Stát na obnovu vodohospodářské infrastruktury po povodni uvolní dvě miliardy

Vláda uvolní ze státního rozpočtu dvě miliardy korun na obnovu vodohospodářské infrastruktury poničené povodněmi. Města a obce či jejich svazky mohou o peníze žádat od středy. Peníze určené na zprovoznění čistíren, vodovodů a kanalizací bude rozdělovat Státní fond životního prostředí ČR. Žadatelům pokryjí 100 procent nákladů na opravy, které budou nad rámec pojištění majetku. Novinářům to dnes řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který navštívil poničenou Ústřední čistírnu odpadních vod v ostravské městské části Přívoz. Čistírna je od povodní nefunkční a splašky tečou do řeky Odry a dále do Polska.

"Pro vládu je stěžejní, abychom dokázali základní infrastrukturu, která slouží lidem, v co nejkratším termínu rozjet. Proto vyhlašujeme výzvu, kde máme zatím alokovány dvě miliardy korun. Jsme ochotni a připraveni, pokud bude tolik projektů, ji navyšovat. Jedná se opravdu o opravy, to znamená nutné finanční prostředky tak, aby jednotliví vlastníci infrastruktury, což jsou většinou města, obce nebo sdružení těchto obcí a měst, dokázali rozjet čistírny odpadních vod, navrátit roztrhané kanalizace," řekl Hladík.

Povodně v září způsobily škody především v Moravskoslezském a Olomouckém kraji a ve Frýdlantu na Liberecku. Finanční prostředky poskytne stát ve výši 100 procent a zálohovou formou. "Pokud požádají v tomto týdnu, tak ještě do konce měsíce budou mít finanční prostředky k dispozici na účtech tak, aby je mohli zálohovým způsobem čerpat, vyúčtují nám je pak zpětně, a to ve výši 100 procent, případně od toho bude odečteno pojištění," podotkl Hladík.

Například město Ostrava odhaduje škody na městském majetku okolo 1,3 miliardy korun, jen oprava ústřední čistírny by měla stát stovky milionů, vedení města v minulosti hovořilo o částce v rozsahu 300 milionů až půl miliardy korun, pojištění přitom pokryje povodňové škody jen do výše 250 milionů korun. "Bez pomoci vlády bychom se s tím nedokázali vypořádat jinak než na úkor jiných staveb, rozvoje města nebo zadlužení," uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu).

Ředitel společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) Petr Konečný uvedl, že v čistírně je nyní nejdůležitější zprovoznit hlavně všechny elektroinstalace, trafostanice a rozvaděče tak, aby na ně bylo možné napojit technologická zařízení. "Nejdříve se samozřejmě zprovozní mechanická část, která odstraní zhruba 50 procent znečištění a následně i část biologická," podotkl Konečný. Čistírna by se do běžného provozu mohla vrátit přibližně během čtyř až pěti měsíců.

Čistíren odpadních vod, které povodně zasáhly, byly podle Hladíka desítky. V některých se ale již podařilo obnovit provoz a v dalších by to mělo být ještě v říjnu. Největším problémem je ale právě ostravská čistírna. Polská strana je podle ministra o situaci informovaná. "Tok Odry stále vykazuje poměrně velké průtoky vůči standardnímu letnímu průtoku. Po deštích, které byly o víkendu, je to zhruba 90 kubíků, které odtékají někde pod Bohumínem z České republiky. Tok je tedy výrazným způsobem naředěn," řekl Hladík. Podle něj polská strana současný stav chápe. Situaci se podle Hladíka nedá zabránit a odborníci ji monitorují. "Samozřejmě, že to vliv na životní prostředí mít bude, to je logické, ale snažíme se udělat vše pro to, abychom tento vliv na životní prostředí minimalizovali," uvedl Hladík.

Konečný dodal, že splašky nejsou toxické. "Mají zvýšenou infekčnost, ale nejsou toxické," uvedl Konečný. Připomněl, že společnost apelovala na obyvatele, aby do kanalizace nevhazovali a nevlévali nevhodný odpad jako například chemikálie. "Dlouhodobý průměr bezdeštného přítoku na čistírnu je zhruba 800 vteřinových litrů, což ve srovnání s 90 vteřinovými kubíky, které jsou v Odře, představuje poměrně významné naředění," uvedl Konečný.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Šikana a odliv učitelů. Odvoláním ředitelky ZŠ Mozartova se zabývala rada města
    Společnost

    Šikana a odliv učitelů. Odvoláním ředitelky ZŠ Mozartova se zabývala rada města

    Rada města Olomouce projednala na úterním jednání návrh České školní inspekce na odvolání ředitelky ZŠ Mozartova. Pro tento krok se na radě většina nenašla, byl pouze schválen postup.  

  • Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun
    Sport
    Společnost

    Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun

    Olomoucká radnice chystá v městské části Nemilany stavbu sportovní haly pro míčové sporty zhruba za 236 milionů korun. Radní v úterý schválili studii, která poslouží jako podklad pro přípravu projektu. Na sociálních sítích o tom informoval primátorčin náměstek Miloslav Tichý (ANO).

  • Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města
    Společnost

    Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města

    Město Olomouc spustilo nový web věnovaný pocitovým mapám. Interaktivní portál umožňuje lidem vidět, jak občané vnímají jednotlivá místa ve městě, co mají rádi, kde se cítí bezpečně, kde jim něco chybí nebo kde se nejvíce bojí. Výsledky mají pomoci při plánování budoucího rozvoje Olomouce, strategických dokumentů i konkrétních projektů

Seriály