Mezi únorem a dubnem letošního roku byli v katastru obcí Horní Lipová a Horní Skorošice na Jesenicku nalezeni čtyři mrtví vlci. Podle odborníků se s vysokou pravděpodobností jedná o příslušníky jedné smečky, která byla na podzim 2024 zachycena na fotopasti Hnutí Duha Šelmy. Pitva zvířat odhalila podezření na otravu dosud nezjištěnou látkou. Případ šetří Policie ČR na základě trestního oznámení podaného Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
„Byla to mladá zvířata v dobré kondici, z analýzy DNA vyplývá, že se jednalo o tři sourozence, kteří pocházejí z loňského vrhu. Analýza DNA pro čtvrtého vlka se nyní zpracovává. Podrobná pitva vyloučila střelné či jiné poranění, srážku s vozidlem i chorobu. Zdá se, že vlci všichni uhynuli přibližně ve stejnou dobu, ale byli nacházeni postupně,“ uvedl Petr Šaj z AOPK ČR.
V oblasti nálezu byla nalezena i další mrtvá zvířata – liška, několik káňat a krkavec, což podle odborníků naznačuje použití otrávené návnady. Ta může ohrožovat nejen volně žijící živočichy, ale i domácí psy. Toxikologické testy, které by měly odhalit konkrétní látku, nyní pokračují na Veterinární univerzitě v Brně.
„Je jedno, zda někdo líčil cíleně na vlky, nebo na jiné zvíře. Fakt, že se šelmy a dravci stávají v 21. století obětí pytláků a travičů, je opravdu ostudný. Vlk patří mezi kriticky ohrožené druhy, v minulosti byl v řadě zemí vyhuben a dnes se i do naší přírody postupně vrací,“ konstatoval ředitel AOPK ČR František Pelc. Připomněl také předchozí případ otravy nervovým jedem karbofuran v národním parku České Švýcarsko. „V případě některých jedů hrozí nebezpečí i lidem, pokud s otráveným zvířetem přijdou do kontaktu. Prosíme proto každého, kdo by mohl mít k otravě jesenických vlků nějaké informace, aby je poskytl Policii ČR,“ dodal.
Vlci se do Jeseníků vracejí přirozenou cestou
Vlci se v oblasti Rychlebských hor trvale vyskytují od roku 2022. V krajině nacházejí dostatek potravy a mohou přispívat k regulaci populací spárkaté zvěře, zejména divokých prasat a srnců. Jejich návrat však znamená i komplikace pro chovatele hospodářských zvířat.
Aby bylo možné soužití vlka s místními hospodáři zvládnout, vznikl tzv. Program péče o vlka, který realizuje právě AOPK ČR. Zemědělcům poskytuje poradenství a možnost čerpat dotace z Operačního programu Životní prostředí na zabezpečení stád, například pomocí oplocení, pasteveckých psů či nočního zahánění zvířat do košárů.
Chovatelé mají zároveň nárok na náhradu škody způsobené vlkem, a v opakovaně zasažených oblastech mohou získat i náhradu újmy za ztížení pastvy.