Koncentrace benzenu v jezeře stoupla. Povolený limit překročil hodnoty 400krát

Na jednom z odběrných míst vodní nádrže v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, která leží v těsné blízkosti havárie vlaku s toxickým benzenem, výrazně stoupla jeho koncentrace. Povolený limit naměřené hodnoty překročily 400krát. Takto vysoké hodnoty už mohou bezprostředně ohrozit vodní organismy, úhyn ryb však zatím nebyl zaznamenán, řekla dnes ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.

Podle inspekce jde s největší pravděpodobností o důsledek deště, který usnadnil prosakování benzenu do podzemních vod. "V jednom odběrovém místě se hodnoty zvýšily z 1270 na 19 800 mikrogramů," řekla na dotaz ČTK mluvčí inspekce. Limit je 50 mikrogramů na litr. Pro rybáře je to špatná zpráva, řekl ČTK předseda hustopečské rybářské organizace Stanislav Pernický. "Hodnoty jsou nyní ještě o dost vyšší. Je to velmi nepříjemná zpráva - pokud by došlo k nejhoršímu, bylo by to pro nás fatální. Informoval jsem o tom v této souvislosti pana ministra (zemědělství Marka) Výborného, přislíbil mi maximální pomoc. Doufejme, že jí nebude potřeba," uvedl Pernický.

K zachytávání benzenu na ohrožené vodní nádrži se využívá sorpčních hadů a norných stěn. V prostoru mezi kolejištěm a jezerem dnes začali odborníci instalovat také larsenové stěny, neboli štětovnice. Budují je v délce zhruba 210 metrů. "Tato fyzická bariéra, která bude umístěna až do hloubky sedmi metrů, by měla omezit mísení vod z vodní nádrže s podzemními vodami kontaminovanými benzenem," doplnila Loužecká.

Také rybáři doufají, že se stěnu podaří vybudovat co nejrychleji a kontaminaci zastavit. "Rychlost je půl vítězství," dodal šéf hustopečských rybářů. Hasiči podle něj dělají vše pro to, aby zachytili benzen.

Sanační firma také v lokalitě čerpá benzen a kontaminované podzemní vody z některých sanačních jam, na místě jsou jich tři desítky. Vzhledem k tomu, že havarované cisterny a poškozené kolejiště již byly z lokality odstraněny, specializovaná firma za pomoci kontrolních vrtů zjišťuje rozsah kontaminace půdy v ohnisku havárie. Na základě tohoto vzorkování pak odborníci zpracují projekt dalších etap sanace, dodala ČIŽP na svých stránkách. Podle inspekce jsou nadále odebírány na místě havárie také vzorky povrchových vod, vyhodnocuje je laboratoř Povodí Moravy. V řece Bečvě jsou koncentrace benzenu stále hluboko pod limitem, dodala Loužecká.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním
    Zdraví

    Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním

    Kvalita vody ve vodní nádrži Plumlov nedaleko Prostějova je nadále zhoršená, hygienici ji označují stupněm tři z pětibodové škály. Poslední vzorky vody odebírali v přehradě v pondělí, výsledky zveřejnili dnes na svých stránkách. Tento týden kontrolovali také kvalitu vody ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce, tam je čistá.

  • Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku
    Zdraví

    Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku

    Zajištění dostatku pitné vody i důslednější kontrola zdravotního stavu se staly v těchto tropických dnech součástí péče o klienty v domovech pro seniory v Olomouckém kraji. Kvůli vysokým teplotám pracovníci domovů upravují denní režim, omezují venkovní aktivity a dbají také na dostatečné zastínění prostor. Podle některých ředitelů snášejí především nejstarší lidé současná vedra těžce, zjistila ČTK.

  • Olomoučtí neurochirurgové dosáhli prvenství v léčbě OCD
    Zdraví

    Olomoučtí neurochirurgové dosáhli prvenství v léčbě OCD

    Neurochirurgové z Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc) provedli jako první v České republice hlubokou mozkovou stimulaci u psychiatrického pacienta s obsedantně-kompulzivní poruchou. Při operačním zákroku vsunuli do mozku miniaturní elektrody, jejichž pomocí upravují jeho fungování, a zmírnili tak psychické potíže pacienta. Operaci podstoupil dvaačtyřicetiletý muž, u něhož selhala dlouhodobá farmakologická, psychoterapeutická i elektrokonvulzivní léčba. Jeho psychický stav se po zavedení elektrod zlepšuje. Novinářům to dnes řekl primář Neurochirurgické kliniky FN Olomouc David Krahulík.

Seriály