Nejvíce nemocných je na Olomoucku. Mezi kraji je nejhorší bilance v Jihomoravském

V televizních reklamách už běží inzerce na léky proti nachlazení, venku začíná mrznout a kapesníky jsou běžnou součástí kapes podzimních bund. Sezonu respiračních onemocnění hlásí i hygienici, v České republice dosahuje nemocnost 1 316 nemocných na 100 tisíc obyvatel. V Olomouckém kraji je nejvyšší nemocnost aktuálně na Olomoucku.

„Nejvyšší nemocnost je aktuálně hlášena v okrese Olomouc (1 574), nejnižší v okrese Šumperk (887), přičemž nejvíce nemocných je zaznamenáno ve věkové skupině 0-5 let, nejnižší ve věkové skupině nad 65 let,“ upřesnila ředitelka protiepidemického odboru Andrea Škurková.

V Olomouckém kraji je celková nemocnost u chřipkového onemocnění 35 případů na 100 tisíc obyvatel, zároveň KHS Olomouc nemá podle mluvčí Markéty Koutné hlášeny žádné závažné případy chřipky.

Nejhůř je na tom Jihomoravský kraj

V celé České republice je v aktuálním týdnu 1 316 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Podle dat Státního zdravotnického ústavu se nemocnost vrátila na úroveň před dvěma týdny, tedy období před státním svátkem. Podle epidemiologů v období podzimních prázdnin a svátku lidé běžně nemoci neohlašují.

„Je na místě srovnávat porovnatelná data, tedy nejnovější za 45. kalendářní týden a poslední relevantní, tedy za 43. týden. Připomeňme si, že týden 44. poznamenala umělá podhlášenost výskytu infekcí, a to především z důvodu kombinace podzimních prázdnin ve školách a státního svátku. Ve 43. týdnu byla Česká republika, co se akutních respiračních infekcí týká, na úrovni 1361 infikovaných na 100 tisíc obyvatel, nyní je tento údaj 1316,“ uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Celkově nejvyšší nemocnost na počet obyvatel vykazuje Jihomoravský kraj. „Také podmnožina chřipkových onemocnění (ILI) odpovídá letošnímu trendu nemocnosti a aktuální hodnota je téměř identická jako byla ve 43. týdnu. Výrazněji se v současnosti nadále prosazují především mykoplazmové infekce,“ dodává vedoucí epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Kynčl.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním
    Zdraví

    Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním

    Kvalita vody ve vodní nádrži Plumlov nedaleko Prostějova je nadále zhoršená, hygienici ji označují stupněm tři z pětibodové škály. Poslední vzorky vody odebírali v přehradě v pondělí, výsledky zveřejnili dnes na svých stránkách. Tento týden kontrolovali také kvalitu vody ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce, tam je čistá.

  • Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku
    Zdraví

    Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku

    Zajištění dostatku pitné vody i důslednější kontrola zdravotního stavu se staly v těchto tropických dnech součástí péče o klienty v domovech pro seniory v Olomouckém kraji. Kvůli vysokým teplotám pracovníci domovů upravují denní režim, omezují venkovní aktivity a dbají také na dostatečné zastínění prostor. Podle některých ředitelů snášejí především nejstarší lidé současná vedra těžce, zjistila ČTK.

  • Olomoučtí neurochirurgové dosáhli prvenství v léčbě OCD
    Zdraví

    Olomoučtí neurochirurgové dosáhli prvenství v léčbě OCD

    Neurochirurgové z Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc) provedli jako první v České republice hlubokou mozkovou stimulaci u psychiatrického pacienta s obsedantně-kompulzivní poruchou. Při operačním zákroku vsunuli do mozku miniaturní elektrody, jejichž pomocí upravují jeho fungování, a zmírnili tak psychické potíže pacienta. Operaci podstoupil dvaačtyřicetiletý muž, u něhož selhala dlouhodobá farmakologická, psychoterapeutická i elektrokonvulzivní léčba. Jeho psychický stav se po zavedení elektrod zlepšuje. Novinářům to dnes řekl primář Neurochirurgické kliniky FN Olomouc David Krahulík.

Seriály