Žalobce žádá pro bývalého policejního náměstka z kauzy Vidkun pět let vězení

Žalobce žádá pro bývalého olomouckého krajského policejního náměstka Karla Kadlece souzeného v kauze Vidkun pětiletý trest vězení. Podmíněný trest, který mu za korupční jednání uložil krajský soud, je nepřiměřený, a to i kvůli generální prevenci, řekl dnes u Vrchního soudu v Olomouci státní zástupce Miroslav Stoklásek. Případ se týká ovlivňování kauz a úniků informací z policejních spisů. Kromě Kadlece v něm čelí obžalobě podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD, nyní SOCDEM). Všichni tři dnes vinu u soudu opět popřeli. Soud rozsudek vyhlásí 21. října.

Kadlece krajský soud za vynášení informací z trestních spisů u devíti trestních kauz odsoudil za pokus o zneužití pravomoci úřední osoby a uložil mu tři roky s podmíněným odkladem na pět let a peněžitý trest 438 tisíc korun. Také mu zakázal činnost na pět let.

"Nemůžu souhlasit s tím, že za tuto trestnou činnost dostal trest na samé spodní hranici trestní sazby a navíc jako trest podmíněný. Trestné činnosti se dopouštěl dlouhodobě a ve velkém rozsahu, obžalovaného Kyselého informoval nejen dlouhodobě, ale také o všem, co se na krajském ředitelství dělo," uvedl žalobce s tím, že právě ke Kadlecovi se všechny informace o všech kauzách sbíhaly.

Státní zástupce kritizoval i jeho postoj k trestnímu řízení, bez jediné stopy sebereflexe. Na místě je podle něj také otázka generální prevence. "Tato kauza je sledována nejen mediálně, ale i příslušníky bezpečnostních sborů. Je náročné takovou trestnou činnost detekovat a prokázat, bylo by velkou chybou, kdyby od soudu odešel pouze s podmínkou. Byl náměstek krajského ředitelství, měl být vzorem pro ostatní příslušníky. Podmíněný trest nebude působit jako trest výchovný a neodradí ostatní příslušníky od takového jednání," doplnil žalobce.

Kadlec dnes znovu svou vinu popřel, tvrdil, že kauzy, o kterých se s Kyselým bavil, byly prý před promlčením. "Ty rozhovory, co jsme měli, nebyly žádným vynášením informací," uvedl Kadlec. Jeho obhájce Tomáš Grepl žádal zproštění. Poukázal na to, že od zahájení trestního stíhání uběhlo devět let. "Přišel o zaměstnání u policie, o svou policejní kariéru, je veřejně prezentován jako zločinec. Za celou tuto dobu se trestní řízení neposunulo ani o milimetr, kdy by takto závažná obvinění byla zákonným způsobem podložena. Karel Kadlec nejen že žádné trestní řízení neovlivnil, ale ani nechtěl ovlivnit," uvedl obhájce.

Zproštění žádal také podnikatel Kyselý, který se poprvé po celou dobu řízení účastní soudu, stalo se tak poté, co mu vrchní soud před týdnem uložil za nepřítomnost pořádkovou pokutu. "Poté, co jsem 13. ledna 2016 opustil vazbu, jsem kauzu Vidkun mentálně vypustil z hlavy, i když ji mám stále v hlavě a cítím to jako velkou nespravedlnost. Celá kauza je vykonstruovaná," řekl dnes Kyselý. Krajský soud ho odsoudil za pokus účastenství ve formě organizátorství zneužití pravomoci úřední osoby a dostal tříletý podmíněný trest a peněžitý trest 346 tisíc korun. Žalobce dnes napadl výši jeho peněžitého trestu, soud podle něj vycházel pouze z příjmu starobního důchodce a opomněl, že je účasten v řadě obchodních společností. Žádá u něj peněžitý trest 1,82 milionu korun.

Svou vinu dnes popřel znovu také bývalý hejtman Rozbořil, odsouzený za podplácení a za účastenství ve formě pomoci zločinu zneužití pravomoci. Souzen je v celkové kauze za jednu věc, kdy podle rozsudku policejnímu náměstkovi Kadlecovi za informace v případu stavby jezdeckého areálu v Lazcích, který byl prověřován kvůli možnému dotačnímu podvodu, nabídl úplatek. "Celá věc se u něj týká jen jednoho rozhovoru v hospodě pod vlivem alkoholu," uvedl obhájce Petr Konečný. Rozbořila soud odsoudil ke dvěma letům s podmíněným odkladem na 3,5 roku a uložil mu peněžitý trest 182 tisíc korun. "Je to devět let zničeného života za něco, co si na nás někdo vymyslel," uvedl Rozbořil.

Související

  • V Olomouckém kraji v sobotu padaly teplotní rekordy, bylo výrazně přes 30 stupňů
    Společnost

    V Olomouckém kraji v sobotu padaly teplotní rekordy, bylo výrazně přes 30 stupňů

    Na osmi z 11 stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Olomouckém kraji s dlouhodobou historií měření padly teplotní rekordy pro 20. června. Na některých místech se teplota dostala i nad 33 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu v regionu zaznamenala stanice v Prostějově s hodnotou 33,8 stupně Celsia. Dosavadní devět let staré maximum pro 20. červnový den tam bylo o stupeň nižší. ČTK to řekl dnes řekl Tomáš Ostrožlík z ostravského pracoviště ČHMÚ.

  • Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest
    Společnost

    Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest

    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne.

  • Highlighty týdne: Další várka olomouckých uzavírek, čistější Poděbrady
    Společnost

    Highlighty týdne: Další várka olomouckých uzavírek, čistější Poděbrady

    Je tu neděle a my pro vás máme pravidelnou rubriku Highlighty týdne. Představíme témata, která patřila mezi největší a nejčtenější za uplynulý týden.  

  • Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod
    Společnost

    Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod

    V Olomouci prasklo v noci na dnešek hlavní vodovodní potrubí u budovy magistrátu v Hynaisově ulici nedaleko centra města. Možnou příčinou jsou vysoké teploty. Následovaly další dvě havárie vodovodu v okolí, kvůli nimž v několika ulicích neteče pitná voda. 

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály