Sběr gastroodpadu se osvědčil. Teď se v Přerově zaměří na plasty

V Přerově se sběr gastroodpadu podle radnice ujal. Hodlají v něm tak pokračovat i v následujícím roce 2025. Krom kuchyňských zbytků se ale zaměří také na sběr plastů ve třech místních částech.

Prošlé potraviny, zbytky jídel, ale třeba i čajové sáčky či kávová sedlina a další kuchyňské zbytky patří v Přerově do hnědých popelnic s označením gastroodpad. Přerov hodlá v jeho svozu pokračovat i v následujícím roce. "V listopadu roku 2022 byl zahájen pilotní projekt, který spočíval v rozmístění dvaceti a následně dalších deseti kusů odpadových nádob o objemu 120 litrů do vytipovaných míst. Zkušební období ukázalo, že je služba využívána," řekl náměstek primátora Miloslav Dohnal (ODS).

Za uplynulý rok vytřídili v Přerově 34 tun gastroodpadu. "Předpokládáme, že odpadová legislativa v budoucnu uloží obcím povinnost sběru této komodity od občanů - i proto jsme se rozhodli v tomto počinu dále pokračovat," doplnil vedoucí odboru majetku města Alexandr Salaba. Společnost, která se zabývá likvidací kuchyňského odpadu, má s městem podepsanou smlouvu na jeden rok. Město za službu zaplatí 230 tisíc korun.

 „Gastroodpad lze ukládat do tmavě hnědých nádob s označením, které jsou umístěny ve vybraných lokalitách – zejména v ulicích Bajerova, Kozlovská, Mikuláškova, Osmek, Pod Valy, Seifertova, Sokolská, Svornosti. Šrobárova, U Výstaviště, Velká Dlážka, Za Mlýnem a Žerotínovo náměstí,“ vzpomněla Eva Kousalová z přerovského magistrátu. Ta také zdůraznila, že prošlé potraviny není nutno vybalovat a je možné je ukládat v původních plastových, papírových, nebo plechových obalech. Naopak skleněné obaly do nádob nepatří.

Další přerovskou novinkou je pilotní projekt zvaný "door to door". "Ten řeší systém sběru a svozu plastového odpadu z domácností. V první etapě půjde o tři místní části - Vinary, Čekyně a Žeravice," pokračoval náměstek Dohnal. Jednotlivým rodinným domům v místních částech bude přidělena jedna žlutá odpadová nádoba o objemu 240 litrů. Ta se bude jednou měsíčně z místa svážet a lidé tak nebudou muset hledat separační hnízda nebo vozit odpad do Přerova. "Na dotaci, která měla pokrýt nákup 760 nádob, Přerov nedosáhl. Budou proto pořízeny z peněz získaných od společnosti EKO-KOM. Celkově jde o částku 691 tisíc korun," informoval Dohnal.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály