Přemnožené nutrie ničí břehy v Olomouci. Radnice plánuje jejich odchyt

V Olomouci se přemnožily nutrie, které ve městě nachází dostatek potravy i vhodných míst pro vybudování hnízd. Nutrie ničí a znečišťují břehy vodních toků, radnice proto zvažuje jejich odchyt. Odborníci vyzvali obyvatele města, aby nevyhazovali zbytky jídel mimo určené popelnice. Kromě nutrií, které jsou na seznamu invazivních druhů hlodavců, se zbytky potravin živí také například i potkani či kachny. ČTK to dnes sdělil vedoucí odboru ochrany přírody magistrátu Petr Loyka.

Populace nutrií se v Olomouci podle Loyky postupně zvyšuje. "Rozmáhá se nám i cílené krmení nepůvodních nutrií, narušujících a znečišťujících břehy. Jejich počty rostou a my budeme muset začít připravovat jejich cílený odchyt alespoň v centru města," uvedl Loyka. Nutrie ničí místo, kde žijí. Když je špatné počasí, budují si jako úkryt dlouhé tunely, čímž postupně eroduje terén a stromy ztrácí pevnou půdu pod kořeny. Zvířata také okusují kořeny stromů, které pak nemohou sát vodu, odumírají a mohou se vyvrátit.

Nutrie se velmi rychle rozmnožují. V jednom vrhu rozšíří kolonii o pět až šest jedinců. Samice přitom může mít mláďata několikrát ročně. K jejich rozmnožování napomáhá i dostatek potravy ve městě. Lidem je podle Loyky často líto vyhodit nespotřebované potraviny a myslí si, že je mohou použít jako krmivo. "Pokládáním zbytků potravin a zejména nespotřebovaného pečiva do zeleně, kontejnerových stání a na břehy vodních toků je vždy zdrojem výživy pro potkany, případně pro holuby,“ uvedl Loyka, podle kterého zbytky jídel do jídelníčku volně žijících druhů včetně nutrií nepatří.

S přemnoženými nutriemi se potýká také například Zlín. Radnice loni ve spolupráci se specializovanou firmou zahájila jejich odchyt. Snahu magistrátu o snížení populace především nutrií a potkanů dlouhodobě narušují lidé, kteří nerespektují zákaz krmení.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály