Seniory z Přerova ochrání v domácnostech detektory kouře. Zaplatí je město

Seniory z Přerova budou zřejmě od jara příštího roku chránit v domácnostech detektory signalizující úniky kouře, oxidu uhelnatého nebo zemního plynu. Do pilotního projektu města Přerova, který odstartoval letos v létě, se přihlásilo 127 žadatelů, kteří splnili podmínky pro získaní těchto zařízení. Projekt je určený lidem nad 65 let a zdravotně znevýhodněným s průkazem ZTP, sdělila Anna Vojzolová z kanceláře primátora. Detektory kouře budou nově instalovány také v domech s pečovatelskou službou.

Zájem byl mezi seniory především o hlásič požáru, o detektor oxidu uhelnatého projevilo zájem 36 lidí. "Z hodnocení žádostí vyplynulo, že by senioři potřebovali také detektor zemního plynu, který původně nebyl do projektu zařazen. Rozhodli jsme se občanům vyjít vstříc a rozšířit nabídku i o něj. Nainstalován bude ve 106 domácnostech. Tak velký zájem o tento projekt nás opravdu potěšil," uvedl náměstek primátora pro sociální věci Vladimír Lichnovský (ANO).

Město Přerov na detektory vyčlenilo 400 tisíc korun z rozpočtu. "Probíhá výběrové řízení na dodavatele zařízení včetně montáže - vybrán by měl být do konce letošního roku. Samotná instalace by měla proběhnout v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku," upřesnila vedoucí odboru sociálních věcí a školství Romana Pospíšilová. Podmínkou pro bezplatné získání detektorů byl kromě věku či zdravotního znevýhodnění i trvalý či skutečný pobyt na území města nebo v jeho místních částech, žadatel musel být současně vlastníkem nemovitosti, v níž žije.

Projekt má ochránit zdraví seniorů či lidí se zdravotními problémy. V případě nebezpečí spustí detektory akustický nebo optický poplach. Zvukový signál upozorní i na vybitou baterii.

Podobnou cestou se vydala v roce 2016 olomoucká radnice. Do roku 2021 vybavila spolu s hasiči byty v Olomouci téměř tisícovkou požárních hlásičů a detektorů nebezpečných plynů. Zařízení město nechalo instalovat především do bytů obyvatel se specifickými potřebami, kteří žijí v domech s pečovatelskou službou v majetku města. Požárními hlásiči a detektory kromě olomouckého magistrátu vybavuje zájemce od roku 2020 také Olomoucký kraj. Na potřebu těchto zařízení poukazují i statistiky hasičů, které řadí požáry v domácnostech mezi nejtragičtější.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály