Jesenická nemocnice má tři nové monitory dechu pro novorozence a kojence

Nové monitory dechu získalo dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice AGEL Jeseník. Ty chrání novorozence a kojence před syndromem náhlého úmrtí, který je jednou z nejčastějších příčin úmrtí kojenců do jednoho roku. Monitor si mohou maminky zapůjčit až na jeden rok i domů.

Monitory dechu se umisťují pod matraci v postýlce a jsou velice citlivé. Odhálit dokážou apnoické pauzy a zástavu dechu. Blikající zelené světýlko signalizuje, že je vše v pořádku. V momentě, kdy se dechový ophyb zastaví na více než 20 sekund nebo pokud dechová frekvence klesne pod 10 nádechů za minutu, spustí se zvukový a světelný alarm a rodiče či zdravotnický personál mohou včas reagovat a tím zachránit dítěti život.

Při propuštění novorozence do domácí péče doporučují lékaři monitory používat i doma. "Maminky mají možnost si monitory dechu na našem novorozeneckém oddělení zapůjčit na dobu 6 až 12 měsíců," uvedla v tiskové zprávě staniční sestra novorozeneckého oddělení Pavlína Vašinová.

Nemocnice obdržela monitory od Nadace křižovatka. Ta šíří osvětu o Syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS) už od roku 1995. Zároveň prostřednictvím dárců a sponzorů pomáhá nadace vybavit nemocnice monitory dechu s registrací u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • Na radnici proběhlo darování krve. Podpořit je přišel i šermíř Jurka
    Zdraví

    Na radnici proběhlo darování krve. Podpořit je přišel i šermíř Jurka

    Na olomoucké radnici tekla krev. Prvodárci nebo pravidelní dárci mohli krev poprvé darovat v historické budově radnice. Událost „Pomáhej srdcem. Daruj krev na radnici“ uspořádal Magistrát města Olomouce ve spolupráci s Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc).

  • FN Olomouc zrychlila cestu k prevenci. Nové vybavení pomáhá včas odhalit rakovinu
    Zdraví

    FN Olomouc zrychlila cestu k prevenci. Nové vybavení pomáhá včas odhalit rakovinu

    Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc (FN Olomouc) loni díky novým přístrojům zvýšili o třetinu počet preventivních koloskopických vyšetření zaměřených na rakovinu tlustého střeva a konečníku. 

Seriály