Petr Pavel navštívil povodněmi zasažené Jesenicko, prohlédl si školy i zničené oblasti

Jesenicko, které před půl rokem postihly katastrofální záplavy, dnes ráno navštívil prezident Petr Pavel. V Kobylé nad Vidnavkou si prohlédl místa povodněmi nejpostiženější, v České Vsi zamířil do modulární školy, která poskytla zázemí zdejším dětem jako náhrada za zpustošenou základní školou. Návštěva nebyla veřejně ohlášená, překvapením byla i pro obyvatele obcí.

Do Kobylé nad Vidnavkou dorazil prezident s malým doprovodem v 08:30. "Probírali jsme povodně samotné, práce po povodních, ale i spolupráci s krajem, co se týče financí na odklízení povodňových škod a práci povodí," řekla ČTK starostka Kobylé nad Vidnavkou Miroslava Rybáriková.

Prezident si prohlédl i zpustošenou část obce u kulturního domu, právě tam smetla rozvodněná řeka dvě domy, v jednom z nich zahynula starší žena. Na místě také stále chybí most. "Probrali jsme situaci včetně opravy mostů i to, že budeme nahrazovat mosty pilířové mosty obloukovými, abychom byli připraveni na případnou další povodeň lépe," doplnila starostka.

V České Vsi zamířil prezident nejprve do modulární školy. Funguje od začátku loňského prosince, otevřena byla po 81 dnech od záplav. Zázemí poskytuje zhruba 200 žákům z druhého stupně - postavena je z 62 kontejnerů a umístěno je v ní 14 učeben.

Ani v České Vsi nebyla Pavlova návštěva oficiální, příjezd prezidentské kolony překvapeně sledovali i obyvatelé ulice v těsné blízkosti školy. "Vůbec jsme o tom nevěděli. Je dobře, že se na nás nezapomnělo. Je tady krásně, tak ať se jezdí dívat častěji," řekl ČTK Ladislav Krčmář z Makarenkovy ulice naproti základní škole. Podotkl, že pohled na prostranství u školy je už zcela jiný než před půl rokem. "Spousta věcí se udělala, po povodních to byla apokalypsa. Ještě je spousta práce, ale to už je normální, zažili jsme už povodeň v roce 1997," doplnil muž.

Starostové obcí měli na návštěvu informační embargo. Starostka Kobylé nad Vidnavkou uvedla, že platila nejen pro média, ale i pro obyvatele obce. "I tady bylo informační embargo, byla jsem o to požádána v rámci bezpečnosti pana prezidenta, respektovali jsme to. Bylo to pro spoustu lidí překvapením," doplnila starostka.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály