Povodně nejsou atrakce, upozornil primátor. Povodňové komise rozhodují o opatřeních

Ve městech zasedají povodňové komise, připravují krizové scénáře a chystají se na možnost povodní. Povodňové komise vyhodnocují dostupné informace. Rozhoduje se i o opatřeních k zvládnutí možné krizové situace. Závěry z jednání se dočtete na Olomouckém Reportu. Zasedá také povodňová komise Olomouckého kraje.

„Scénáře a předpovědi vypadají hrozivě, ale zatím opravdu nedokážeme říct, jak bude víkend v Olomouci vypadat. Odhadovat můžeme zhruba s předstihem dvou dnů, ale dokud nezačne pršet v Jeseníkách, bylo by to jen hádání. Ve chvíli, kdy se zkomplikuje situace no vodních tocích v Jeseníkách, budeme mít s předstihem dvanácti až osmnácti hodin poměrně jasnou představu o tom, co hrozí Olomouci,“ řekl vedoucí odboru ochrany olomouckého magistrátu Jan Langr. „Povodňovou komisi svoláváme i proto, aby se všechny složky zapojené do případného krizového scénáře navzájem informovaly o své připravenosti a o dalších krocích,“ dodal.

V souladu s povodňovými plány probíhají již nyní přípravy městských společností a organizací. Tyto přípravy zahrnují kontrolu kanalizace a dešťových vpustí, aktivaci pracovních pohotovostí, přípravu protipovodňového materiálu, techniky a také zapojení hasičských jednotek.

"Povodně nejsou atrakce, vyzýváme občany, aby nepanikařili, ale zároveň aby se nejezdili dívat na vodu," upozornil primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO).


Přípravy na krizový scénář města Olomouce:

  • Jsou připraveny zásoby písku i pytlů a mobilní hráze, které může město případně využít k zajištění kolektivní ochrany.
  • Bude uzavřena náplavka.
  • Nastane-li krizový scénář, budou připraveny plochy pro možnost přeparkování vozidel ze záplavových oblastí.
  • Kontroluje se propustnost a průchodnost dešťových a kanalizačních vpustí.
  • Dopravní podnik posílí na víkend pohotovostní službu kvůli případné potřebě přemístění vozidel MHD nebo jejich využití pro případnou evakuaci.
  • Povodí Moravy ze svých staveb odstraňuje techniku a naopak připravuje mechanizaci pro zajištění propustnosti vodních toků, probíhá dočišťování menších vodních toků.
  • Kvůli hlášenému silnému větru bude odbor městské zeleně monitorovat také situaci v parcích a v případě hrozícího nebezpečí v součinnosti s městskou policií omezí vstup do parků.
  • Bude aktivována krizová linka.

Připravený je i krizový štáb Olomouckého kraje

"Právě jsme skončili jednání povodňové komise, jednali jsme i s třemi ministry vlády. Připravujeme se na situaci na celorepublikové úrovni," uvedl na briefingu hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (STAN). "Troufám si tvrdit, že v kraji jsme na situaci připraveni. Je to i díky tomu, že od včerejška jednáme a srovnáváme přípravu s povodněmi v roce 1997."

Na situaci jsou připraveni i hasiči, ale výstraha platí pro celý Olomoucký kraj. "Od dnešního večera posilujeme zaměstnance operačního střediska, budeme posilovat i stavy na stanicích. Máme připraveno několik scénářů, situaci budeme vyhodnocovat," informoval za Hasičský sbor Olomouckého kraje Karel Kolářík. Hasiči průběžně informují i občany, aby si přeparkovali auta z dosahu vodních toků.

"Nejhorší situace bude na Jesenicku, ale úhrny srážek zasáhnout celé území působnosti Povodí Moravy. Byly zkontrolovány veškeré stavby v okolí vodních toků," řekl za Povodí Moravy David Fína.

Extrémní srážky v Olomouckém kraji předpokládají meteorologové od čtvrteční půlnoci do neděle, na většině území kraje hlásí extrémní srážky v rozmezí od 150 do 250 mm. Toto číslo je součtem za celé čtyři dny. Na Jesenicku a Šumpersku je toto číslo ještě vyšší, většinou se pohybuje okolo 300 milimetrů, ale v extrémních případech hrozí i 450 milimetrů srážek na metr čtvereční. 

Související

  • V Olomouckém kraji v sobotu padaly teplotní rekordy, bylo výrazně přes 30 stupňů
    Společnost

    V Olomouckém kraji v sobotu padaly teplotní rekordy, bylo výrazně přes 30 stupňů

    Na osmi z 11 stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Olomouckém kraji s dlouhodobou historií měření padly teplotní rekordy pro 20. června. Na některých místech se teplota dostala i nad 33 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu v regionu zaznamenala stanice v Prostějově s hodnotou 33,8 stupně Celsia. Dosavadní devět let staré maximum pro 20. červnový den tam bylo o stupeň nižší. ČTK to řekl dnes řekl Tomáš Ostrožlík z ostravského pracoviště ČHMÚ.

  • Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest
    Společnost

    Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest

    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne.

  • Highlighty týdne: Další várka olomouckých uzavírek, čistější Poděbrady
    Společnost

    Highlighty týdne: Další várka olomouckých uzavírek, čistější Poděbrady

    Je tu neděle a my pro vás máme pravidelnou rubriku Highlighty týdne. Představíme témata, která patřila mezi největší a nejčtenější za uplynulý týden.  

  • Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod
    Společnost

    Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod

    V Olomouci v noci na dnešek prasklo hlavní vodovodní potrubí u budovy magistrátu v Hynaisově ulici nedaleko centra města, možnou příčinou jsou vysoké teploty. Následovaly další dvě havárie vodovodu v okolí, kvůli nimž v několika ulicích neteče pitná voda. 

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály