Epidemická situace v kraji se zhoršuje. Dva lidé zemřeli, zákazy návštěv platí

Počet lidí s akutním respiračním onemocněním, ale i s chřipkou v Olomouckém kraji za uplynulý týden vzrostl více než o 30 procent. Aktuální nemocnost dosahuje 2 211 případů na 100 tisíc obyvatel. Tím byl překročen epidemický práh, který je stanoven v rozmezí 1600 - 1800 případů na 100 tisíc obyvatel. V souvislosti s komplikacemi s chřipkou zemřeli v kraji již dva lidé, informovala dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Kvůli zhoršené epidemické situaci zakazují či omezují nemocnice v kraji návštěvy pacientů.

"Nejvyšší nemocnost hlásí okres Olomouc, kde dosahuje 2 551 případů na 100 tisíc obyvatel. Více než 2 tisíce případů na 100 tisíc obyvatel evidujeme také v okresech Prostějov a Šumperk," uvedla ředitelka protiepidemického odboru olomoucké krajské hygienické stanice Andrea Škurková. Nemocnost vzrostla ve všech věkových kategoriích, přičemž nejvíce nemocných je stále mezi dětmi do pěti let, zatímco nejméně mezi seniory nad 65 let.

Počet nemocných s klinickým obrazem chřipky se za uplynulý týden v porovnání s předchozím zvýšil o 29,4 procenta a aktuálně dosahuje 207 případů na 100 tisíc obyvatel. "K dnešnímu dni bylo v kraji zaznamenáno sedm případů chřipky s klinicky závažným průběhem, z toho dvě úmrtí. Ve všech případech se jednalo o chřipku typu A," doplnila mluvčí hygieniků.

Během minulého týdne bylo v Olomouckém kraji hlášeno 21 nových případů onemocnění covidem-19, což je o 17 případů méně než v předchozím týdnu. Nejvíce nových případů bylo zaznamenáno na Olomoucku, a to sedm, následovaly okresy Prostějov, Přerov a Šumperk.

Vzhledem k nepříznivé epidemické situaci a zvýšenému riziku nákazy apelují hygienici na dodržování preventivních opatření. Opatření již přijaly téměř všechny nemocnice v kraji. Nemocnice Šumperk od 22. ledna zakázala návštěvy u hospitalizovaných, chce tak zabránit šíření respiračních infekcí. Ode dneška plošně omezuje návštěvy také Fakultní nemocnice Olomouc. "Tento krok činíme v zájmu ochrany zdraví našich pacientů i personálu," stojí na stránkách nemocnice. Ode dneška do odvolání platí zákaz návštěv na interním oddělení také ve šternberské nemocnici.

Přerovská nemocnice od 20. ledna do odvolání zakázala návštěvy na oddělení LDN. V prostějovské nemocnici platí zákaz návštěv na všech odděleních nemocnice od soboty 25. ledna.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku
    Zdraví

    Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku

    Zajištění dostatku pitné vody i důslednější kontrola zdravotního stavu se staly v těchto tropických dnech součástí péče o klienty v domovech pro seniory v Olomouckém kraji. Kvůli vysokým teplotám pracovníci domovů upravují denní režim, omezují venkovní aktivity a dbají také na dostatečné zastínění prostor. Podle některých ředitelů snášejí především nejstarší lidé současná vedra těžce, zjistila ČTK.

  • Olomoučtí neurochirurgové dosáhli prvenství v léčbě OCD
    Zdraví

    Olomoučtí neurochirurgové dosáhli prvenství v léčbě OCD

    Neurochirurgové z Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc) provedli jako první v České republice hlubokou mozkovou stimulaci u psychiatrického pacienta s obsedantně-kompulzivní poruchou. Při operačním zákroku vsunuli do mozku miniaturní elektrody, jejichž pomocí upravují jeho fungování, a zmírnili tak psychické potíže pacienta. Operaci podstoupil dvaačtyřicetiletý muž, u něhož selhala dlouhodobá farmakologická, psychoterapeutická i elektrokonvulzivní léčba. Jeho psychický stav se po zavedení elektrod zlepšuje. Novinářům to dnes řekl primář Neurochirurgické kliniky FN Olomouc David Krahulík.

  • Sluníčko probouzí i klíšťata, nezapomeňte se chránit. Kde si dát největší pozor?
    Lifestyle
    Zdraví

    Sluníčko probouzí i klíšťata, nezapomeňte se chránit. Kde si dát největší pozor?

    Klíšťata se začínají probouzet s prvními jarními slunečními paprsky. Jejich aktivita může začít i při nižších teplotách. Způsobit však můžou závažné zdravotní problémy. Na kterých místech si dát největší pozor a jak se před nimi chránit? Radí Krajská hygienická stanice (KHS) Olomouckého kraje.

Seriály