Nejvyšší nemocnost hlásí okres Prostějov, kde dosahuje 2 703 případů na 100 tisíc obyvatel. Více než 2 tisíc případů na 100 tisíc obyvatel evidujeme také v okresech Olomouc, Jeseník a Šumperk," uvedla ředitelka protiepidemického odboru Andrea Škurková. Nejvíce nemocných je stále mezi dětmi do pěti let, zatímco nejméně mezi seniory nad 65 let.

Vzrostl také počet nemocných s klinickým obrazem chřipky, a to o 40,6 procenta. Hygienici aktuálně evidují 291 případů na 100 tisíc obyvatel. "K dnešnímu dni bylo v kraji zaznamenáno deset případů chřipky s klinicky závažným průběhem, z toho tři úmrtí. Ve všech případech se jednalo o chřipku typu A," doplnila mluvčí. V uplynulém týdnu hygienici zaznamenali také 33 nových případů onemocnění covidem-19, což je o 12 případů více než v předchozím týdnu. Nejvíce nových případů bylo v okrese Olomouc (24), následovaly okresy Přerov (4), Šumperk (3) a Prostějov (2).

Nemocnost nejvíce pociťují ve školkách, právě děti do pěti let plní v těchto dnech ordinace lékařů nejčastěji. Například jedna z hranických školek kvůli vysokému počtu nemocných dětí i učitelek musela ve čtvrtek a v pátek minulý týden uzavřít provoz, informovala o tom radnice na webu.

Opatření již přijaly také všechny nemocnice v kraji kromě nemocnice v Jeseníku. Nemocnice Šumperk od 22. ledna zakázala návštěvy u hospitalizovaných, již týden platí také omezení návštěv ve Fakultní nemocnici Olomouc a až do odvolání platí od minulého pondělí také zákaz návštěv na interním oddělení ve šternberské nemocnici. Přerovská nemocnice od 20. ledna do odvolání zakázala návštěvy na oddělení LDN a kvůli nepříznivé epidemické situaci a zvýšenému riziku zákaz rozšířila od 30. ledna také pro interní oddělení, včetně JIP. V prostějovské nemocnici platí zákaz návštěv na všech odděleních nemocnice od soboty 25. ledna.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije
    Zdraví

    FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije

    Přímo pod okny Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc se letos poprvé uskuteční unikátní kulturní festival s názvem Onkologie (o)žije. Akce, která navazuje na dřívější projekt Olomouc (o)žije, proběhne od 23. do 27. června 2025 a nabídne pacientům i návštěvníkům hudbu, lidskost a povzbuzení v těžkém životním období.

  • Průjmy, horečka a křeče v břiše. Hygienici varují před bakterií z nedopečeného masa
    Zdraví

    Průjmy, horečka a křeče v břiše. Hygienici varují před bakterií z nedopečeného masa

    S nástupem teplých dní se zvyšuje popularita venkovního grilování, což s sebou přináší zdravotní rizika. Krajská hygienická stanice (KHS) Olomouckého kraje proto varuje před nejčastější bakteriální střevní infekcí v Evropské unii i Česku – kampylobakteriózou. Letní teploty poskytují bakteriím ideální podmínky k přežívání a přenosu.

  • Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním
    Zdraví

    Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním

    Kvalita vody ve vodní nádrži Plumlov nedaleko Prostějova je nadále zhoršená, hygienici ji označují stupněm tři z pětibodové škály. Poslední vzorky vody odebírali v přehradě v pondělí, výsledky zveřejnili dnes na svých stránkách. Tento týden kontrolovali také kvalitu vody ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce, tam je čistá.

Seriály