Koncentrace benzenu v jezeře stoupla. Povolený limit překročil hodnoty 400krát

Na jednom z odběrných míst vodní nádrže v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, která leží v těsné blízkosti havárie vlaku s toxickým benzenem, výrazně stoupla jeho koncentrace. Povolený limit naměřené hodnoty překročily 400krát. Takto vysoké hodnoty už mohou bezprostředně ohrozit vodní organismy, úhyn ryb však zatím nebyl zaznamenán, řekla dnes ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.

Podle inspekce jde s největší pravděpodobností o důsledek deště, který usnadnil prosakování benzenu do podzemních vod. "V jednom odběrovém místě se hodnoty zvýšily z 1270 na 19 800 mikrogramů," řekla na dotaz ČTK mluvčí inspekce. Limit je 50 mikrogramů na litr. Pro rybáře je to špatná zpráva, řekl ČTK předseda hustopečské rybářské organizace Stanislav Pernický. "Hodnoty jsou nyní ještě o dost vyšší. Je to velmi nepříjemná zpráva - pokud by došlo k nejhoršímu, bylo by to pro nás fatální. Informoval jsem o tom v této souvislosti pana ministra (zemědělství Marka) Výborného, přislíbil mi maximální pomoc. Doufejme, že jí nebude potřeba," uvedl Pernický.

K zachytávání benzenu na ohrožené vodní nádrži se využívá sorpčních hadů a norných stěn. V prostoru mezi kolejištěm a jezerem dnes začali odborníci instalovat také larsenové stěny, neboli štětovnice. Budují je v délce zhruba 210 metrů. "Tato fyzická bariéra, která bude umístěna až do hloubky sedmi metrů, by měla omezit mísení vod z vodní nádrže s podzemními vodami kontaminovanými benzenem," doplnila Loužecká.

Také rybáři doufají, že se stěnu podaří vybudovat co nejrychleji a kontaminaci zastavit. "Rychlost je půl vítězství," dodal šéf hustopečských rybářů. Hasiči podle něj dělají vše pro to, aby zachytili benzen.

Sanační firma také v lokalitě čerpá benzen a kontaminované podzemní vody z některých sanačních jam, na místě jsou jich tři desítky. Vzhledem k tomu, že havarované cisterny a poškozené kolejiště již byly z lokality odstraněny, specializovaná firma za pomoci kontrolních vrtů zjišťuje rozsah kontaminace půdy v ohnisku havárie. Na základě tohoto vzorkování pak odborníci zpracují projekt dalších etap sanace, dodala ČIŽP na svých stránkách. Podle inspekce jsou nadále odebírány na místě havárie také vzorky povrchových vod, vyhodnocuje je laboratoř Povodí Moravy. V řece Bečvě jsou koncentrace benzenu stále hluboko pod limitem, dodala Loužecká.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy
    Zdraví

    V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy

    Nový navigační systém má Fakultní nemocnice Olomouc. Pavilonová nemocnice, která se rozkládá na ploše 33 hektarů, má nyní nové směrovky rozmístěné na uzlových bodech areálu. Novinkou je i propojení s navigací na webu Mapy.cz.

  • Sestra roku? Na druhém místě skončila sestřička z Prostějova
    Společnost
    Zdraví

    Sestra roku? Na druhém místě skončila sestřička z Prostějova

    V celorepublikové konkurenci se dařilo zdravotní sestře z Prostějova. Soutěž Sestra roku pravidelně oceňuje nejlepší zdravotníky. Letos se povedlo umístit na bedně Lence Kolářové. Skončila druhá.

Seriály