Po havárii cisteren leží v zemině 12 tun benzenu. Uvedla to ČIŽP

Na místě havárie cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku leží podle současných odhadů přibližně 12 tun benzenu nasáklého v zemině. Na hladině podzemní vody, tedy 2,5 až tři metry hluboko na ploše 25 tisíc metrů čtverečních, je vrstva benzenu o celkové hmotnosti 260 tun. Podle ředitele České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petra Bejčka jde o povlak, který se na hladině drží. Třetí forma kontaminace je v podobě rozpuštěného benzenu v podzemní vodě, řekl v pátek obyvatelům městyse Bejček. Zhruba 200 obyvatel však na pátečním setkání ujistil, že je situace pod kontrolou.

Benzen se na místě havárie podle ředitele vyskytuje ve třech formách. "První je v půdě, jde asi o 12 tun. Další forma je v podobě fáze (vrstvy) na hladině podzemní vody, tedy až tři metry hluboko na ploše 25.000 metrů čtverečních, jde celkem o 260 tun. Tato fáze je nejhorší formou, jde o benzen, který stekl ze zemin. Tato fáze se musí sebrat a odstranit," uvedl Bejček.

Třetí formou je rozpuštěný benzen v podzemní vodě, jeho koncentraci upřesnil šéf ČIŽP na 1,8 gramu na litr. "Hašením i teplem se benzen choval jinak oproti původním předpokladům, rozpouštěl se lépe, což je negativní efekt a zvýšilo to jeho mobilitu," uvedl Bejček.

Na dnešní informační schůzce však obyvatele ujistil, že je situace pod kontrolou. Místo kontaminace hermeticky uzavírají ocelové stěny, tzv. larsenové zábrany. "V současné době nevidíme vzhledem k výsledkům koncentrací zásadní ohrožení řeky Bečvy; kdyby nějaká kontaminace do řeky pronikla, okamžitě se naředí. Nemáme vyhráno, stále máme kontaminaci v podobě přibližně 350 tun benzenu. Je to příšerná ekologická katastrofa, která se musí vyřešit," uvedl šéf inspekce. Hodnoty benzenu v nejblíže ohrožené vodní nádrži podle něj výrazně klesly. "ČIŽP dělá testování ještě na další látky, které vznikají rozkladem benzenu. I proto je nadále zakázán přístup k této nádrži," doplnil ředitel.

Také podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) by v tuto chvíli nemělo hrozit žádné akutní nebezpečí. Navrhovaná sanační opatření, která tento týden předložila specializovaná firma, budou podle něj posuzována z pohledu ceny, rychlosti a efektivity pro životní prostředí. "Budeme sledovat tyto tři parametry. Až se odborníci na sanačním plánu shodnou, což předpokládám bude nejpozději příští týden, znovu bych svolal krizový štáb, kde zazní informace o výsledné podobě sanace," uvedl na setkání s obyvateli ministr. Hlediskem při posuzování je podle něj i co nejrychlejší zpřístupnění poškozené tratě. Objíždění místa havárie je nereálné, poznamenal.

Mimořádná událost, která je podle ministra svým rozsahem největším únikem benzenu na světě, se stala 28. února v 11:40 ve stanici Hustopeče nad Bečvou, kdy vykolejil při jízdě nákladní vlak převážející přes 1 tisíc tun toxického benzenu. Část cisteren následně začala hořet. Ve vlaku bylo 17 vozů, přičemž 12 z nich vykolejilo. Na likvidačních a sanačních pracích se za měsíc po nehodě v Hustopečích vystřídalo přes 2 tisíce hasičů.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • Konec jmen na vizitkách jako reakce na agresi. Máme právo na bezpečí, hájí se zdravotníci
    Zdraví
    Společnost
    Krimi

    Konec jmen na vizitkách jako reakce na agresi. Máme právo na bezpečí, hájí se zdravotníci

    Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) je často objektem násilí a agrese. Přestože lékaři i sestry zachraňují životy na denní bázi, musí čelit verbální i fyzické agresi. „Nejde o ojedinělé excesy, jde bohužel o trend,“ říká tiskový mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

  • Průjmy, horečka a křeče v břiše. Hygienici varují před bakterií z nedopečeného masa
    Zdraví

    Průjmy, horečka a křeče v břiše. Hygienici varují před bakterií z nedopečeného masa

    S nástupem teplých dní se zvyšuje popularita venkovního grilování, což s sebou přináší zdravotní rizika. Krajská hygienická stanice (KHS) Olomouckého kraje proto varuje před nejčastější bakteriální střevní infekcí v Evropské unii i Česku – kampylobakteriózou. Letní teploty poskytují bakteriím ideální podmínky k přežívání a přenosu.

Seriály