Žáci odevzdávají v rámci soutěže vysloužilé telefony. Ty se budou recyklovat

Padesátka středních, základních uměleckých škol, domů dětí a mládeže a středisek volného času z Olomouckého kraje se zapojila do soutěže Olomouckého kraje Odlož mobil. Studenti zmiňovaných institucí mají možnost vyhrát nový telefon, pokud donesou vysloužilý telefon. Cílem je poukázat na to, co se děje během recyklace elektrozařízení.

Soutěž pořádá olomoucké hejtmanství spolu s kolektivním systémem ASEKOL. „Naším cílem bylo oslovit studenty a předat jim informace o tom, že třídění drobného vysloužilého zařízení má opravdu smysl a sdělit jim, co se následně děje s odevzdaným elektrozařízením, a kde jej mohou odevzdávat,“ uvedl krajský radní pro oblast životního prostředí Martin Šmída.

Každý student, který odevzdá vysloužilý telefon společně s vyplněným kuponem se zapojí do soutěže o telefon a sluchátka od značky Apple. Čím více telefonů student donese, tím vyšší šanci má na výhru.


ASEKOL je nezisková společnost, která v zastoupení výrobců a dovozců elektrozařízení organizuje celostátní systém zpětného odběru elektrozařízení.


„Soutěží i zapojené školy, a to v celkovém počtu vybraných mobilních telefonů. Výsledek se bude počítat jako průměr sesbíraných telefonů na studenta. Udělena bude také speciální cena pro školu, která odevzdá absolutně nejvíce telefonů bez ohledu na počet studentů,“ doplnil krajský radní pro oblast školství Aleš Jakubec (TOP09). Olomoucký kraj mezi školy rozdělí částku 75 tisíc korun.

Telefony následně čeká recyklace nebo využití na náhradní díly. „Řada cenných surovin z recyklovaných přístrojů se tak vrátí zpět do oběhu, a nebude potřeba je nově vyrábět, ani těžit. V českých domácnostech jsou stále podle hrubých odhadů miliony nefunkčních přístrojů,“ upřesnil regionální zástupce společnosti ASEKOL Viktor Hýbl.

Sběr telefonů probíhá do konce května. Vyhodnocení a předání cen vítězům proběhne ještě do začátku letních prázdnin. „Obdobná akce se konala začátkem týdne přímo v krajském městě, kde se žákům ze zapojených základních škol podařilo sesbírat neuvěřitelný počet mobilních telefonů – celkem 4464 kusů,“ uzavřela mluvčí kraje Alena Minxová.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály