Projekt modernizace horkovodů v Olomouci získal ocenění Křišťálový komín

Olomouc se loni dočkala největší investice do své teplárenské sítě za poslední dvě desetiletí, a tento projekt nyní získal celorepublikové uznání. Skupina Veolia Energie ČR za výstavbu více než osmi kilometrů nových horkovodů obdržela na nedávných Dnech teplárenství a energetiky 2025 prestižní ocenění „Křišťálový komín“. Organizátor akce – Teplárenské sdružení ČR (TS ČR) – na projektu mimo jiné ocenil fakt, že projekt přináší více než 29 000 olomouckým domácnostem stabilnější dodávky tepla i teplé vody, snižuje emise skleníkových plynů i zvyšuje odolnost soustavy proti povodním.

Energetická skupina Veolia Energie ČR zahájila projekt rekonstrukce části olomouckého parního systému v roce 2023 a dokončila jej v říjnu 2024. „Naším hlavním cílem byla transformace dosavadního parního systému na moderní horkovodní síť,“ říká Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava skupiny Veolia Energie ČR, a dodává: „Během dvou let jsme vyměnili 7,5 kilometru starých parních rozvodů, které městu sloužily místy až 60 let, a postavili více než osm kilometrů nových horkovodních rozvodů.“

Výstavba nových horkovodů probíhala ve dvou fázích. První etapa byla realizována v roce 2023 a vyžádala si investici ve výši 215 milionů korun. Druhá fáze byla dokončena v roce 2024 za 244 milionů korun. Zhruba polovinu celkové investice ve výši 459 milionů korun pokryly dotace z Národního plánu obnovy.

Projekt získal uznání od Teplárenského sdružení ČR na Dnech teplárenství a energetiky 2025, které se konalo 23. – 24. dubna právě v hanácké metropoli. TS ČR ocenilo přínos projektu pro udržitelnou energetiku udělením „Křišťálového komína“ v kategorii „Rozvoj soustav zásobování teplem“. „Modernizace horkovodů v Olomouci je vzorovým příkladem, jak lze efektivně připravit teplárenskou infrastrukturu na dekarbonizaci. Tento projekt nejen snižuje emise a zvyšuje spolehlivost dodávek, ale také ukazuje cestu k naplnění náročných cílů udržitelné energetiky v České republice,“ uvedl Jiří Vecka, ředitel Teplárenského sdružení ČR.

Olomouc díky oceněnému projektu navázala na další města – například Přerov – kde skupina Veolia Energie ČR provedla podobnou rekonstrukci parovodní sítě kvůli plánovanému odklonu od uhlí. „Dekarbonizovaný je kromě Teplárny Přerov také náš provoz ve Frýdku-Místku a Kolíně. V příštích letech budeme odcházet od uhlí nejen v Olomouci, ale také v Karviné a Ostravě. Na dekarbonizaci máme vyčleněno více než 20 miliard korun v rámci programu GreenUp,“ dodává Kamil Vrbka.

Výměna potrubí přináší kromě zastupitelnosti zdrojů řadu dalších výhod. „Nový systém je efektivnější a méně energeticky náročný, což znamená nižší spotřebu paliva. Ročně ušetříme více než 45 000 GJ primární energie a snížíme emise skleníkových plynů o téměř pět tisíc tun,“ říká Kamil Vrbka a pokračuje: „Speciální konstrukce nového potrubí je odolná vůči vzedmutí spodní vody a povodním. Po záplavách v září 2024, které poškodily naše provozy v Krnově, Ostravě a Přerově, je zřejmé, jak důležité je investovat do ochrany kritické infrastruktury, jakou otopná soustava bezesporu je.“

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

  • Olomouckou Olympii ovládnou Mimoni! Mimoňská monster párty zahájí prázdniny
    Tipy

    Olomouckou Olympii ovládnou Mimoni! Mimoňská monster párty zahájí prázdniny

    Konec školního roku, začátek prázdnin a den plný smíchu, soutěží i žlutomodré atmosféry. Obchodní centrum Olympia Olomouc zve děti, rodiče i všechny malé i velké fanoušky Mimoňů na Mimoňskou monster párty 2026, která promění pátek 26. června v pořádnou dávku prázdninové zábavy.

  • Olomoucké generátory napájejí AI svět. M.L.S. Holice zažívá mimořádný boom
    Tipy

    Olomoucké generátory napájejí AI svět. M.L.S. Holice zažívá mimořádný boom

    Olomoucká společnost M.L.S. Holice zažívá období mimořádného růstu. Firma, která vyrábí průmyslové alternátory a generátory pro zákazníky po celém světě, dnes těží především z masivního rozvoje datových center a nástupu umělé inteligence. Společnost aktivně řeší významné nábory nových zaměstnanců.

  • SOUTĚŽ: Dobývání hradu Plumlov. Uskuteční se bitva o hrad nebo rytířský turnaj
    Tipy

    SOUTĚŽ: Dobývání hradu Plumlov. Uskuteční se bitva o hrad nebo rytířský turnaj

    Dobývání hradu Plumlov. To je název akce, která se na stejnojmenném hradu a zámku uskuteční od 4. do 6. července. Těšit se můžete na bitvu o hrad nebo dětský Rytířský turnaj malých hrdinů. Olomoucký Report má pro vás soutěž, ve které můžete vyhrát rodinné vstupné.

  • Před soudem stane čtveřice lidí kvůli pojistnému podvodu s vilou v Moravičanech
    Krimi

    Před soudem stane čtveřice lidí kvůli pojistnému podvodu s vilou v Moravičanech

    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Muži vinu u krajského soudu přiznali, tvrdili však, že jejich partnerky o činu nevěděly.

Nejčtenější

Seriály