Zámecké rybníky se proměňují. Revitalizace v Čechách pod Kosířem přinese biodiverzitu i lepší vzhled

Zámecký areál v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku prochází revitalizací. Ta se týká místních rybníků, zatím návštěvníci prochází kolem staveniště. Na jaře by už ale podle místního kastelána mohlo být hotovo alespoň u jednoho z rybníků.

"V současnosti jsou dodělané vedlejší výkopové práce, je rozjetý Malý rybník, který by mohl být už do jara hotový," řekl pro Report Martin Váňa, kastelán zámku Čechy pod Kosířem.

Velký rybník se bude revitalizovat v průběhu celého letošního roku. "Jsou tam poměrně složité stavební práce, a to hlavně na hrázi. Velký rybník by měl být dokončený na jaře roku 2026," informoval Váňa.

"Jednak byly rybníky osázené cizokrajnými rybami, byl tu třeba karas stříbřitý, ten u nás nemá co dělat a je to invazivní druh, který vytlačuje ty původní. Ryby budou vysázeny až tři roky po revitalizaci rybníka, aby stihly v klidu vzrůst další druhy rostlin. Budou mít prostor i nejrůznější litorální rostliny, tedy třeba rákos. Vznikne i prostor pro nejrůznější živočichy, kteří právě úkryt v litorálech vyhledávají," vysvětlil pro Report kastelán, jak přispěje revitalizace rybníků k větší biodiverzitě.

Zámek Čechy pod Kosířem, který spravuje Vlastivědné muzeum v Olomouci, láká na interiéry a pokoje zařízené podle života hraběcí rodiny Silva-Tarouca. Podle kastelána byly naposledy rybníky odbahněny na začátku 90. let minulého století. "Důslednější práce byly provedeny v 70. letech. Co se týče hrází, ty nebyly 1. poloviny 20. století, tedy od dob života rodiny Silva-Tarouca, upravovány," zakončil kastelán Martin Váňa.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály