V Precheze unikl do ovzduší oxid siřičitý, dle chemičky to nemělo vliv na ovzduší

V přerovské chemičce Precheza, která je součástí koncernu Agrofert, unikl v pátek večer do ovzduší oxid siřičitý. Společnost si není vědoma, že by událost měla negativní vliv na kvalitu ovzduší v Přerově, řekl dnes ČTK Pavel Heřmanský, mluvčí Agrofertu, jehož součástí je Precheza. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu byla kvalita ovzduší v Přerově v pátek i dnes velmi dobrá.

Únik nastal při poruše na zařízení tlakové membrány parního kotle. Ihned po zjištění úniku bylo zařízení odstaveno. Chemička o tom informovala přerovskou radnici, která zprávu dnes zveřejnila na svém webu. Bližší informace o míře znečištění mluvčí radnice Lenka Chalupová nemá, řekla dnes ČTK.

Z areálu chemičky unikl v roce 2014 do ovzduší oxid siřičitý. Stalo se to v noci na 29. října při obnově výroby kyseliny sírové. Limit oxidu siřičitého v ovzduší byl tehdy překročen až šestatřicetkrát. Většina obyvatel Přerova tou dobou spala, dva policisté se ale nadýchali vzduchu nasyceného oxidem siřičitým a museli do nemocnice kvůli popálení a poleptání hrtanu.

Přerovská radnice dnes uvedla, že Precheza vydala v pátek 17. ledna ve večerních hodinách zprávu - ohlášení mimořádné situace na zdroji znečišťování ovzduší. "V ní bylo uvedeno, že došlo při nájezdu výrobny PKS k technické poruše na zařízení tlakové membrány parního kotle," uvedla radnice.

Precheza uvedla, že porucha se projevila únikem SOx do ovzduší. "Ve smyslu platného Provozního řádu zdrojů znečišťování ovzduší došlo ihned po zjištění úniku k odstavení dotčeného zařízení a jeho další provoz bude obnoven až po odstranění závady, na které se pracuje," uvedla chemička.

Precheza je součástí koncernu Agrofert. Pilířem výrobního programu Prechezy je titanová běloba, která nachází uplatnění při výrobě barev, plastů, papíru, umělých vláken i v potravinářském průmyslu.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály