Vymyslel, jak ochránit včely před nebezpečnou varroázou. Karel Dušek může získat Cenu kraje
Karel Dušek je dlouholetý člen Českého svazu včelařů ZO Olomouc, jako vedoucí výzkumného týmu působil řadu let ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, kde zkoumal, šlechtil a uchovával genofond léčivých bylin i zeleniny pro budoucí pokolení. Udržoval zde navíc i jednu ze dvou kolekcí odrůd česneku na světě. Teď je nominovaný na Cenu Olomouckého kraje v kategorii: Cena za významný počin v ochraně životního prostředí. Hlasovat můžete zde.
Ve VÚRV Olomouci měl na starosti Národní program genetických zdrojů – odrůdy rostoucí na našem území i důležité odrůdy krajové. Velmi přitom spoléhal i na pomoc včel, které proto chová a vymyslel dokonce i patent na boj s nebezpečnou nemocí včel varroázou. Jedná se o varroalampu, jakousi trubku se čtyřmi chobůtky – tryskami, která je určena k rychlé aplikaci léčiv proti kleštíku včelímu s využitím cirkulace vzduchu s účinnou látkou bez přímého zásahu do včelího díla v úlu. Byl také u projektu kdy se včelí produkt propolis úspěšně testoval pro boj s nemocí krav - chorobou s názvem mastitida, česky zánět vemene.
V současné době působí pan Dušek v rámci šíření osvěty a vzdělávání na akcích PELERA CZ zs a ZO ČSV Olomouc a předává tak lásku ke včelařství jeho následovníkům.