Už nemůžeme, říká místostarosta. V Šišmě zasedá po bouřkách krizový štáb

Předchozí tři dny uklízeli obyvatelé Šišmy na Přerovsku následky po bleskových povodních, které obec se zničující silou postihly ve čtvrtek večer. Sotva úklid dokončili, přišlo další bouřkové pásmo a voda se z koryta opět vylila. Podobná situace nastala i v nedalekých Kladníkách, tam se voda znovu dostala až do nemovitostí. Podle zástupců obcí nebyly oproti čtvrtku nedělní záplavy tak rozsáhlé, psychika zdejších obyvatel však kvůli opakujícím se scénářům již dostává velmi zabrat. "Už nemůžeme," řekl dnes místostarosta Šišmy Pavel Zeman.

"Voda začala kulminovat, v neděli večer už zase hrozilo přelití přehrady, tak jsme vyhlásili kolem 22:00 možnou evakuaci, poté to ale začalo opadat. Bouřka se nám tady točila nad hlavami tady a zpět. Máme v obci vyplavené zahrady, sklepy, odhalené jsou plynovody pod mostky i elektroinstalace,“ řekl dnes místostarosta obce Pavel Zeman.

Podle zástupců obce výrazně pomohla tentokrát řada opatření. "Udělalo hodně, že byla přehrada vypuštěna, všechna auta jsme odstranili od toků a veškeré nánosy za ty tři dny jsme uklidili, jinak by se všechny mostky ucpaly. Je to v menším měřítku, ale tím, že to dostalo druhou vlnu, už jsou cesty podemlety. Zasedá krizový štáb, řešíme co dál. Nepomůže to ani psychice zdejších lidí, už nemůžeme. Už jsme mysleli, že je to za námi. Mysleli jsme, že jen zaprší a vyčistí to silnice od prachu - tak nás to vyčistilo zase znova,“ doplnil místostarosta.

Podle starosty obce Marka Krysteka voda nevystoupala do takové výše jak minule, ale opět se rozlila z koryta. "Tím, jak je nasycena celá zem, na některých místech tok vymlel základy přístupových mostků k domům. Došlo k sesuvu jednoho mostku, druhý je v havarijním stavu, bude se muset zřejmě odstranit," řekl dnes starosta. "Vesnici jsme v neděli večer po předchozích bleskových povodních stihli uklidit - a pak nám to přišel uklidit zas někdo jiný," posteskl si starosta.

Záplavy v souvislosti se silnými bouřkami opět postihly také nedaleké Kladníky. "Fungovali jsme celou noc. Zase se rozvodnil potok a opět se zaplavily některé nemovitosti. Někde to hasiči pytlovali, ale protože ta zem je už tak nasáklá, opět to letělo do nemovitostí," řekl dnes starosta Kladník David Štěpánek. Doplnil, že škody v obci teprve bude zjišťovat - sám se totiž v domě s vodou potýkal.

Obě obce přitom patřily mezi sedm postižených, které ve čtvrtek minulý týden postihly bleskové povodně. Tehdy zdevastovaly okolí toků, silnice, zahrady i domy zanesly bahnem a způsobily mnohamilionové škody na obecním i soukromém majetku.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály