Petici proti zařízení pro bývalé vězně podepsalo přes tisíc lidí. Spolek bude řešit ministerstvo

Obyvatel Svatého Kopečku u Olomouce požádal ministerstvo práce a sociálních věcí, aby prověřilo registraci spolku Druhá míle, který chce v této městské části vybudovat pobytové zařízení pro propuštěné vězně. Na veřejné debatě o tomto záměru to dnes řekl advokát Květoslav Hlína, který zastupuje nespokojené obyvatele Svatého Kopečku. Petici proti vzniku tohoto zařízení podepsalo přes tisíc lidí. Představitelé spolku se debaty nezúčastnili, nedorazili ani zástupci Arcibiskupství olomouckého, v jehož budově má zařízení fungovat.

Spolek Druhá míle loni v září od hejtmanství získal registraci k poskytování služeb a oznámil, že chystá přijetí prvních klientů. Zázemí má v objektu Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) na Svatém Kopečku postupně získat až 12 propuštěných vězňů, každý z nich by zde měl strávit rok. Zapojeni mají být do pracovních činností v zahradě areálu ALSOL, ale i na ostatních místech. Střechu nad hlavou zde mají získat lidé, s nimiž odborníci dlouhodobě spolupracují. Vyloučeni jsou podle zástupce spolku ve výběru propuštění vězni, kteří spáchali sexuální delikty, a lidé s psychiatrickými diagnózami.

"Podali jsme podnět ministerstvu práce a sociálních věcí ohledně přezkumu registrace tohoto spolku. Máme za to, že registrace je možná v rozporu se zákonem o sociálních službách," uvedl Hlína. Upozornil, že spolek dostatečně neprezentoval náplň činnosti zařízení pro propuštěné vězně ani financování jeho provozu. V zařízení nyní podle Hlíny pobývá jeden klient, který byl odsouzen za majetkovou trestnou činnost.

Smyslem zařízení na Svatém Kopečku je propuštěné vězně během ročního pobytu připravit na návrat do života. Podle advokátky Martiny Švestkové se toto pobytové zařízení má starat o zdravé jedince propuštěné z výkonu trestu, sociální služby jsou ale zaměřené na pomoc tělesně postiženým občanům. Podotkla, že propuštěné vězně má na starost probační a mediační služba.

Primátorova náměstkyně Kateřina Dobrozemská (ProOlomouc) řekla, že radnice se o tomto záměru dozvěděla loni v srpnu. Spolek od té doby zástupcům města nepředstavil svoji činnost, plány ani financování. Radnice proto nevydá potvrzení, že chce mít toto zařízení v krajské síti sociálních služeb. "V současné chvíli se tak nemohou dostat k prostředkům z veřejných zdrojů. Je to maximum toho, co jsme mohli udělat za samosprávu," řekla.

Předseda Druhé míle Milan Vašek předem oznámil, že se jeho zaměstnanci dohodli nezúčastnit se debaty. "Je pro nás nepřijatelná zejména forma plánovaného veřejného občanského projednání, kdy se veřejné projednání bude konat v místní Restauraci U Macků, tedy v zařízení jednoho petentů a v prostorech, které dle našeho názoru nejsou hodné takového projednání," uvedl Vašek. Vadí mu, že spolek nedostal program jednání a debatu nevedl nezávislý moderátor. Organizátoři diskuse podle Hlíny nabídli přesunutí setkání do prostor komise městské části i nestranného moderátora, avšak spolek podle něj účast přesto odmítl.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Šikana a odliv učitelů. Odvoláním ředitelky ZŠ Mozartova se zabývala rada města
    Společnost

    Šikana a odliv učitelů. Odvoláním ředitelky ZŠ Mozartova se zabývala rada města

    Rada města Olomouce projednala na úterním jednání návrh České školní inspekce na odvolání ředitelky ZŠ Mozartova. Pro tento krok se na radě většina nenašla, byl pouze schválen postup.  

  • Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun
    Sport
    Společnost

    Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun

    Olomoucká radnice chystá v městské části Nemilany stavbu sportovní haly pro míčové sporty zhruba za 236 milionů korun. Radní v úterý schválili studii, která poslouží jako podklad pro přípravu projektu. Na sociálních sítích o tom informoval primátorčin náměstek Miloslav Tichý (ANO).

  • Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města
    Společnost

    Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města

    Město Olomouc spustilo nový web věnovaný pocitovým mapám. Interaktivní portál umožňuje lidem vidět, jak občané vnímají jednotlivá místa ve městě, co mají rádi, kde se cítí bezpečně, kde jim něco chybí nebo kde se nejvíce bojí. Výsledky mají pomoci při plánování budoucího rozvoje Olomouce, strategických dokumentů i konkrétních projektů

Seriály