Epidemická situace v kraji se zhoršuje. Dva lidé zemřeli, zákazy návštěv platí

Počet lidí s akutním respiračním onemocněním, ale i s chřipkou v Olomouckém kraji za uplynulý týden vzrostl více než o 30 procent. Aktuální nemocnost dosahuje 2 211 případů na 100 tisíc obyvatel. Tím byl překročen epidemický práh, který je stanoven v rozmezí 1600 - 1800 případů na 100 tisíc obyvatel. V souvislosti s komplikacemi s chřipkou zemřeli v kraji již dva lidé, informovala dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Kvůli zhoršené epidemické situaci zakazují či omezují nemocnice v kraji návštěvy pacientů.

"Nejvyšší nemocnost hlásí okres Olomouc, kde dosahuje 2 551 případů na 100 tisíc obyvatel. Více než 2 tisíce případů na 100 tisíc obyvatel evidujeme také v okresech Prostějov a Šumperk," uvedla ředitelka protiepidemického odboru olomoucké krajské hygienické stanice Andrea Škurková. Nemocnost vzrostla ve všech věkových kategoriích, přičemž nejvíce nemocných je stále mezi dětmi do pěti let, zatímco nejméně mezi seniory nad 65 let.

Počet nemocných s klinickým obrazem chřipky se za uplynulý týden v porovnání s předchozím zvýšil o 29,4 procenta a aktuálně dosahuje 207 případů na 100 tisíc obyvatel. "K dnešnímu dni bylo v kraji zaznamenáno sedm případů chřipky s klinicky závažným průběhem, z toho dvě úmrtí. Ve všech případech se jednalo o chřipku typu A," doplnila mluvčí hygieniků.

Během minulého týdne bylo v Olomouckém kraji hlášeno 21 nových případů onemocnění covidem-19, což je o 17 případů méně než v předchozím týdnu. Nejvíce nových případů bylo zaznamenáno na Olomoucku, a to sedm, následovaly okresy Prostějov, Přerov a Šumperk.

Vzhledem k nepříznivé epidemické situaci a zvýšenému riziku nákazy apelují hygienici na dodržování preventivních opatření. Opatření již přijaly téměř všechny nemocnice v kraji. Nemocnice Šumperk od 22. ledna zakázala návštěvy u hospitalizovaných, chce tak zabránit šíření respiračních infekcí. Ode dneška plošně omezuje návštěvy také Fakultní nemocnice Olomouc. "Tento krok činíme v zájmu ochrany zdraví našich pacientů i personálu," stojí na stránkách nemocnice. Ode dneška do odvolání platí zákaz návštěv na interním oddělení také ve šternberské nemocnici.

Přerovská nemocnice od 20. ledna do odvolání zakázala návštěvy na oddělení LDN. V prostějovské nemocnici platí zákaz návštěv na všech odděleních nemocnice od soboty 25. ledna.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • Na radnici proběhlo darování krve. Podpořit je přišel i šermíř Jurka
    Zdraví

    Na radnici proběhlo darování krve. Podpořit je přišel i šermíř Jurka

    Na olomoucké radnici tekla krev. Prvodárci nebo pravidelní dárci mohli krev poprvé darovat v historické budově radnice. Událost „Pomáhej srdcem. Daruj krev na radnici“ uspořádal Magistrát města Olomouce ve spolupráci s Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc).

  • FN Olomouc zrychlila cestu k prevenci. Nové vybavení pomáhá včas odhalit rakovinu
    Zdraví

    FN Olomouc zrychlila cestu k prevenci. Nové vybavení pomáhá včas odhalit rakovinu

    Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc (FN Olomouc) loni díky novým přístrojům zvýšili o třetinu počet preventivních koloskopických vyšetření zaměřených na rakovinu tlustého střeva a konečníku. 

Seriály