Epidemická situace v kraji se zhoršuje. Dva lidé zemřeli, zákazy návštěv platí

Počet lidí s akutním respiračním onemocněním, ale i s chřipkou v Olomouckém kraji za uplynulý týden vzrostl více než o 30 procent. Aktuální nemocnost dosahuje 2 211 případů na 100 tisíc obyvatel. Tím byl překročen epidemický práh, který je stanoven v rozmezí 1600 - 1800 případů na 100 tisíc obyvatel. V souvislosti s komplikacemi s chřipkou zemřeli v kraji již dva lidé, informovala dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Kvůli zhoršené epidemické situaci zakazují či omezují nemocnice v kraji návštěvy pacientů.

"Nejvyšší nemocnost hlásí okres Olomouc, kde dosahuje 2 551 případů na 100 tisíc obyvatel. Více než 2 tisíce případů na 100 tisíc obyvatel evidujeme také v okresech Prostějov a Šumperk," uvedla ředitelka protiepidemického odboru olomoucké krajské hygienické stanice Andrea Škurková. Nemocnost vzrostla ve všech věkových kategoriích, přičemž nejvíce nemocných je stále mezi dětmi do pěti let, zatímco nejméně mezi seniory nad 65 let.

Počet nemocných s klinickým obrazem chřipky se za uplynulý týden v porovnání s předchozím zvýšil o 29,4 procenta a aktuálně dosahuje 207 případů na 100 tisíc obyvatel. "K dnešnímu dni bylo v kraji zaznamenáno sedm případů chřipky s klinicky závažným průběhem, z toho dvě úmrtí. Ve všech případech se jednalo o chřipku typu A," doplnila mluvčí hygieniků.

Během minulého týdne bylo v Olomouckém kraji hlášeno 21 nových případů onemocnění covidem-19, což je o 17 případů méně než v předchozím týdnu. Nejvíce nových případů bylo zaznamenáno na Olomoucku, a to sedm, následovaly okresy Prostějov, Přerov a Šumperk.

Vzhledem k nepříznivé epidemické situaci a zvýšenému riziku nákazy apelují hygienici na dodržování preventivních opatření. Opatření již přijaly téměř všechny nemocnice v kraji. Nemocnice Šumperk od 22. ledna zakázala návštěvy u hospitalizovaných, chce tak zabránit šíření respiračních infekcí. Ode dneška plošně omezuje návštěvy také Fakultní nemocnice Olomouc. "Tento krok činíme v zájmu ochrany zdraví našich pacientů i personálu," stojí na stránkách nemocnice. Ode dneška do odvolání platí zákaz návštěv na interním oddělení také ve šternberské nemocnici.

Přerovská nemocnice od 20. ledna do odvolání zakázala návštěvy na oddělení LDN. V prostějovské nemocnici platí zákaz návštěv na všech odděleních nemocnice od soboty 25. ledna.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

  • SOUTĚŽ: Nové zpracování Orfea a Eurydiky baví. Vyhrajte lístky do nacucky!
    Tipy

    SOUTĚŽ: Nové zpracování Orfea a Eurydiky baví. Vyhrajte lístky do nacucky!

    Hra, která kombinuje operní zpěvy, moderní prostředí, milostný příběh i humor teď můžete vidět v olomouckém Divadle nacucky. Na inscenaci Orfeus a Eurydika teď můžete s Reportem vyhrát lístky.

  • Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod
    Společnost

    Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod

    V Olomouci v noci na dnešek prasklo hlavní vodovodní potrubí u budovy magistrátu v Hynaisově ulici nedaleko centra města, možnou příčinou jsou vysoké teploty. Následovaly další dvě havárie vodovodu v okolí, kvůli nimž v několika ulicích neteče pitná voda. 

  • Na D1 neprojedete. Kvůli nehodě tří aut stojí doprava u Kojetína
    Krimi

    Na D1 neprojedete. Kvůli nehodě tří aut stojí doprava u Kojetína

    Provoz na dálnici D1 mezi Kroměříží a Kojetínem na Přerovsku zastavila dnes časně ráno nehoda. Oba jízdní pruhy ve směru na Prahu blokuje převrácený kamion. Vyplývá to z informací zveřejněných Národním dopravním informačním centrem a policií na síti X. Hasiči na facebooku uvedli, že na dálnici havaroval kamion a dvě dodávky, přičemž dva lidé utrpěli zranění. Ve směru na Ostravu je dálnice průjezdná jedním pruhem.

  • Dvojitá oslava v Rakové u Konice. Obec zve na pestrý program
    Tipy

    Dvojitá oslava v Rakové u Konice. Obec zve na pestrý program

    Raková u Konice je malebná vesnička, která leží na jihovýchodním okraji Zábřežské vrchoviny. Založena byla už ve 13. století, první zmínky o ní pochází už z roku 1276. V letošním roce tak slaví jubileum. Připomene si krásné 750. narozeniny. Spolu s ní budou slavit i místní hasiči, těm je letos 140 let. Na oslavy zvou i vás.

Nejčtenější

  • Pozor při procházkách, klíšťata jsou extrémně aktivní
    Zdraví

    Pozor při procházkách, klíšťata jsou extrémně aktivní

    Meteorologové varují před mimořádnou aktivitou klíšťat na území celé republiky, včetně Olomouckého kraje. Aktivita je podle nich na nejvyšším stupni a hrozí zvýšené riziko přenosu infekcí, jako je klíšťová encefalitida nebo lymská borelióza.

  • FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije
    Zdraví

    FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije

    Přímo pod okny Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc se letos poprvé uskuteční unikátní kulturní festival s názvem Onkologie (o)žije. Akce, která navazuje na dřívější projekt Olomouc (o)žije, proběhne od 23. do 27. června 2025 a nabídne pacientům i návštěvníkům hudbu, lidskost a povzbuzení v těžkém životním období.

  • V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy
    Zdraví

    V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy

    Nový navigační systém má Fakultní nemocnice Olomouc. Pavilonová nemocnice, která se rozkládá na ploše 33 hektarů, má nyní nové směrovky rozmístěné na uzlových bodech areálu. Novinkou je i propojení s navigací na webu Mapy.cz.

Seriály