Dětský stacionář ve Šternberku pomohl už více než 160 malým pacientům

Mnohá lůžková dětská oddělení se v nemocnicích transformují v dětské stacionáře. Stejně tomu je tak i v Nemocnici AGEL Šternberk, kde stacionář vzniknul už v dubnu 2024. Od té doby poskytl péči již více než 160 dětským pacientům.

„Pediatrie prochází významnými změnami. Díky rychlé dostupnosti vyšetření a přesnější diagnostice můžeme volit efektivnější léčebné postupy bez nutnosti preventivních hospitalizací,“ vysvětlil zástupce primářky Novorozeneckého oddělení a dětské ambulance Nemocnice AGEL Šternberk Lukáš Pospíšil. Jako příklad uvedl změnu v přístupu k úrazům hlavy: „Dříve se každý pád na oblast hlavy automaticky řešil hospitalizací. Dnes při správném managementu a s využitím nejmodernějších postupů můžeme mnoho případů zvládnout ambulantně.“

Šternberský stacionář, který funguje ve všední dny od 7:00 do 15:30 hodin a stará se o děti od narození až do 19 let života, představuje mezistupeň mezi ambulantní péčí a hospitalizací. „Disponujeme plným vybavením pro terapie, které nelze provést v běžné pediatrické ordinaci. Zároveň můžeme monitorovat vitální funkce pacientů a v případě potřeby zajistit rychlý překlad na standardní lůžkové oddělení,“ popsal Pospíšil. Nejčastěji zde lékaři řeší gastroenteritidy spojené s dehydratací, dechové obtíže vyžadující inhalační terapii a pozorování po nezávažných úrazech.

„Významným benefitem stacionární péče je minimalizace stresu u malých pacientů, jednoduše odpadá stresový faktor z hospitalizace,“ zdůraznil lékař. Rodiče pak oceňují možnost být s dítětem bez ohledu na jeho věk a také individuální přístup ze strany personálu, který tvoří lékař a dětská zdravotní sestra.

Podle zástupce primářky Pospíšila jsou dětské stacionáře zařízení, které ve zdravotnictví mají a do budoucna budou mít své místo, a to ještě výraznější než dnes: „Pediatrickou populaci můžeme považovat za nejzdravější populaci na světě a hodně diagnóz se dá řešit cestou dětských stacionářů. Musíme však mít také na paměti, že některá část dětí bude vyžadovat hospitalizační péči. Určit, kdy je hospitalizace nutná, to je úkolem lékařů primární péče, a právě lékařů dětských stacionářů.“

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním
    Zdraví

    Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním

    Kvalita vody ve vodní nádrži Plumlov nedaleko Prostějova je nadále zhoršená, hygienici ji označují stupněm tři z pětibodové škály. Poslední vzorky vody odebírali v přehradě v pondělí, výsledky zveřejnili dnes na svých stránkách. Tento týden kontrolovali také kvalitu vody ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce, tam je čistá.

  • Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku
    Zdraví

    Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku

    Zajištění dostatku pitné vody i důslednější kontrola zdravotního stavu se staly v těchto tropických dnech součástí péče o klienty v domovech pro seniory v Olomouckém kraji. Kvůli vysokým teplotám pracovníci domovů upravují denní režim, omezují venkovní aktivity a dbají také na dostatečné zastínění prostor. Podle některých ředitelů snášejí především nejstarší lidé současná vedra těžce, zjistila ČTK.

  • Olomoučtí neurochirurgové dosáhli prvenství v léčbě OCD
    Zdraví

    Olomoučtí neurochirurgové dosáhli prvenství v léčbě OCD

    Neurochirurgové z Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc) provedli jako první v České republice hlubokou mozkovou stimulaci u psychiatrického pacienta s obsedantně-kompulzivní poruchou. Při operačním zákroku vsunuli do mozku miniaturní elektrody, jejichž pomocí upravují jeho fungování, a zmírnili tak psychické potíže pacienta. Operaci podstoupil dvaačtyřicetiletý muž, u něhož selhala dlouhodobá farmakologická, psychoterapeutická i elektrokonvulzivní léčba. Jeho psychický stav se po zavedení elektrod zlepšuje. Novinářům to dnes řekl primář Neurochirurgické kliniky FN Olomouc David Krahulík.

Seriály