Větrníky? Město se ještě pro větrné elektrárny nerozhodlo

Zastupitelstvo Moravského Berouna na Olomoucku dnes nerozhodlo o tom, jak se radnice po nedávném referendu postaví k plánované stavbě 17 větrných elektráren v katastru města. Obyvatelé se v referendu vyslovili proti jejich stavbě. Hlasování je sice platné, ale pro zastupitelstvo není závazné, jelikož proti stavbě nehlasovalo alespoň 25 procent všech oprávněných voličů. Zastupitelé dnes vzali referendum na vědomí a na dalším postupu by se měli dohodnout na pracovní schůzce. Podle starosty Moravského Berouna Jana Hicze (Společně pro Beroun) by radnice měla s investorem dál jednat, v úvahu připadá úprava projektu.

Na stavbu větrných elektráren mají lidé v Moravském Berouně protichůdné názory. Proti stavbě větrníků se v diskuzi předběžně vyslovilo sedm z 15 zastupitelů, vznikly dvě petice. V červnovém referendu lidé hlasovali o otázce, zda souhlasí s tím, aby Moravský Beroun zamezil výstavbě větrných elektráren na svém území. Ve městě je 2289 voličů, hlasovací lístky byly vydány 897 lidem, tedy zhruba 39 procentům voličů. V hlasování se proti větrným elektrárnám vyslovila většina hlasujících, která však tvoří 21,6 procenta všech voličů ve městě.

Větrníky u Moravského Berouna plánuje postavit konsorcium Arcibiskupství olomouckého a firmy Micronix Group. Město by z jejich provozu mohlo ročně inkasovat deset milionů korun. Obyvatelům investor nabídl zvýhodněné ceny elektřiny. Arcibiskupství do projektu vloží pozemky a firma Micronix Group zajistí technologii. Deset větrných elektráren má stát v místní části Čabová a sedm u Moravského Berouna ve směru na Dětřichov nad Bystřicí. Větrníky jsou projektovány s výškou 230 metrů a listy dlouhými 81 metrů. Jejich výkon by měl být od 6,2 do 7,2 MW. Investor slíbil, že v případě stavby 17 větrných elektráren obdrží město a obyvatelé za 25 let kompenzace 651 milionů korun.

Starosta zastupitelům s odkazem na výsledky referenda řekl, že 61 procentům voličů v Moravském Berouně je jedno, zda bude projekt uveden v život, nebo zůstane na papíře. Město by proto podle něj mělo s konsorciem dál jednat. V úvahu připadá redukce počtu větrných elektráren a vymezení území, na kterém budou moci být. Někteří obyvatelé dnes požadovali, aby město ukončilo jednání s konsorciem a změnou územního plánu zakázalo stavbu větrníků na svém území. Starosta upozornil na to, že město může jejich stavbě zabránit pouze úpravou územního plánu, ve které ale musí být řádně zdůvodněn veřejný zájem.

Zástupci konsorcia výsledky referenda v dopise adresovaném městu vyhodnotili tak, že většina obyvatel ponechala konečné rozhodnutí na zastupitelstvu. Konsorcium pokračuje v přípravě projektu a navrhlo vytvoření pracovní skupiny, která bude jednat o podobě investice. Kopce v podhůří Nízkého Jeseníku jsou delší dobu v zorném poli investorů, kteří se zaměřují na větrné elektrárny. Mezi obcemi Hraničné Petrovice a Jívová fungují dvě větrné elektrárny. Větrný park čítající devět stožárů stojí u nedaleké Lipiny. U Jívové investor postavil pět větrníků.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály