První povodňový stupeň. Morava si v Olomouci udržuje hladinu

První stupeň povodňové aktivity přetrvával dnes odpoledne v Olomouckém kraji na řece Moravě v Olomouci-Nových Sadech. Ráno byl také na Moravě v Moravičanech na Šumpersku, okolo poledne tam však řeka klesla pod jeho spodní hranici. V pátek ráno byl na Moravě v Moravičanech druhý stupeň povodňové aktivity a první na říčce Krupé v Habarticích a na Moravě v Raškově na Šumpersku, postupně však jejich hladiny klesly. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Hladiny některých toků v regionu stouply v minulých dnech v souvislosti s vydatným deštěm. Hladina Moravy v Olomouci-Nových Sadech dnes v 15:00 dosahovala úrovně 383 centimetrů. První stupeň povodňové aktivity tam začíná platit od 360 centimetrů, druhý od 390 centimetrů. V Moravičanech byla ve stejném čase na 225 centimetrech, tedy pět centimetrů pod spodním limitem pro první povodňový stupeň. Druhý tam na ní vstupuje v platnost při dosažení 270 centimetrů. Stav hladiny Moravy byl odpoledne na obou místech setrvalý.

Podle předpovědi ČHMÚ bude dnes odpoledne v Olomouckém kraji zataženo s deštěm, v polohách nad 900 metrů nad mořem se sněžením. Na severu kraje se zpočátku budou srážky vyskytovat jen ojediněle. K večeru očekávají meteorologové na severu regionu přechod ve srážky smíšené nebo sněhové ve všech polohách. V neděli bude v kraji zataženo až oblačno, na většině území se sněžením. Přes den by měly srážky ubývat.

V celé České republice déšť po svátcích opět zvedl hladiny mnoha řek. Dosažení některého ze tří povodňových stupňů hlásilo dnes odpoledne 24 stanic. V pátek odpoledne jich bylo přibližně 45, ve čtvrtek odpoledne přes 60 a ve středu odpoledne zhruba 55. Výstraha ČHMÚ před rozvodněním toků platila dnes odpoledne ve většině krajů včetně části Olomouckého.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály