Olympijský oheň uhasl. Olomoucký kraj skončil na 4. místě

636 sad medailí bylo rozdáno. Od 26. do 30. června soutěžilo téměř 3600 mladých nadějí v Olomouckém kraji na Hrách X. letní olympiády dětí a mládeže (ODM). V Olomouci, Prostějově, Přerově, Uničově, Kojetíně a Velké Bystřici zápolily výběry čtrnácti krajů České republiky ve dvaceti různých sportech. Celkové hodnocení ovládli sportovci z Jihomoravského kraje.

„Olympiáda dětí a mládeže byla největší sportovní akcí, jakou jsme za poslední roky pořádali. A to nejen co do náročnosti organizace, ale také co do společenského významu. Kdo zažil zahajovací ceremoniál na Andrově stadionu a jeho atmosféru, kterou vytvořilo téměř sedm tisíc převážně mladých diváků, jistě na tento zážitek nezapomene. Vůbec nepochybuji o tom, že mladé sportovkyně a sportovci nechali na všech čtyřiatřiceti sportovištích v šesti městech našeho kraje svůj pot i své srdce. Děkuji tímto jim, všem členům jejich výprav a také organizátorům z řad Českého olympijského výboru, kraje i ostatním za jedinečnou a skvělou akci,“ popsal hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Zatímco první místo zůstalo na Moravě, stupně vítězů už doplnili pouze sportovci a sportovkyně z Čech. Druhá skončila Praha a třetí Středočeský kraj. Hostitelský Olomoucký kraj se s 375 body umístil na čtvrté příčce.

„4500 zúčastněných, z toho 3600 sportovců, dny plné napětí, sportovních výkonů na vrcholové úrovni, medailové ceremoniály, skvělá organizace. Reakce nejen účastnických výprav, ale i kolegů z jiných krajů byly pozitivní, což je pro nás velkou odměnou. Kromě toho jsem pyšný na reprezentanty Olomouckého kraje, kteří v obrovské konkurenci skončili na čtvrtém místě. Klobouk dolů,“ uvedl Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast sportu. 

Na Olympiádu dětí a mládeže přišlo mladé talenty podpořit 127 současných či bývalých profesionálních sportovců. Jiří Prskavec postavil trasu vodního slalomu a poté ji i s Lukášem Rohanem otestoval. Jakub Jurka nechyběl na šermu, Karel Poborský dohlížel na fotbalové finále, Jiří Novák sledoval tenisty na kurtech v Prostějově a Jiří Tabák podporoval sportovní gymnasty a gymnastky. Na atletickém stadionu předávala medaile Šárka Kašpárková, na tom plaveckém zase Barbora Janíčková.

„Výjimečnost Olympiády dětí a mládeže spočívá v unikátní součinnosti jednotlivých krajů a Českého olympijského výboru.  Stejně jako v uplynulých letech, rovněž v roce 2022 se nám podařilo připravit pro děti hlavně sportovní zážitek na celý život. V průběhu akce dorazily na sportoviště desítky úspěšných sportovců, řada z nich se sama ODM několikrát zúčastnila a pořád na těchto pět dní vzpomíná s úsměvem na tváři. Věřím, že spokojení a motivovaní odjížděli všichni mladí sportovci, protože už to, že se sem kvalifikovali, vnímám jako obrovský úspěch,“ řekl místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman.

Největší multisportovní akci v České republice si nenechaly ujít ani kamery České televize. Živě bylo přenášeno čtrnáct sportů, reportéři nabídli vstupy ze všech dvaceti disciplín. Vůbec poprvé byla většina soutěží díky podpoře sportovních svazů streamovaná. Celkově bylo na ČT sport a CZECHTEAM.TV odvysíláno 1000 hodin plných sportování a zábavy.

Další novinkou se v rámci 19. ročníku ODM staly bílé karty. Ty udělovali sportovcům rozhodčí za fair-play chování. Tato myšlenka je dlouhodobě jedním z pilířů Olympiády dětí a mládeže a poslední červnový týden se v Olomouckém kraji čestně zachovalo 24 sportovců. Komise poté vybrala jeden čin, který ocenila na závěrečném ceremoniálu. Hodinky PRIM získal házenkář Jiří Štěpán z Moravskoslezského kraje, který poskytl první pomoc soupeři a upozornil rozhodčí, že vstřelil gól až po odpískání. Cenu mu předal šestinásobný paralympijský vítěz a člen Českého klubu fair play Jiří Ježek. Oceněn byl rovněž hrdinský čin trenérů házené Miroslava Vávry a Jana Slavíka z Jihočeského kraje, kteří při procházce městem zachránili tonoucího člověka.

Olympijskou štafetu nyní přebírá Královéhradecký kraj, který už za šest měsíců přivítá zimní edici.

Související

  • Byl bych rád, kdyby na ligu chodilo sedm až osm tisíc lidí, říká koordinátor fanoušků Müller
    Sport
    Rozhovory

    Byl bych rád, kdyby na ligu chodilo sedm až osm tisíc lidí, říká koordinátor fanoušků Müller

    Evropské poháry, vlakový výjezd do Mohuče i rostoucí aktivita fanoušků. Koordinátor fanoušků SK Sigma Olomouc Zbyněk Müller v bilančním rozhovoru hodnotí uplynulou sezonu, popisuje zákulisí největších fanouškovských akcí a přibližuje plány, které mají přivést na Andrův stadion ještě více lidí.  

  • Stoper Beneš je zpět v Sigmě, bude působit v béčku
    Sport

    Stoper Beneš je zpět v Sigmě, bude působit v béčku

    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Uvedla to Sigma na svém webu s tím, že by mít roli zkušeného hráče a mentora pro mladší fotbalisty.

  • Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun
    Sport
    Společnost

    Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun

    Olomoucká radnice chystá v městské části Nemilany stavbu sportovní haly pro míčové sporty zhruba za 236 milionů korun. Radní v úterý schválili studii, která poslouží jako podklad pro přípravu projektu. Na sociálních sítích o tom informoval primátorčin náměstek Miloslav Tichý (ANO).

  • Habusta, Matocha a další, Sigma skládá nové béčko
    Sport

    Habusta, Matocha a další, Sigma skládá nové béčko

    Před startem přípravy béčka prodloužili smlouvy s SK Sigma Olomouc dva hráči z kádru minulé sezóny, jsou to obránce Vojtěch Křišťál a útočník Adam Proniuk. První profesionální kontrakt podepsal s klubem mládežnický reprezentant Miroslav Andrle, který nastupoval v uplynulé sezoně za dorost. Kádr rozšířili také záložník Marek Matocha a obránce Jakub Habusta. Oba odchovanci se do Sigmy vracejí z Prostějova, kde jim skončily smlouvy. Sigma o tom informovala na svém webu.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály