Počet lidí s respiračními virózami v Olomouckém kraji opět klesl

Počet lidí s akutními respiračními infekcemi v Olomouckém kraji za uplynulý týden opět klesl, hygienici zaznamenali 1933 případů na 100 tisíc obyvatel. V mezitýdenním srovnání je to o 4,5 procenta méně. Nadále je však v kraji překročený epidemický práh, který je v rozmezí 1600 až 1800 případů na 100 tisíc obyvatel. Dnes to řekla mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Hygienici proto apelují na obezřetnost a prevenci.

"Nejvyšší nemocnost je hlášena v okrese Šumperk, naopak nejméně případů evidujeme v okrese Přerov. Nejvíce nemocných evidujeme mezi dětmi do pěti let a nejméně mezi seniory nad 65 let," uvedla Koutná. Aktuálně je v kraji evidováno 131 případů chřipky na 100 tisíc obyvatel, v mezitýdenním srovnání jich je o bezmála 49 procent méně. "K dnešnímu dni bylo v kraji zaznamenáno 37 případů chřipky s klinicky závažným průběhem, z nichž sedm skončilo úmrtím. Převážná většina případů je způsobena chřipkou typu A," podotkla Koutná.

V uplynulém týdnu bylo v Olomouckém kraji nahlášeno 14 nových případů onemocnění covid-19, což je o pět případů méně než v předchozím týdnu. Nejvíce nákaz bylo zaznamenáno v okrese Šumperk, a to sedm.

Vzhledem k nepříznivé epidemické situaci a zvýšenému riziku nákazy apelují hygienici na dodržování preventivních opatření, mezi které patří důkladné mytí rukou, izolace při příznacích, je také dobré vyhýbat se větším skupinám lidí.

Některé nemocnice v kraji díky poklesu počtu respiračních viróz v populaci zrušily zákaz návštěv. Bez omezení nyní mohou lidé navštěvovat pacienty například na lůžkových odděleních Fakultní nemocnice Olomouc.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • Na radnici proběhlo darování krve. Podpořit je přišel i šermíř Jurka
    Zdraví

    Na radnici proběhlo darování krve. Podpořit je přišel i šermíř Jurka

    Na olomoucké radnici tekla krev. Prvodárci nebo pravidelní dárci mohli krev poprvé darovat v historické budově radnice. Událost „Pomáhej srdcem. Daruj krev na radnici“ uspořádal Magistrát města Olomouce ve spolupráci s Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc).

  • FN Olomouc zrychlila cestu k prevenci. Nové vybavení pomáhá včas odhalit rakovinu
    Zdraví

    FN Olomouc zrychlila cestu k prevenci. Nové vybavení pomáhá včas odhalit rakovinu

    Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc (FN Olomouc) loni díky novým přístrojům zvýšili o třetinu počet preventivních koloskopických vyšetření zaměřených na rakovinu tlustého střeva a konečníku. 

Seriály