Slintavka a kulhavka na dohled. Zoo i farmy v kraji omezují kontakt se zvířaty

Ohniska slintavky a kulhavky na Slovensku mají vliv i na chovy v Olomouckém kraji. Státní veterinární správa totiž nařídila chovatelům v Česku zajistit maximálně možnou ochranu chovů před zavlečením nákazy. Na nařízení Státní veterinární správy reaguje například Zoo Olomouc i další chovatelé v kraji.

"S ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci u sudokopytníků napříč Evropou, je vstup veřejnosti do zázemí zoologické zahrady přísně zakázán," uvedla olomoucká zoo na svém webu s tím, že zákaz platí do 30. dubna. Zároveň došlo na zastavení zážitkových programů. Uzavřen je pro veřejnosti i průchozího výběhu koz zakrslých.


Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nákaza postihuje také volně žijící zvířata z řad sudokopytníků, například prase divoké. Nejedná se o nákazu přenosnou ze zvířete na člověka. Nicméně lidé mohou nákazu přenést nepřímo mezi chovy vnímavých zvířat. 


Omezení zavádí i oblíbený Doubravský Dvůr u Litovle. Návštěvníci mohou i nadále navštěvovat prodejnu, kde je k dispozici kompletní sortiment včetně zmrzliny a občerstvení. Volně přístupný zůstává také prostor u rybníka, včetně venkovních herních prvků a hraček pro děti. "Naopak není možné vstupovat ke zvířatům ani s nimi být v přímém kontaktu. Omezení platí také pro využívání herních prvků ve vnitřních prostorách farmy," uvádí farma na sociálních sítích.

Naprosto stejně reaguje i oblíbená Zlatá farma ve Vrbátkách na Prostějovsku, zde uzavírají kavárnu i mlékomat. "Do odvolání uzavřen celý areál. Prodejna, kavárna i mlékomat mimo provoz. Platí přísný zákaz vstupu. Chceme, aby i nadále byla naše zvířátka zdravá," informují pracovníci Zlaté farmy.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály