Epidemická situace v kraji se zhoršuje. Dva lidé zemřeli, zákazy návštěv platí

Počet lidí s akutním respiračním onemocněním, ale i s chřipkou v Olomouckém kraji za uplynulý týden vzrostl více než o 30 procent. Aktuální nemocnost dosahuje 2 211 případů na 100 tisíc obyvatel. Tím byl překročen epidemický práh, který je stanoven v rozmezí 1600 - 1800 případů na 100 tisíc obyvatel. V souvislosti s komplikacemi s chřipkou zemřeli v kraji již dva lidé, informovala dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Kvůli zhoršené epidemické situaci zakazují či omezují nemocnice v kraji návštěvy pacientů.

"Nejvyšší nemocnost hlásí okres Olomouc, kde dosahuje 2 551 případů na 100 tisíc obyvatel. Více než 2 tisíce případů na 100 tisíc obyvatel evidujeme také v okresech Prostějov a Šumperk," uvedla ředitelka protiepidemického odboru olomoucké krajské hygienické stanice Andrea Škurková. Nemocnost vzrostla ve všech věkových kategoriích, přičemž nejvíce nemocných je stále mezi dětmi do pěti let, zatímco nejméně mezi seniory nad 65 let.

Počet nemocných s klinickým obrazem chřipky se za uplynulý týden v porovnání s předchozím zvýšil o 29,4 procenta a aktuálně dosahuje 207 případů na 100 tisíc obyvatel. "K dnešnímu dni bylo v kraji zaznamenáno sedm případů chřipky s klinicky závažným průběhem, z toho dvě úmrtí. Ve všech případech se jednalo o chřipku typu A," doplnila mluvčí hygieniků.

Během minulého týdne bylo v Olomouckém kraji hlášeno 21 nových případů onemocnění covidem-19, což je o 17 případů méně než v předchozím týdnu. Nejvíce nových případů bylo zaznamenáno na Olomoucku, a to sedm, následovaly okresy Prostějov, Přerov a Šumperk.

Vzhledem k nepříznivé epidemické situaci a zvýšenému riziku nákazy apelují hygienici na dodržování preventivních opatření. Opatření již přijaly téměř všechny nemocnice v kraji. Nemocnice Šumperk od 22. ledna zakázala návštěvy u hospitalizovaných, chce tak zabránit šíření respiračních infekcí. Ode dneška plošně omezuje návštěvy také Fakultní nemocnice Olomouc. "Tento krok činíme v zájmu ochrany zdraví našich pacientů i personálu," stojí na stránkách nemocnice. Ode dneška do odvolání platí zákaz návštěv na interním oddělení také ve šternberské nemocnici.

Přerovská nemocnice od 20. ledna do odvolání zakázala návštěvy na oddělení LDN. V prostějovské nemocnici platí zákaz návštěv na všech odděleních nemocnice od soboty 25. ledna.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy
    Zdraví

    V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy

    Nový navigační systém má Fakultní nemocnice Olomouc. Pavilonová nemocnice, která se rozkládá na ploše 33 hektarů, má nyní nové směrovky rozmístěné na uzlových bodech areálu. Novinkou je i propojení s navigací na webu Mapy.cz.

  • FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije
    Zdraví

    FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije

    Přímo pod okny Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc se letos poprvé uskuteční unikátní kulturní festival s názvem Onkologie (o)žije. Akce, která navazuje na dřívější projekt Olomouc (o)žije, proběhne od 23. do 27. června 2025 a nabídne pacientům i návštěvníkům hudbu, lidskost a povzbuzení v těžkém životním období.

Seriály