Rozhodnutí padlo. Olomoucký vánoční strom je vybraný

Letošní vánoční výzdobu na Horním náměstí v Olomouci obohatí sekvojovec obrovský. Strom odrůdy, která je známá spíše v Kalifornii na svazích Sierry Nevady, ozdobí náměstí a rozsvítí se 24. listopadu.

Vybraný sekvojovec pochází z areálu firmy Florcenter v Olomouci. „Bohužel v těsné blízkosti pěstebních skleníků začal svým rozměrem a silou kořenů narušovat stabilitu základů skleníku a hrozí i problémy s prorůstáním do kanalizace. Potřebujeme ho pokácet,“ vysvětlil Jiří Komzák, ředitel firmy Florcenter, která se rozhodla strom věnovat městu. „Je impozantní. Ještě ani tak ne svou výškou, ale tím, jak je stavěný, působí i při výšce deseti metrů opravdu majestátně,“ dodal ředitel.

Příběh letošního vánočního stromu je jiný, než v předchozích letech. Sekvojovec před čtyřiceti lety ze semen dovezených z Ameriky vypěstovali studenti Zahradnické školy v Olomouci. V rámci praxe potom sazenici vysadili na pozemku bývalé firmy Sempra Olomouc, která nyní pokračuje pod názvem Florcenter.

Slavnostní rozsvícení stromu na Horním náměstí se uskuteční 24. listopadu, kdy budou zahájeny i vánoční trhy. "A samozřejmě ani tentokrát nemůže být bezejmenný. Proto už podevatenácté v řadě vyhlašujeme soutěž o jméno vánočního stromu. Na výtvarně zpracované návrhy se jménem stromu čekáme do úterý 12. listopadu," uvedla mluvčí města Olomouce Jana Doležeová.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály