Olomoučtí fanoušci jsou jedineční, dělají ze závodu svátek města, říká běžkyně Masničáková

Ačkoliv byla vždy pouze amatérkou, kariéru Blance Masničákové může závidět kdejaký profesionál. Na svém kontě má dvacet sedm maratonů, přes čtyřicet půlmaratonů, jeden ultramaraton a mnoho menších závodů. Rodačka z Pardubic, žijící v Olomouci, startovala i na závodech v Paříži nebo v Krakově. Nyní promluvila o úskalích olomouckého půlmaratonu nebo o mladších běžeckých generacích v Olomouci.

Jaká je historie olomouckého půlmaratonu? Zúčastnila jste se všech závodů?

Poprvé se olomoucký půlmaraton běžel v roce 2010, od té doby se koná každý rok, s výjimkou vynucené covidové přestávky v roce 2020. Já jsem poprvé běžela v roce 2012, od té doby jsem nevynechala jediný ročník až do loňského závodu. I ročníky 2010 a 2011 pro mě ovšem byly důležité, protože jejich jedinečná atmosféra mě po mnohaleté pauze přiměla vrátit se k závodnímu běhání. Tomu jsem se věnovala od dětství.

Mezi místními se traduje, že právě olomoucký půlmaraton má nejlepší atmosféru v republice. Je to pravda, nebo si každé velké město považuje své fanoušky za nejlepší?

Běžela jsem desítky maratonů, půlmaratonů i jiných závodů po celé České republice a zahraničí. Ze své zkušenosti mohu potvrdit, že olomoučtí fanoušci jsou opravdu jedineční. Fandit chodí celé rodiny, je to svátek pro město i celý region. Samozřejmě až na pár rozzlobených řidičů, kterým vadí uzavírky, ale s tím se nedá nic dělat. Je to opravdový zážitek, který k běhání motivoval už mnoho lidí, včetně zarytých odpůrců běhu.

Který ročník vám utkvěl v paměti?

Vlastně mi v paměti utkvěly hned dva, jeden v pozitivním a druhý v negativním slova smyslu. Ráda vzpomínám na půlmaraton v roce 2014, kde jsem zaběhla svůj osobní rekord 1:34:00. Ještě silnější vzpomínku mám na ročník 2016, kdy jsem závod nedokončila kvůli horkému počasí. Olomoucký půlmaraton se totiž běhá v druhé polovině června, kdy bývá opravdu horko. Tehdy to bylo ale opravdu extrémní. Pamatuji si, že několik desítek běžců skončilo v nemocnici.

Opravdu to bylo tak hrozné?

Osobně se mi běhá nejlépe v teplotě okolo 15 stupňů, v horku se trápím. V roce 2016 to už od začátku nešlo dobře a přibližně na 11. kilometru se mi z kombinace teploty a fyzické námahy udělalo zle, měla jsem mžitky před očima. Doporučuji všem běžcům, zejména hobíkům (amatérští běžci) jako já, naslouchat svému tělo a přizpůsobit tempo jeho možnostem. Někdy je lepší odstoupit a připravit se na další závod.

Zúčastníte se i letošního ročníku?

Už pouze jako divák. Kvůli ortopedickým problémům jsem musela své běhání omezit pouze na občasný lehký jogging. Běhání jsem si ale v životě užila dost. Navíc v Olomouci máme skvělé mladší vytrvalkyně, například Jitku Špičákovou a Janu Fritscherovou, nad jejichž výkony zůstává rozum stát. Mohu tedy v klidu odejít do běžeckého důchodu a fandit mladším generacím.

Související

  • Nezapomeneme, Johne! V Olomouci se rodina a fotbalová veřejnost rozloučila se zesnulým Petrem Uličným
    Sport

    Nezapomeneme, Johne! V Olomouci se rodina a fotbalová veřejnost rozloučila se zesnulým Petrem Uličným

    Rodinní příslušníci i široká fotbalová veřejnost se dnes v obřadní síni olomouckého krematoria rozloučila s legendárním trenérem Petrem Uličným, který minulý pátek zemřel ve věku 76 let. Mezi smutečními hosty byli vedle celé řady fotbalových osobností, hráčů, funkcionářů všech generací i dva někdejší tuzemští reprezentační trenéři Milan Máčala a Karel Brückner.

  • Sigmu povede Pavel Hapal s trojicí asistentů
    Sport

    Sigmu povede Pavel Hapal s trojicí asistentů

    Prvoligový tým SK Sigma Olomouc povede i do příští sezony Pavel Hapal. Realizační tým projde obměnou, především na pozici asistentů. Jeho nejbližšími spolupracovníky budou Jaime Monroy, Radoslaw Bella a Filip Rydval. Sigma to oznámila na svém webu.

  • Sigma začala přípravu, nejprve testy, potom hřiště
    Sport

    Sigma začala přípravu, nejprve testy, potom hřiště

    Fotbalisté SK Sigma Olomouc už začali s přípravou na novou sezónu Chance Ligy. Pod vedením trenéra Pavla Hapala si nejprve dali testování, to bylo o víkendu. A od pondělí 22. června už jsou i na hřišti.

  • Chance Liga 2026/27 rozlosována, Sigma začíná v Jablonci
    Sport

    Chance Liga 2026/27 rozlosována, Sigma začíná v Jablonci

    Fotbalová Chance Liga už má rozlosovaný ročník 2026/2027. Tým SK Sigma Olomouc do něj vstoupí zápasem v Jablonci, nejvyšší soutěž bude začínat poslední červencový víkend. Poprvé doma budou hrát Hanáci ve 2. kole proti Mladé Boleslavi.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály