Vznikne nové energetické centrum kraje. Má zajistit lepší nakládání s energiemi

Nové Energetické centrum Olomouckého kraje (ECOK), jehož založení schválili v pondělí 16. prosince krajští zastupitelé, má zajistit lepší nakládání s energiemi, efektivnější využívání obnovitelných zdrojů, a tím pádem i velké finanční úspory. 

„Energetické centrum je něco, co dosud v Olomouckém kraji chybělo. Nejde jen o to, že budeme šetřit peníze například na vytápění budov, ale zároveň budeme šetřit životní prostředí. Navíc díky modernizaci budov získají jejich uživatelé a návštěvníci větší komfort,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Olomoucký kraj spravuje stovky nemovitostí – od budov středních škol a gymnázií až po zázemí sociálních služeb. Do vzniku ECOK investuje kraj jeden milion korun. V úvodní fázi bude provoz centra zajišťovat tým čtyř odborníků, jehož složení se bude postupně rozšiřovat. Hlavní roli v týmu budou hrát energetičtí manažeři a analytici. Provoz centra bude v dalších letech zčásti financován prostřednictvím evropských dotací.

„Centrum poskytne širokou nabídku služeb – od odborného poradenství, přes pomoc s realizací investičních projektů až po vzdělávací aktivity. Stane se klíčovým partnerem pro všechny subjekty v kraji, které se chtějí aktivně podílet na transformaci energetiky a ochraně životního prostředí,“ doplnil Vladimír Lichnovský (ANO), krajský náměstek pro energetiku a investice příspěvkových organizací.

Založení Energetického centra má být důležitým krokem směrem k modernějšímu a udržitelnějšímu Olomouckému kraji. Kromě úspor energie a snížení provozních nákladů očekává hejtmanství i pozitivní dopad na životní prostředí a zvýšení kvality života pro obyvatele kraje.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály