Potravinová banka do zasažených částí Olomouckého kraje vyslala 83 tun pomoci

Více než 75 tun potravin a přes osm tun drogistického zboží vyslala potravinová banka Olomouckého kraje na pomoc lidem do oblastí zasažených katastrofálními povodněmi v regionu. Dary mohou nadále lidé nosit nejen do sběrných míst v Olomouci, ale také v Prostějově, Přerově a Šumperku. Je velká poptávka po trvanlivých potravinách, řekl ředitel Tomáš Zatloukal. Z obcí je stále poptávka po dobrovolnících, stále platí nutná registrace předem, oblast je pro veřejnost uzavřena.

"Vnímáme velkou vlnu solidarity ze strany veřejnosti, lidé darují do sběrných míst po celé Olomouci, ozývají se nám firmy, které darují i větší množství darů, zároveň se do sbírek zapojují i jednotlivé supermarkety. Firmy a obce také pořádají vlastní lokální sbírky a poté je zaváží k nám do potravinové banky například pomocí dobrovolných hasičů," uvedl Zatloukal.

Ze začátku podle něj nejvíce lidé darovali na pomoc lidem v postižených oblastech balené vody, nyní nosí v hojném počtu úklidové prostředky a drogerii. "Co se týká toho, po čem je největší poptávka - stále potřebujeme primárně trvanlivé potraviny, jako jsou konzervy, kapsičky, dětská výživa, trvanlivé pomazánky, dále je nedostatek úklidového materiálu," doplnil ředitel potravinové banky Olomouckého kraje. Poptávka je tak podle něj momentálně po montérkách, stěrkách na podlahu, prodlužovacích kabelech, baterkách a čelovkách. "Očekáváme, že pomoc bude potřeba nejen nyní, ale i v dlouhodobém horizontu," dodal.

Pro velký zájem dárců již minulý týden banka rozšířila svá sběrná místa i do dalších okresních měst. Lidé tak kromě Olomouce mohou darovat potraviny a materiální pomoc i v Prostějově, Přerově a Šumperku.

Kromě humanitární pomoci je nadále zájem o dobrovolníky, například Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) je bude v příštích dnech znovu nasazovat do oblasti Bělé pod Pradědem, Kobylé nad Vidnavkou, České Vsi a Vápenné. Během víkendu v registraci ACHO v terénu pomáhalo 459 lidí, v pondělí pět desítek. "Hlásí se dobrovolníci další, ale není to tak silné jako na víkend, avšak i pro následující pracovní dny nabídky chodí. Například v pondělí od rána bylo v evidenci dalších 29 osob, v 'zásobě' na různé dny je teď celkem 217 osob," řekl mluvčí ACHO Marek Navrátil. Silnice vedoucí do postižených oblastí dál hlídá policie, dobrovolníci se musejí předem registrovat u neziskových organizací.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály