Jsem rád, že jsem zpátky, říká cyklista Julian Alaphilippe

Dvojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Julian Alaphilippe je rád, že se mohl vrátit po delší době do Česka a využít etapový závod Czech Tour jako součást závěrečné přípravy na start pod pěti kruhy v Paříži. Jak uvedl během dnešního setkání s novináři po slavnostním představení účastnických týmů v Olomouci, touží se i v nejbližších dnech ukázat v dobrém světle a potěšit svými výkony české fanoušky.

"Není to poprvé, co jsem v Česku. Byl jsem tady v roce 2013 a také jsem tady jel párkrát cyklokros. Jsem moc rád, že jsem se sem mohl zase vrátit. Je to můj poslední závod před olympiádou v Paříži, takže jsem ohromně motivovaný ukázat se tady v té nejlepší formě," prohlásil dvaatřicetiletý závodník přední worldtourové stáje Soudal Quick-Step.

Ta přivezla do Česka silnou sestavu. "Máme tady opravdu silný tým, v téhle sestavě máme různé možnosti na zisk etapových vítězství. Samozřejmě se budu snažit, aby se mi podařilo také uspět. Zítřejší etapa je pro sprintery, což bude pro Lukea Lampertiho, který je opravdu rychlý. Půjdeme den za dnem, ale kdyby se mi podařilo vyhrát etapu, budu nadšený," vyhlížel Alaphilippe čtvrteční start závodu.

Velkou výzvou je olympijský závod

Během čtyř etap čeká jezdce převýšení přes 9 tisíc metrů. "Těším se více právě na ty těžké etapy než na tu zítřejší. Bude to dobrý závod, i díky tomu, kolik silných týmů se tady sešlo. Moc se na to těším," uvedl Alaphilippe. Těšil se i na fanoušky. "Jsou neskuteční. Je vidět, jak si to tady každý užívá. Pro jezdce je skvělé závodit v takové atmosféře, musím ještě jednou poděkovat za pozvání."

Letos okusil poprvé v kariéře Giro d'Italia a dokázal vyhrát etapu. Dílčí vavříny tak má mistr světa z let 2020 a 2021 už ze všech tří závodů trojkoruny Grand Tours. Další velkou výzvou bude olympijský silniční závod.

"Věřím, že mám dobrou formu. Od Gira jsem jel jen závod Kolem Slovenska, teď mám za sebou dva tréninkové týdny ve vysoké nadmořské výšce. Myslím, že jsem tam odvedl spoustu dobré práce a jsem dobře připravený do Paříže. A stejně tak věřím, že zajedu dobrý závod i tady," přál si Alaphilippe.

Cíl pro Paříž nechtěl konkretizovat, ale je zřejmé, že touží uspět. "Nevím, co přesně očekávat, ale určitě tam pojedeme se snahou dosáhnout nějakého dobrého výsledku, budeme se snažit vyhrát. Bude to závod, který není tak obvyklý, vždyť pojedeme 270 kilometrů. Navíc s týmem, v němž budeme jen čtyři," přemítal Alaphilippe.

Spadnout nechcete v žádném závodě

"Bude to prostě něco mimořádného, něco úplně jiného v porovnání s jinými závody. Já si to ale nechci komplikovat přehnanými očekáváními. Nechci se nechat svazovat tím, že jde o olympiádu. Chci prostě jet na plný plyn a bojovat se svými třemi parťáky. Uvidíme, na co to bude stačit," dodal Alaphilippe.

Bude s ohledem na blížící se olympiádu na Czech Tour opatrnější? "Samozřejmě doufám, že to tady absolvuji bez nějakého pádu. Ale spadnout nechcete nikdy v žádném závodě. Je třeba být opatrný, ale závod je prostě závod. Občas jedete vážně hodně rychle a je to tvrdé. Budu se snažit vyhrát a zároveň se vyhnout nějaké kolizi," plánoval Alaphilippe.

Jeho týmovým kolegou byl dlouho Zdeněk Štybar, pak i Petr Vakoč, v současnosti hájí barvy belgické stáje další Češi Josef Černý a Jan Hirt. "Se Zdeňkem jsme pořád dobří kamarádi, občas spolu vyrazíme na trénink. V kontaktu jsem i s Petrem Vakočem. Vede si dobře v gravelu. Jsou to pro mě v souvislosti s nimi jen samé dobré vzpomínky," řekl Alaphilippe.

Související

  • Nezapomeneme, Johne! V Olomouci se rodina a fotbalová veřejnost rozloučila se zesnulým Petrem Uličným
    Sport

    Nezapomeneme, Johne! V Olomouci se rodina a fotbalová veřejnost rozloučila se zesnulým Petrem Uličným

    Rodinní příslušníci i široká fotbalová veřejnost se dnes v obřadní síni olomouckého krematoria rozloučila s legendárním trenérem Petrem Uličným, který minulý pátek zemřel ve věku 76 let. Mezi smutečními hosty byli vedle celé řady fotbalových osobností, hráčů, funkcionářů všech generací i dva někdejší tuzemští reprezentační trenéři Milan Máčala a Karel Brückner.

  • Sigmu povede Pavel Hapal s trojicí asistentů
    Sport

    Sigmu povede Pavel Hapal s trojicí asistentů

    Prvoligový tým SK Sigma Olomouc povede i do příští sezony Pavel Hapal. Realizační tým projde obměnou, především na pozici asistentů. Jeho nejbližšími spolupracovníky budou Jaime Monroy, Radoslaw Bella a Filip Rydval. Sigma to oznámila na svém webu.

  • Sigma začala přípravu, nejprve testy, potom hřiště
    Sport

    Sigma začala přípravu, nejprve testy, potom hřiště

    Fotbalisté SK Sigma Olomouc už začali s přípravou na novou sezónu Chance Ligy. Pod vedením trenéra Pavla Hapala si nejprve dali testování, to bylo o víkendu. A od pondělí 22. června už jsou i na hřišti.

  • Chance Liga 2026/27 rozlosována, Sigma začíná v Jablonci
    Sport

    Chance Liga 2026/27 rozlosována, Sigma začíná v Jablonci

    Fotbalová Chance Liga už má rozlosovaný ročník 2026/2027. Tým SK Sigma Olomouc do něj vstoupí zápasem v Jablonci, nejvyšší soutěž bude začínat poslední červencový víkend. Poprvé doma budou hrát Hanáci ve 2. kole proti Mladé Boleslavi.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály