Počet nemocných stoupl. Hygienici mluví o epidemii

Počet nemocných v Olomouckém kraji opět mírně vzrostl, a to o 5,7 procenta oproti předchozímu týdnu. Hygienici nyní evidují 2 336 případů na 100 tisíc obyvatel, i nadále tak zůstává překročen epidemický práh, který je stanoven v rozmezí 1600 až 1800 případů na 100 tisíc obyvatel, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Vzrostl i počet případů chřipky, hygienici již v kraji zaznamenali v této souvislosti tři úmrtí. Kvůli nepříznivé epidemické situaci apelují na dodržování preventivních opatření.

"Nejvyšší nemocnost hlásí okres Prostějov, kde dosahuje 2 703 případů na 100 tisíc obyvatel. Více než 2 tisíc případů na 100 tisíc obyvatel evidujeme také v okresech Olomouc, Jeseník a Šumperk," uvedla ředitelka protiepidemického odboru Andrea Škurková. Nejvíce nemocných je stále mezi dětmi do pěti let, zatímco nejméně mezi seniory nad 65 let.

Vzrostl také počet nemocných s klinickým obrazem chřipky, a to o 40,6 procenta. Hygienici aktuálně evidují 291 případů na 100 tisíc obyvatel. "K dnešnímu dni bylo v kraji zaznamenáno deset případů chřipky s klinicky závažným průběhem, z toho tři úmrtí. Ve všech případech se jednalo o chřipku typu A," doplnila mluvčí. V uplynulém týdnu hygienici zaznamenali také 33 nových případů onemocnění covidem-19, což je o 12 případů více než v předchozím týdnu. Nejvíce nových případů bylo v okrese Olomouc (24), následovaly okresy Přerov (4), Šumperk (3) a Prostějov (2).

Nemocnost nejvíce pociťují ve školkách, právě děti do pěti let plní v těchto dnech ordinace lékařů nejčastěji. Například jedna z hranických školek kvůli vysokému počtu nemocných dětí i učitelek musela ve čtvrtek a v pátek minulý týden uzavřít provoz, informovala o tom radnice na webu.

Opatření již přijaly také všechny nemocnice v kraji kromě nemocnice v Jeseníku. Nemocnice Šumperk od 22. ledna zakázala návštěvy u hospitalizovaných, již týden platí také omezení návštěv ve Fakultní nemocnici Olomouc a až do odvolání platí od minulého pondělí také zákaz návštěv na interním oddělení ve šternberské nemocnici. Přerovská nemocnice od 20. ledna do odvolání zakázala návštěvy na oddělení LDN a kvůli nepříznivé epidemické situaci a zvýšenému riziku zákaz rozšířila od 30. ledna také pro interní oddělení, včetně JIP. V prostějovské nemocnici platí zákaz návštěv na všech odděleních nemocnice od soboty 25. ledna.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy
    Zdraví

    V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy

    Nový navigační systém má Fakultní nemocnice Olomouc. Pavilonová nemocnice, která se rozkládá na ploše 33 hektarů, má nyní nové směrovky rozmístěné na uzlových bodech areálu. Novinkou je i propojení s navigací na webu Mapy.cz.

  • Maminky budou rodit jinde. Porodnice se dočká nového pavilonu
    Zdraví

    Maminky budou rodit jinde. Porodnice se dočká nového pavilonu

    Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc) chystá stavbu nového pavilonu C1 pro porodnicko-gynekologickou kliniku, která nyní sídlí ve více než sto let staré budově. Projekt si vyžádá investici až dvě miliardy korun. Nemocnice už vypsala tendr na stavební firmu. ČTK dnes informaci získala z databáze veřejných zakázek. FN Olomouc, která je součástí sítě 11 fakultních nemocnic řízených ministerstvem zdravotnictví, díky dlouhodobě ziskovému hospodaření každoročně masivně investuje do svého rozvoje.

Seriály