Koncentrace benzenu v jezeře stoupla. Povolený limit překročil hodnoty 400krát

Na jednom z odběrných míst vodní nádrže v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, která leží v těsné blízkosti havárie vlaku s toxickým benzenem, výrazně stoupla jeho koncentrace. Povolený limit naměřené hodnoty překročily 400krát. Takto vysoké hodnoty už mohou bezprostředně ohrozit vodní organismy, úhyn ryb však zatím nebyl zaznamenán, řekla dnes ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.

Podle inspekce jde s největší pravděpodobností o důsledek deště, který usnadnil prosakování benzenu do podzemních vod. "V jednom odběrovém místě se hodnoty zvýšily z 1270 na 19 800 mikrogramů," řekla na dotaz ČTK mluvčí inspekce. Limit je 50 mikrogramů na litr. Pro rybáře je to špatná zpráva, řekl ČTK předseda hustopečské rybářské organizace Stanislav Pernický. "Hodnoty jsou nyní ještě o dost vyšší. Je to velmi nepříjemná zpráva - pokud by došlo k nejhoršímu, bylo by to pro nás fatální. Informoval jsem o tom v této souvislosti pana ministra (zemědělství Marka) Výborného, přislíbil mi maximální pomoc. Doufejme, že jí nebude potřeba," uvedl Pernický.

K zachytávání benzenu na ohrožené vodní nádrži se využívá sorpčních hadů a norných stěn. V prostoru mezi kolejištěm a jezerem dnes začali odborníci instalovat také larsenové stěny, neboli štětovnice. Budují je v délce zhruba 210 metrů. "Tato fyzická bariéra, která bude umístěna až do hloubky sedmi metrů, by měla omezit mísení vod z vodní nádrže s podzemními vodami kontaminovanými benzenem," doplnila Loužecká.

Také rybáři doufají, že se stěnu podaří vybudovat co nejrychleji a kontaminaci zastavit. "Rychlost je půl vítězství," dodal šéf hustopečských rybářů. Hasiči podle něj dělají vše pro to, aby zachytili benzen.

Sanační firma také v lokalitě čerpá benzen a kontaminované podzemní vody z některých sanačních jam, na místě jsou jich tři desítky. Vzhledem k tomu, že havarované cisterny a poškozené kolejiště již byly z lokality odstraněny, specializovaná firma za pomoci kontrolních vrtů zjišťuje rozsah kontaminace půdy v ohnisku havárie. Na základě tohoto vzorkování pak odborníci zpracují projekt dalších etap sanace, dodala ČIŽP na svých stránkách. Podle inspekce jsou nadále odebírány na místě havárie také vzorky povrchových vod, vyhodnocuje je laboratoř Povodí Moravy. V řece Bečvě jsou koncentrace benzenu stále hluboko pod limitem, dodala Loužecká.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije
    Zdraví

    FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije

    Přímo pod okny Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc se letos poprvé uskuteční unikátní kulturní festival s názvem Onkologie (o)žije. Akce, která navazuje na dřívější projekt Olomouc (o)žije, proběhne od 23. do 27. června 2025 a nabídne pacientům i návštěvníkům hudbu, lidskost a povzbuzení v těžkém životním období.

  • V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy
    Zdraví

    V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy

    Nový navigační systém má Fakultní nemocnice Olomouc. Pavilonová nemocnice, která se rozkládá na ploše 33 hektarů, má nyní nové směrovky rozmístěné na uzlových bodech areálu. Novinkou je i propojení s navigací na webu Mapy.cz.

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

Seriály