Dětský stacionář ve Šternberku pomohl už více než 160 malým pacientům

Mnohá lůžková dětská oddělení se v nemocnicích transformují v dětské stacionáře. Stejně tomu je tak i v Nemocnici AGEL Šternberk, kde stacionář vzniknul už v dubnu 2024. Od té doby poskytl péči již více než 160 dětským pacientům.

„Pediatrie prochází významnými změnami. Díky rychlé dostupnosti vyšetření a přesnější diagnostice můžeme volit efektivnější léčebné postupy bez nutnosti preventivních hospitalizací,“ vysvětlil zástupce primářky Novorozeneckého oddělení a dětské ambulance Nemocnice AGEL Šternberk Lukáš Pospíšil. Jako příklad uvedl změnu v přístupu k úrazům hlavy: „Dříve se každý pád na oblast hlavy automaticky řešil hospitalizací. Dnes při správném managementu a s využitím nejmodernějších postupů můžeme mnoho případů zvládnout ambulantně.“

Šternberský stacionář, který funguje ve všední dny od 7:00 do 15:30 hodin a stará se o děti od narození až do 19 let života, představuje mezistupeň mezi ambulantní péčí a hospitalizací. „Disponujeme plným vybavením pro terapie, které nelze provést v běžné pediatrické ordinaci. Zároveň můžeme monitorovat vitální funkce pacientů a v případě potřeby zajistit rychlý překlad na standardní lůžkové oddělení,“ popsal Pospíšil. Nejčastěji zde lékaři řeší gastroenteritidy spojené s dehydratací, dechové obtíže vyžadující inhalační terapii a pozorování po nezávažných úrazech.

„Významným benefitem stacionární péče je minimalizace stresu u malých pacientů, jednoduše odpadá stresový faktor z hospitalizace,“ zdůraznil lékař. Rodiče pak oceňují možnost být s dítětem bez ohledu na jeho věk a také individuální přístup ze strany personálu, který tvoří lékař a dětská zdravotní sestra.

Podle zástupce primářky Pospíšila jsou dětské stacionáře zařízení, které ve zdravotnictví mají a do budoucna budou mít své místo, a to ještě výraznější než dnes: „Pediatrickou populaci můžeme považovat za nejzdravější populaci na světě a hodně diagnóz se dá řešit cestou dětských stacionářů. Musíme však mít také na paměti, že některá část dětí bude vyžadovat hospitalizační péči. Určit, kdy je hospitalizace nutná, to je úkolem lékařů primární péče, a právě lékařů dětských stacionářů.“

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy
    Zdraví

    V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy

    Nový navigační systém má Fakultní nemocnice Olomouc. Pavilonová nemocnice, která se rozkládá na ploše 33 hektarů, má nyní nové směrovky rozmístěné na uzlových bodech areálu. Novinkou je i propojení s navigací na webu Mapy.cz.

  • FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije
    Zdraví

    FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije

    Přímo pod okny Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc se letos poprvé uskuteční unikátní kulturní festival s názvem Onkologie (o)žije. Akce, která navazuje na dřívější projekt Olomouc (o)žije, proběhne od 23. do 27. června 2025 a nabídne pacientům i návštěvníkům hudbu, lidskost a povzbuzení v těžkém životním období.

Seriály