Epidemická situace v kraji se zhoršuje. Dva lidé zemřeli, zákazy návštěv platí

Počet lidí s akutním respiračním onemocněním, ale i s chřipkou v Olomouckém kraji za uplynulý týden vzrostl více než o 30 procent. Aktuální nemocnost dosahuje 2 211 případů na 100 tisíc obyvatel. Tím byl překročen epidemický práh, který je stanoven v rozmezí 1600 - 1800 případů na 100 tisíc obyvatel. V souvislosti s komplikacemi s chřipkou zemřeli v kraji již dva lidé, informovala dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Kvůli zhoršené epidemické situaci zakazují či omezují nemocnice v kraji návštěvy pacientů.

"Nejvyšší nemocnost hlásí okres Olomouc, kde dosahuje 2 551 případů na 100 tisíc obyvatel. Více než 2 tisíce případů na 100 tisíc obyvatel evidujeme také v okresech Prostějov a Šumperk," uvedla ředitelka protiepidemického odboru olomoucké krajské hygienické stanice Andrea Škurková. Nemocnost vzrostla ve všech věkových kategoriích, přičemž nejvíce nemocných je stále mezi dětmi do pěti let, zatímco nejméně mezi seniory nad 65 let.

Počet nemocných s klinickým obrazem chřipky se za uplynulý týden v porovnání s předchozím zvýšil o 29,4 procenta a aktuálně dosahuje 207 případů na 100 tisíc obyvatel. "K dnešnímu dni bylo v kraji zaznamenáno sedm případů chřipky s klinicky závažným průběhem, z toho dvě úmrtí. Ve všech případech se jednalo o chřipku typu A," doplnila mluvčí hygieniků.

Během minulého týdne bylo v Olomouckém kraji hlášeno 21 nových případů onemocnění covidem-19, což je o 17 případů méně než v předchozím týdnu. Nejvíce nových případů bylo zaznamenáno na Olomoucku, a to sedm, následovaly okresy Prostějov, Přerov a Šumperk.

Vzhledem k nepříznivé epidemické situaci a zvýšenému riziku nákazy apelují hygienici na dodržování preventivních opatření. Opatření již přijaly téměř všechny nemocnice v kraji. Nemocnice Šumperk od 22. ledna zakázala návštěvy u hospitalizovaných, chce tak zabránit šíření respiračních infekcí. Ode dneška plošně omezuje návštěvy také Fakultní nemocnice Olomouc. "Tento krok činíme v zájmu ochrany zdraví našich pacientů i personálu," stojí na stránkách nemocnice. Ode dneška do odvolání platí zákaz návštěv na interním oddělení také ve šternberské nemocnici.

Přerovská nemocnice od 20. ledna do odvolání zakázala návštěvy na oddělení LDN. V prostějovské nemocnici platí zákaz návštěv na všech odděleních nemocnice od soboty 25. ledna.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije
    Zdraví

    FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije

    Přímo pod okny Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc se letos poprvé uskuteční unikátní kulturní festival s názvem Onkologie (o)žije. Akce, která navazuje na dřívější projekt Olomouc (o)žije, proběhne od 23. do 27. června 2025 a nabídne pacientům i návštěvníkům hudbu, lidskost a povzbuzení v těžkém životním období.

  • Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním
    Zdraví

    Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním

    Kvalita vody ve vodní nádrži Plumlov nedaleko Prostějova je nadále zhoršená, hygienici ji označují stupněm tři z pětibodové škály. Poslední vzorky vody odebírali v přehradě v pondělí, výsledky zveřejnili dnes na svých stránkách. Tento týden kontrolovali také kvalitu vody ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce, tam je čistá.

  • Průjmy, horečka a křeče v břiše. Hygienici varují před bakterií z nedopečeného masa
    Zdraví

    Průjmy, horečka a křeče v břiše. Hygienici varují před bakterií z nedopečeného masa

    S nástupem teplých dní se zvyšuje popularita venkovního grilování, což s sebou přináší zdravotní rizika. Krajská hygienická stanice (KHS) Olomouckého kraje proto varuje před nejčastější bakteriální střevní infekcí v Evropské unii i Česku – kampylobakteriózou. Letní teploty poskytují bakteriím ideální podmínky k přežívání a přenosu.

Seriály