Žalobce žádá pro bývalého policejního náměstka z kauzy Vidkun pět let vězení

Žalobce žádá pro bývalého olomouckého krajského policejního náměstka Karla Kadlece souzeného v kauze Vidkun pětiletý trest vězení. Podmíněný trest, který mu za korupční jednání uložil krajský soud, je nepřiměřený, a to i kvůli generální prevenci, řekl dnes u Vrchního soudu v Olomouci státní zástupce Miroslav Stoklásek. Případ se týká ovlivňování kauz a úniků informací z policejních spisů. Kromě Kadlece v něm čelí obžalobě podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD, nyní SOCDEM). Všichni tři dnes vinu u soudu opět popřeli. Soud rozsudek vyhlásí 21. října.

Kadlece krajský soud za vynášení informací z trestních spisů u devíti trestních kauz odsoudil za pokus o zneužití pravomoci úřední osoby a uložil mu tři roky s podmíněným odkladem na pět let a peněžitý trest 438 tisíc korun. Také mu zakázal činnost na pět let.

"Nemůžu souhlasit s tím, že za tuto trestnou činnost dostal trest na samé spodní hranici trestní sazby a navíc jako trest podmíněný. Trestné činnosti se dopouštěl dlouhodobě a ve velkém rozsahu, obžalovaného Kyselého informoval nejen dlouhodobě, ale také o všem, co se na krajském ředitelství dělo," uvedl žalobce s tím, že právě ke Kadlecovi se všechny informace o všech kauzách sbíhaly.

Státní zástupce kritizoval i jeho postoj k trestnímu řízení, bez jediné stopy sebereflexe. Na místě je podle něj také otázka generální prevence. "Tato kauza je sledována nejen mediálně, ale i příslušníky bezpečnostních sborů. Je náročné takovou trestnou činnost detekovat a prokázat, bylo by velkou chybou, kdyby od soudu odešel pouze s podmínkou. Byl náměstek krajského ředitelství, měl být vzorem pro ostatní příslušníky. Podmíněný trest nebude působit jako trest výchovný a neodradí ostatní příslušníky od takového jednání," doplnil žalobce.

Kadlec dnes znovu svou vinu popřel, tvrdil, že kauzy, o kterých se s Kyselým bavil, byly prý před promlčením. "Ty rozhovory, co jsme měli, nebyly žádným vynášením informací," uvedl Kadlec. Jeho obhájce Tomáš Grepl žádal zproštění. Poukázal na to, že od zahájení trestního stíhání uběhlo devět let. "Přišel o zaměstnání u policie, o svou policejní kariéru, je veřejně prezentován jako zločinec. Za celou tuto dobu se trestní řízení neposunulo ani o milimetr, kdy by takto závažná obvinění byla zákonným způsobem podložena. Karel Kadlec nejen že žádné trestní řízení neovlivnil, ale ani nechtěl ovlivnit," uvedl obhájce.

Zproštění žádal také podnikatel Kyselý, který se poprvé po celou dobu řízení účastní soudu, stalo se tak poté, co mu vrchní soud před týdnem uložil za nepřítomnost pořádkovou pokutu. "Poté, co jsem 13. ledna 2016 opustil vazbu, jsem kauzu Vidkun mentálně vypustil z hlavy, i když ji mám stále v hlavě a cítím to jako velkou nespravedlnost. Celá kauza je vykonstruovaná," řekl dnes Kyselý. Krajský soud ho odsoudil za pokus účastenství ve formě organizátorství zneužití pravomoci úřední osoby a dostal tříletý podmíněný trest a peněžitý trest 346 tisíc korun. Žalobce dnes napadl výši jeho peněžitého trestu, soud podle něj vycházel pouze z příjmu starobního důchodce a opomněl, že je účasten v řadě obchodních společností. Žádá u něj peněžitý trest 1,82 milionu korun.

Svou vinu dnes popřel znovu také bývalý hejtman Rozbořil, odsouzený za podplácení a za účastenství ve formě pomoci zločinu zneužití pravomoci. Souzen je v celkové kauze za jednu věc, kdy podle rozsudku policejnímu náměstkovi Kadlecovi za informace v případu stavby jezdeckého areálu v Lazcích, který byl prověřován kvůli možnému dotačnímu podvodu, nabídl úplatek. "Celá věc se u něj týká jen jednoho rozhovoru v hospodě pod vlivem alkoholu," uvedl obhájce Petr Konečný. Rozbořila soud odsoudil ke dvěma letům s podmíněným odkladem na 3,5 roku a uložil mu peněžitý trest 182 tisíc korun. "Je to devět let zničeného života za něco, co si na nás někdo vymyslel," uvedl Rozbořil.

Související

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

  • Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené
    Společnost

    Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené

    Olomoucká zoo se těší z narození dvou mláďat pand červených. Matka je prvorodička a péči o ně se teprve učí, otcem je šestiletý samec z Francie. Rodina je ve společném výběhu. Pandy v olomoucké zoo chovají v páru už několik let.

  • V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů
    Společnost

    V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů

    V Olomouckém kraji dnes nejvyšší teplota dosáhla 36 stupňů, meteorologové ji naměřili ve Šternberku na Olomoucku. Teplo bylo i na horách, na Lysé v Beskydech překročila teplota 25 stupňů, příliš se neochladili lidé ani na Pradědu v Jeseníkách, kde bylo 21 stupňů. V Olomouckém kraji bylo překročeno denní maximum na 11 ze 13 stanic měřících více než 20 let, uvedli dnes meteorologové na sociálních sítích.

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály