Olomoucký ragbista hraje ve Francii

Zatímco v České republice nepatří ragby k nejpopulárnějším sportům, jsou země, kde je tomu opačně. A ve dvou z nich už to poznal David Václavík, mladý talent z Rugby Clubu Olomouc. Nejprve získával zkušenosti na Novém Zélandu, nyní působí ve Francii. A jaké to tam je, o tom prohovořil pro webovou stránku olomouckého ragbyového klubu.

Ragby je ve Francii téměř náboženstvím – stadion je svatyně, hráči bojovníci a fanoušci žijí hrou naplno. David Václavík poznává tamní prostředí na vlastní kůži. „Už dříve jsem měl zkušenosti se zahraničním ragby na Novém Zélandu a už tehdy mě to ohromilo, tak jsem si chtěl zkusit něco podobného znovu. Také jsem chtěl zlepšit úroveň své hry a dovedností a Francie se naskytla jako fajn možnost, jak toho dosáhnout,“ řekl Václavík. „Momentálně hraju za US Issoire a můj první dojem byla hlavně radost z toho, že můžu být součástí tak silného týmu a že strávím rok v zahraničí. Zároveň jsem ale měl trochu strach z nového prostředí a cizího jazyka,“ podotkl.

V čem vidí největší rozdíl mezi ragby v České republice a ve Francii? „Největší rozdíl vidím v rychlosti hry, která je rozhodně vyšší než v Česku. Také hráči mají lepší individuální dovednosti,“ řekl Václavík. „Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykl na vyšší tréninkové tempo a celkově serióznější přístup na trénincích, ale nebylo to nic, co by se nedalo zvládnout. Víc než fyzicky mi dělalo problém stíhat vnímat, co se děje na hřišti. Kluci tady totiž byli ve všem rychlejší, než jsem byl zvyklý,“ poznamenal.

Do nového prostředí v cizí zemi zapadl bez problémů. „Trochu mě až překvapilo, jak mě hráči a trenéři vzali do týmu a do té jejich ragbyové rodiny, kterou už měli vytvořenou. Myslel jsem si, že se na mě budou chvíli dívat jako na někoho, kdo nepochází z ragbyové země, a že mě nějakou dobu nebudou brát vážně, ale to se vůbec nestalo. Jenom ta jazyková bariéra byla ze začátku problém. Z týmu totiž moc kluků anglicky neumělo, ale hlavní trenér uměl a to mi vše ulehčilo,“ řekl Václavík.

A přidal postřeh, co by se dalo přenést z francouzského přístupu do tuzemského, olomouckého. „Určitě bychom mohli zlepšit celkové tempo a přístup k tréninku. Také bychom mohli zapracovat na dravosti a chtíči vyhrát. To je podle mě věc, která nám chybí,“ uvedl Václavík, který má za cíl být co nejlepším hráčem. „Snažím se také vyhledávat výzvy, které mě mohou posunout jak v ragbyovém životě, tak i mimo něj,“ dodal.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Nezapomeneme, Johne! V Olomouci se rodina a fotbalová veřejnost rozloučila se zesnulým Petrem Uličným
    Sport

    Nezapomeneme, Johne! V Olomouci se rodina a fotbalová veřejnost rozloučila se zesnulým Petrem Uličným

    Rodinní příslušníci i široká fotbalová veřejnost se dnes v obřadní síni olomouckého krematoria rozloučila s legendárním trenérem Petrem Uličným, který minulý pátek zemřel ve věku 76 let. Mezi smutečními hosty byli vedle celé řady fotbalových osobností, hráčů, funkcionářů všech generací i dva někdejší tuzemští reprezentační trenéři Milan Máčala a Karel Brückner.

  • Dva národy, čtyři dny, stovky jezdců. Jeseník zve na mistrovství v silniční cyklistice
    Sport
    Společnost

    Dva národy, čtyři dny, stovky jezdců. Jeseník zve na mistrovství v silniční cyklistice

    Na Mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice zve Jeseník. Nejdůležitější závod sezony organizátoři plánují už od čtvrtku 25. června, probíhat bude až do neděle 28. června. Oslaví cyklistiku, vášeň i odhodlání, které jezdce spojuje napříč generacemi.

  • Sigmu povede Pavel Hapal s trojicí asistentů
    Sport

    Sigmu povede Pavel Hapal s trojicí asistentů

    Prvoligový tým SK Sigma Olomouc povede i do příští sezony Pavel Hapal. Realizační tým projde obměnou, především na pozici asistentů. Jeho nejbližšími spolupracovníky budou Jaime Monroy, Radoslaw Bella a Filip Rydval. Sigma to oznámila na svém webu.

Seriály