Dětský stacionář ve Šternberku pomohl už více než 160 malým pacientům

Mnohá lůžková dětská oddělení se v nemocnicích transformují v dětské stacionáře. Stejně tomu je tak i v Nemocnici AGEL Šternberk, kde stacionář vzniknul už v dubnu 2024. Od té doby poskytl péči již více než 160 dětským pacientům.

„Pediatrie prochází významnými změnami. Díky rychlé dostupnosti vyšetření a přesnější diagnostice můžeme volit efektivnější léčebné postupy bez nutnosti preventivních hospitalizací,“ vysvětlil zástupce primářky Novorozeneckého oddělení a dětské ambulance Nemocnice AGEL Šternberk Lukáš Pospíšil. Jako příklad uvedl změnu v přístupu k úrazům hlavy: „Dříve se každý pád na oblast hlavy automaticky řešil hospitalizací. Dnes při správném managementu a s využitím nejmodernějších postupů můžeme mnoho případů zvládnout ambulantně.“

Šternberský stacionář, který funguje ve všední dny od 7:00 do 15:30 hodin a stará se o děti od narození až do 19 let života, představuje mezistupeň mezi ambulantní péčí a hospitalizací. „Disponujeme plným vybavením pro terapie, které nelze provést v běžné pediatrické ordinaci. Zároveň můžeme monitorovat vitální funkce pacientů a v případě potřeby zajistit rychlý překlad na standardní lůžkové oddělení,“ popsal Pospíšil. Nejčastěji zde lékaři řeší gastroenteritidy spojené s dehydratací, dechové obtíže vyžadující inhalační terapii a pozorování po nezávažných úrazech.

„Významným benefitem stacionární péče je minimalizace stresu u malých pacientů, jednoduše odpadá stresový faktor z hospitalizace,“ zdůraznil lékař. Rodiče pak oceňují možnost být s dítětem bez ohledu na jeho věk a také individuální přístup ze strany personálu, který tvoří lékař a dětská zdravotní sestra.

Podle zástupce primářky Pospíšila jsou dětské stacionáře zařízení, které ve zdravotnictví mají a do budoucna budou mít své místo, a to ještě výraznější než dnes: „Pediatrickou populaci můžeme považovat za nejzdravější populaci na světě a hodně diagnóz se dá řešit cestou dětských stacionářů. Musíme však mít také na paměti, že některá část dětí bude vyžadovat hospitalizační péči. Určit, kdy je hospitalizace nutná, to je úkolem lékařů primární péče, a právě lékařů dětských stacionářů.“

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • Průjmy, horečka a křeče v břiše. Hygienici varují před bakterií z nedopečeného masa
    Zdraví

    Průjmy, horečka a křeče v břiše. Hygienici varují před bakterií z nedopečeného masa

    S nástupem teplých dní se zvyšuje popularita venkovního grilování, což s sebou přináší zdravotní rizika. Krajská hygienická stanice (KHS) Olomouckého kraje proto varuje před nejčastější bakteriální střevní infekcí v Evropské unii i Česku – kampylobakteriózou. Letní teploty poskytují bakteriím ideální podmínky k přežívání a přenosu.

  • V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy
    Zdraví

    V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy

    Nový navigační systém má Fakultní nemocnice Olomouc. Pavilonová nemocnice, která se rozkládá na ploše 33 hektarů, má nyní nové směrovky rozmístěné na uzlových bodech areálu. Novinkou je i propojení s navigací na webu Mapy.cz.

Seriály