Ambulantně, ale s péčí nemocnice. Šternberský stacionář usnadňuje léčbu dětí

Téměř rok pomáhá dětem ve šternberské nemocnici dětský stacionář. Slouží jako mezistupeň mezi ambulantní péčí a hospitalizací, která bývá pro děti často stresující. „Významným benefitem stacionární péče je minimalizace stresu u malých pacientů, jednoduše odpadá stresový faktor z hospitalizace,“ říká zástupce primářky Novorozeneckého oddělení a dětské ambulance Nemocnice AGEL Šternberk Lukáš Pospíšil. Od dubna 2024 v něm zdravotníci poskytli péči více než 160 dětským pacientům.

Péče o dětské pacienty v posledních několika letech zažívá velké změny. „Díky rychlé dostupnosti vyšetření a přesnější diagnostice můžeme volit efektivnější léčebné postupy bez nutnosti preventivních hospitalizací,“ popisuje Lukáš Pospíšil. Jedním z příkladů může být změna přístupu k úrazům hlavy. „Dříve se každý pád na oblast hlavy automaticky řešil hospitalizací. Dnes při správném managementu a s využitím nejmodernějších postupů můžeme mnoho případů zvládnout ambulantně,“ vysvětluje Pospíšil.


Dětský stacionář ve Šternberku, otevřený ve všední dny od 7:00 do 15:30, poskytuje péči dětem od narození až do 19 let. Slouží jako přechod mezi ambulantním ošetřením a hospitalizací.


„Disponujeme plným vybavením pro terapie, které nelze provést v běžné pediatrické ordinaci. Zároveň můžeme monitorovat vitální funkce pacientů a v případě potřeby zajistit rychlý překlad na standardní lůžkové oddělení,“ popisuje Pospíšil. Lékaři ve Šternberku nejčastěji pomáhají dětem s žaludečními a střevními potížemi spojenými s dehydratací, dýchacími problémy, které vyžadují inhalaci, a také sledují děti po menších úrazech.




Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vyhledávání spojů a informace o zpoždění. To umí aplikace CestujOK, kterou provozuje skoro 3 roky Integrovaný dopravní systém Olomouckého kraje. Krom těchto funkcí mohou cestující sledovat polohu svého regionálního spoje. Více.
  • OLOMOUC
    Stavbaři v areálu FNOL dokončili hrubou stavbu ústředního pavilonu B, do které se pustili předloni. osmipodlažní budova za 3,5mld korun má být hotová v květnu 2028. Nemocnice do ní přestěhuje 4 kliniky. 
  • PŘEROVSKO
    Nové místo k procházkám v Hranicích. Hotová je první etapa revitalizace nábřeží v Kropáčově ulici. 

Nejnovější

Nejčtenější

  • Pozor při procházkách, klíšťata jsou extrémně aktivní
    Zdraví

    Pozor při procházkách, klíšťata jsou extrémně aktivní

    Meteorologové varují před mimořádnou aktivitou klíšťat na území celé republiky, včetně Olomouckého kraje. Aktivita je podle nich na nejvyšším stupni a hrozí zvýšené riziko přenosu infekcí, jako je klíšťová encefalitida nebo lymská borelióza.

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije
    Zdraví

    FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije

    Přímo pod okny Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc se letos poprvé uskuteční unikátní kulturní festival s názvem Onkologie (o)žije. Akce, která navazuje na dřívější projekt Olomouc (o)žije, proběhne od 23. do 27. června 2025 a nabídne pacientům i návštěvníkům hudbu, lidskost a povzbuzení v těžkém životním období.

Seriály