Kam se stromky? Olomouc, Šternberk i Šumperk už vánoční stromky svážejí

Vánoce skončily a lidé se pomalu zbavují vánočních stromků. Odstrojené stromky ovšem některá města ještě nesbírají. Kdy budou svážet stromky od sběrných míst technické služby, to se ví zatím ve dvou městech v kraji.

Město Šternberk na Olomoucku začalo se sběrem stromků k likvidaci už v pondělí 6. ledna. Lidé mají odstrojený vánoční stromek odkládat u popelnic, kontejnerů nebo separačních nádob. Stromky jsou z těchto míst průběžně odváženy.

Od 14. ledna navíc budou stromečky v Olomouci sbírány při běžném svozu nádob s bioodpadem a od února pak budou ojedinělé výskyty likvidovány při svozu komunálního odpadu. Město Olomouc doporučuje ukládat stromečky vedle stanovišť tříděného odpadu. Je možné je ukládat také ve sběrných dvorech, případně je naložit rozřezané do BIO nádob tak, aby při vývozu bylo zavřené víko.

Také v Šumperku už se chystají technické služby na svoz. Lidé mohou sami stromek odvézt na sběrný dvůr, pokud jej ovšem dají ke stanovišti tříděného odpadu zaměstnanci budou odvážet stromky každé pondělí až do 17. února. Další města v kraji zatím termíny svozu dané nemají.

Vánoční stromky pak města odvážejí k ekologické likvidaci. Stromky z Vánoc nejde použít ani jako krmivo pro zvířata v zoo. I když jsou odstrojené, riziko, že některá z ozdob nebo háček na stromě zůstal, může být pro zvíře likvidační. „Po odstrojení vánočních stromků zůstane ve větvích cokoliv, co by zvířatům mohlo ublížit. Třeba část ozdoby nebo háček. Výběr se ještě úží tím, že stromek by neměl být chemicky ošetřen, zabalen ani opatřen cedulkami. A v neposlední řadě by to měly být především jedle či borovice,“ přiblížila podmínky mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály